HaraburdaMarta
12.12.14,19:45
Skončila som s prácou na Slovensku ,zaregistrovala sa na urade prace a odisla do Čiech za priatelom.Trvalo však len 5 dni a nasla som si pracu ale len dohodu o vykonani prace nejakých 300 hodin .Poslala som kopiu dohody na urad mailom .Poprosila nech mi poslu zaradenie a vyradenie mailom aby som to zdokoladovala na zdravotke .Odmietli vraj mi to poslu na trvaly pobyt postou kde mimochodom nikto nebyva.Na vsetko je vraj 8 dni ...pobehat poistovne odhlasit sa zo Slovenskej a nahlasit sa do Českej .Nestíham to zajtra mi 8 dni po uzavreti dohody ubehne a ja nemam este ziadne papiere...Ako mám teraz postupovať prosím
kukučka
12.12.14,19:32
Síce o tom nič neviem, ale šla by som osobne do tej českej, vysvetlila situáciu a možno budú ochotní dať ti prihlášku a odhlášku si vyžiadajú mailom. Za pokus to stojí. Neprihlási ťa zamestnávateľ?
avalik
12.12.14,21:26
Záleží aký máš príjem z dohody.

48/1997 Sb.Zákon o veřejném zdravotním pojištění

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

a) je zaměstnancem; za zaměstnance se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle zvláštního právního předpisu1a), s výjimkou

3. osoby činné na základě dohody o provedení práce, která v kalendářním měsíci nedosáhla příjmu ve výši částky, jež je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění podle zákona upravujícího nemocenské pojištění (dále jen „započitatelný příjem“),

------------------------------------

U zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce vzniká povinná účast na nemocenském pojištění, pokud splňuje dvě podmínky, a to:
- výkon práce na území ČR a
- v kalendářním měsíci, v němž dohoda o provedení práce trvá, dosáhl započitatelného příjmu v částce vyšší než 10 000 Kč.
ref: http://www.mpsv.cz/cs/7

---------------------------------------

Ak teda máš dohodnutý vyšší mesačný príjem ako 10000 Kč, vyber si niektorú českú zdravotnú poisťovňu a zájdi hneď v pondelok do najbližšej pobočky a prihlás sa.

Po prihlásení sa v českej ZP, nájdi si na stránke tvojej SK zdravotnej poisťovne odhlášku - vytlač si ju, vyplň, prilož kópiu dohody, preukaz ZP (aj európsky) a pošli doporučene do svojej ZP.

Ak máš dohodnutý nižší príjem, tak ostávaš poistencom SK ZP.

Evidenciu na UPSVaR riešiš tak isto písomne, nie emailom. Úrad musí doručovať písomnosti poštou.

Pri odchode do zahraničia je dobré na tvojej doručovacej pošte buď niekoho splnomocniť na preberanie zásielok (napr. rodičia) alebo si poštu nechať preposielať na adresu, kde si ju vieš vyzdvihnúť (samozrejme za poplatok).