Alyssa
11.12.14,18:14
Ahojte, poraďte ako postupovať pri zistení, že autobazár predal moje auto pre troma mesiacmi a mňa vôbec neinformoval... dozvedeli sme sa to až od kupujúceho, ktorému bolo podozrivé prečo nemáme čas auto tri mesiace prepísať... až vtedy sme sa dozvedeli, že auto je predané.... chlapík v bazári tvrdí, že ho obral spoločník a tie peniaze pre nás zháňa....čo máme robiť, aké sú naše právne nároky alebo je to naozaj na trestné oznámenia, občianske súdy a tď...
Tweety
11.12.14,17:16
Podľa mňa je to na TO na autobazár.
Alyssa
11.12.14,19:37
No áno, ale čo dosiahneme? Ten,kto auto kúpil má zmluvu, že ho kúpil, my nemáme žiadny papier z autobazáru o jeho predaji...je teda stále naše? Čie vlastne to auto je? Poistka je na nás, ale čo ju máme platiť? Auto je tiež na nás(prepísať ho absolútne nepripadá v úvahu,pokiaľ nemáme peniaze) teda aj zodpovednosť za napríklad problémy okolo auta sú na nás.... celé je to na figu a vôbec nevieme, čo s tým robiť...
draik
11.12.14,20:04
Závisí od zmluvy, ktorú ste uzatvorili s autobazárom a na čo všetko ste ho splnomocnili.
Chobot
12.12.14,08:07
Pokiaľ je auto stále písané na teba, tak si vo výhodnejšej pozícii ako kupujúci. Auto si môžeš kedykoľvek zobrať.

Otázne je ale, čo všetko obsahovala zmluva s bazárom. Zvykne sa niekedy splnomocniť autobazár na pepis majiteľa, tu to asi nebolo, preto je stále papierovo tvoje. Kým nedostaneš peniaze, neprepisuj ho. Nech má problém kupujúci.
taiko
12.12.14,09:54
nie je to trosku zakerne? Preco by mal kupujuci platit za to ze autobazar nedal peniaze predavajucemu?
Ice dive
12.12.14,09:58
poprípade by si tam mal šupnúť jedno trestné oznámenie, a ak by to skončilo na súde a súd by si vyhral mohol by si si uplaňovať náhradu škody ktorú ti bazár spôsobil... rozsudok súdu má exekučný titul... tj.. k svojim peniazom by si sa dostal rýchlejšie ako keď čakáš či majiteľ zoženie peniaze... otázne potom je, čo by bola tvoja škoda... či len opotrebenie auta čo ho nový majiteľ používal alebo celá hodnota auta...
Chobot
12.12.14,12:52
Presne preto, prečo by mal kupujúci dať niekomu auto napriek tomu, že za neho nedostal peniaze.

Obaja boli oklamaní, podvedení autobazárom. Ak sa nič nespraví, bude škodovať najmä kupujúci, lebo ani auto nie je jeho, ani peniaze nemá. Je to najmä problém kupujúceho. Keby sa auto prepísalo, tak je problém na strane predávajúceho. Ak sa pýta predávajúci, tak radím jemu a nebudem mu radiť, aby dal auto kupujúcemu. Ak mu auto prepíše, kupujúci je mimo obliga a nebude mať záujem riešiť podvod autobazáru. Takto môžu spoločne postupovať proti autobazáru.

Ale mám obavy, že ten autobazár bola len nejaká lacná sročka, takže náhrady škody sa asi nedočkajú. Najlepšie by bolo dohodnúť sa na zdieľaní škody fifty - fifty.

Napr. ak auto stálo 2000 EUR, a toľko zaplatiť kupujúci, tak nech doplatí predávajúcemu 1000 EUR a tým pádom bude mať každý z nich škodu len 1000 EUR (predávajúci že dostal za auto len tisícku, kupujúci, že za auto v hodnote 2000 EUR musel zaplatiť 3000 EUR - ale má auto).

Po takejto dohode potom môžu skúsiť spoločne vymáhať peniaze od majiteľa (ak nesie zodpovednosť za firmu) súdnou cestou. Ak je šanca mizivá, lepšie bude zmieriť sa s tou škodou.

Tiež je možné, že kupujúci sa obráti na súd a bude žiadať, aby sa mu auto prepísalo. Ak má dobrú kúpnu zmluvu a predávajúci poveril autobazár na predaj, tak súd pravdepodobne rozhodne v prospech kupujúceho a odkáže predávajúceho na osobitné konanie vo veci náhrady škody. Ale to už predbiehame.
draik
12.12.14,14:04
Zmena v evidencii je administratívny úkon, nie podmienka pre prevod vlastníckeho práva.
Chobot
12.12.14,14:37
Toto by trebalo trochu viac ozrejmiť.

Aj keď je to administratívny úkon, bez súhlasu súčasného majiteľa zmena v evidencii nie je možná. Možno kupujúci má zmluvu, ale otázne je, či je skutočne právoplatná. Podľa mňa on má zmluvu o kúpe s autobazárom, no ak autobazár nevie preukázať, že má od majiteľa splnomocnenie, tak si myslím, že je zmluva neplatná.

Aj keby bola platná, jedine súdnou cestou by mohol kupujúci primäť predávajúceho k tomu "administratívnemu" úkonu - prepisu.

Po právnej stránke tu asi neporadíme bez toho, aby sme nevideli všetky dokumenty patriace k tomuto prípadu. Treba teraz poradiť Alysse sedliackym rozumom. A ten káže, že pokiaľ je majiteľom auta a nemá peniaze, tak nech dobrovoľne auto neprepíše, kým ju k tomu iná moc (napr. súdna) neprinúti. Prepisom stratí úplne všetko - auto a asi aj peniaze, ktoré nikdy nedostala a asi ani nedostane. Kým má auto, je šanca, že sa s kupujúcim dohodne na tom zdieľaní škody, ako som uviedol vyššie.

A potom - ako preukazuješ vlastníctvo auta? Kúpnou zmluvou? Asi nie - osvedčením o evidencii. Ten, kto je uvedený v evidencii, je majiteľom auta.

Ak sa mýlim, oprav ma.
Alyssa
19.12.14,12:34
Vyzerá to zle a ešte horšie.... dnes sme boli podať trestné oznámenie, ale musíme ešte majiteľovi autobazáru poslať doporučené vyzvanie na vyplatenie auta.... firma je skutočne s.r.o. .... čítam tú zmluvu, je to taká zvláštna zmluva... príde mi nejasná, nerozumiem sa tomu nejako je to zmluva o zabezpečení predaja ojazdeného vozidla...píše sa tu obstarávateĺovi a predajcovi je to aj splnomocnenie či to je niečo iné?