G331
02.05.06,13:17
Potrebujem poradiť od "chladnej hlavy":
SRO zapísaná v registri 9.2.2006 bola zaregistrovaná na DPH od 1.3.2006 (mesačný platca).
Čo s dokladmi za 2/06 (aj mesačná splátka leasingu s nárokom na odpočet)?
Ďakujem za rýchlu odpove&ď - zajtra mám ísť na DU!
Denda
02.05.06,11:23
Potrebujem poradiť od "chladnej hlavy":
SRO zapísaná v registri 9.2.2006 bola zaregistrovaná na DPH od 1.3.2006 (mesačný platca).
Čo s dokladmi za 2/06 (aj mesačná splátka leasingu s nárokom na odpočet)?
Ďakujem za rýchlu odpove&ď - zajtra mám ísť na DU!
Odpoveď:http://www.porada.sk/showthread.php?t=18828&highlight=registr%E1cia+platite%B5a+DPH
G331
02.05.06,11:29
ďakujem, Denda, leasing som si tipla správne. Ale čo napríklad s faktúrou za software, nemôžem ju dať do účtovníctva s dátumom 1.3. a uplatniť si odpočet? A čo s bločkami za PHM?
Jana Acsová
02.05.06,11:31
G331
02.05.06,11:38
Z prečítaného mi vyplýva, že si nemôžem uplatniť žiadny odpočet. Mám to teda účtovať do nákladov vrátane DPH? A čo s tým softwarom a dátumom zaevidovania faktúry do účt. 1.3.? Ďakujem za trpezlivosť!
monikago
02.05.06,11:41
Z prečítaného mi vyplýva, že si nemôžem uplatniť žiadny odpočet. Mám to teda účtovať do nákladov vrátane DPH? A čo s tým softwarom a dátumom zaevidovania faktúry do účt. 1.3.? Ďakujem za trpezlivosť!

ja by som este poradila, ze skuste sa spytat danovaka, ked tam za nimi idete, ze ako mate postupovat, my sme mali podobny pripad, platcami dph sme boli od 1.6. a v maji sme kupili nabytok, tak nam pani na danovom poradila, ze si mame podat dodatocne danove priznanie a vratili nam za ten nakup nabytku dphcku.
takze ten leasing nemozte uplatnit, ale ten software, kedze ide o IM, tak to by sa myslim mohlo uplatniť
G331
02.05.06,11:44
Celkom nerozumiem, aké dodatoné DP, keď ste neboli platcami?!
Moja správkyňa vyzerá tak, že nemá o DPH ani poňatia!!!
monikago
02.05.06,11:47
Celkom nerozumiem, aké dodatoné DP, keď ste neboli platcami?!
Moja správkyňa vyzerá tak, že nemá o DPH ani poňatia!!!

no nam to poradila ta danovacka az v siemdom mesiaci, takze za maj sme museli podat dodatocne danove priznanie,

ale na kazdom danovom urade sa najde trpezliva dusa, ktora vam v takychto otazkach poradi, u nas su celkom fajn, teda cest vynimkam, ale poradia aj cez telefon.
Jana Acsová
02.05.06,12:08
Z prečítaného mi vyplýva, že si nemôžem uplatniť žiadny odpočet. Mám to teda účtovať do nákladov vrátane DPH? A čo s tým softwarom a dátumom zaevidovania faktúry do účt. 1.3.? Ďakujem za trpezlivosť!Ako ste softvér zaúčtovali? Ak 518 niet čo rozmýšľať. Posunutie dátumu zaúčtovania nemá nič spoločné s právom na uplatnenie práva na odpočítanie dane.
Jana Acsová
02.05.06,12:12
Z pokynu DRSR:

§ 55 Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

V § 55 ods. 1 prvej vete sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: “ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 27a znie:
„27a) Zákon č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov.“.

Podľa § 55 ods. 1 zákona o DPH osoba, ktorá sa stala platiteľom dane, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, kedy sa stala platiteľom dane. Zákon o DPH ustanovuje postup odpočítania dane pri dlhodobom odpisovanom majetku. Zo znenia
§ 55 ods. 1 zákona o DPH v období od 1.5.2004 do 31.12.2005 jednoznačne nevyplývalo, že osoba, ktorá sa stala platiteľom dane a zaúčtovala hodnotu nakúpeného majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom, tzn. jeho vstupná cena je nižšia ako 30 000,- Sk a doba použiteľnosti kratšia ako jeden rok, priamo do nákladov ako spotrebovaný materiál, nemá právo na odpočítanie dane.

Z uvedeného dôvodu sa § 55 ods. 1 zákona dopĺňa v tom zmysle, že osoba, ktorá sa stala platiteľom dane, má právo na odpočítanie dane aj z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom za predpokladu, že tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v predchádzajúcich kalendárnych rokoch. Osoba, ktorá sa stala platiteľom dane môže odpočítať daň z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom, kúpeného v kalendárnom roku, v ktorom sa stala platiteľom dane. Uvedená úprava sa nevzťahuje na zásoby, čo znamená, že ak osoba, ktorá sa stala platiteľom dane kúpila zásoby tovaru v predchádzajúcich kalendárnych rokoch, ktoré boli zahrnuté do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov, pričom zásoby má v účtovnej evidencii k dátumu registrácie, má právo na odpočítanie dane. Daň viažúcu sa k majetku, ktorého vstupná cena je nižšia ako 30 000,- Sk a doba použiteľnosti kratšia ako jeden rok, ktorý sa platiteľ dane v súlade so zákonom o dani z príjmov rozhodol odpisovať, platiteľ dane zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Príklad č. 13
Podnikateľ – fyzická osoba podniká od mája 2004. Od 1.júla 2006 sa zaregistroval za platiteľa DPH. K dátumu registrácie má v účtovnej evidencii nasledovný majetok, ktorý nie je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov:
- kancelársky nábytok kúpený v roku 2004 v cene 28 560,- Sk, z toho cena bez dane
24 000,- Sk, DPH 19% 4 560,- Sk;
- kopírovací stroj kúpený v roku 2005 v cene 22 610,- Sk, z toho cena bez dane 19 000,- Sk, DPH 19% 3 610,- Sk;
- kávovar kúpený v roku 2005 v cene 7 140,- Sk, z toho cena bez dane 6 000,- Sk, DPH 19% 1 140,- Sk;
- tlačiareň k počítaču kúpená v roku 2006 v cene 8 330,- Sk, z toho cena bez dane 7 000,- Sk, DPH 19% 1 330,- Sk;
- telefónny prístroj kúpený v roku 2006 v cene 13 090,- Sk, z toho cena bez dane 11 000,- Sk, DPH 19% 2 090,- Sk.
Platiteľ dane nevykonáva oslobodené zdaniteľné obchody podľa § 28 až 41 zákona o DPH. Platiteľ dane môže odpočítať daň podľa § 55 zákona o DPH z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov a ktorý nadobudol v priebehu kalendárneho roka 2006 do dňa registrácie. Platiteľ dane môže odpočítať daň z tlačiarne k počítaču a z telefónneho prístroja kúpených v roku 2006 vo výške 3 420,- Sk za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov nadobudnutého v priebehu kalendárnych rokov 2004 a 2005 a ktorý bol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v roku 2004 a 2005, t.j. kancelársky nábytok, kopírovací stroj, kávovar si platiteľ dane nemôže odpočítať daň podľa
§ 55 zákona o DPH. Uvedený majetok bol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v roku 2004 a 2005 vrátane DPH.

V § 55 ods. 1 druhej vete sa vypúšťa slovo „uvedenom“. Uvedenou zmenou sa len terminologicky upresňuje ustanovenie upravujúce odpočítanie dane pri registrácii platiteľa pri majetku, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom.
ALBO
02.05.06,13:30
ďakujem, Denda, leasing som si tipla správne. Ale čo napríklad s faktúrou za software, nemôžem ju dať do účtovníctva s dátumom 1.3. a uplatniť si odpočet? A čo s bločkami za PHM?

Môžete si uplatniť zo všetkého (samozrejme v zmysle zákona) , kde máte na doklade uvedený dátum dodania 1.3. a viac.Tento dátum je rozhodujúci.
Zo skorších dokladov si môžete uplatniť len z toho, čo vám povoluje § 55.
Keďže lízing a SW (prevod práv, nie krabicový= tovar) sú služby nemôžete si uplatniť daň z Fa pred 1.3.
G331
03.05.06,19:10
Ďakujem všetkým za odpovede! Software mám zaúčtovaný na 518.
Ak si teda DPH za február nemôžem uplatniť, mám doklady zaúčtovať do nákladov vrátane DPH?
KEJKA
03.05.06,20:59
áno..................................