Beatax
20.10.04,19:08
Ahojte , prosím Vás o radu ak mi niekto vie poradiť

Mám klienta, ktorý podniká na základe autorského zákona, ako fyzická osoba
má aj príjem s prenajmu pozemku. Ak spočítam obidva príjmy dosiahol by
obrat na platenie DPH. Ak budem posudzovať každé zvlášť nemusí.
Alebo je prenájom nehnuteľností oslobodený od DPH. Minulý rok bol prenájom
zaradený do § 10. Ďakujem za radu.
Paula
20.10.04,18:56
Ak prenajíma ako FO-bežný občan ( nie vrámci živnosti), do obratu DPH sa mu príjem z prenájmu nepočíta.
Beatax
21.10.04,17:52
Vďaka veľmi si mi pomohla
Luba
21.10.04,18:13
Ja si ale myslím, že to tak nie je. Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť... Práveže, čo som absolvovala nejaké školenia o DPH, tak sa zdôrazňovalo, že aj občan, ktorý prenajíma nehnuteľnosť a dosiahne potrebný obrat, tak sa musí zaregistrovať. A dokonca by som povedala, že sa to má zrátavať dokopy, to podnikanie s prenájmom ako FO. Ale tým som si nie celkom istá. Keby sa tak ešte niekto k tomu chcel vyjadriť?!
Paula
22.10.04,07:28
Som kúštik prekvapená. A čo so spoločníkom v s.r.o., ktorý ešte ako FO prenajíma? To sa mu má spočítať alikvótna časť obratu firmy na neho pripadajúca (alebo mzda)+ príjmy z prenájmu a tak zistí, či sa má registrovať? Asi som napísala hlúposť, ale on je tiež občan ako každý iný.
dvd
22.10.04,08:54
Môj názor:
Mzda príp. odmena ktorú spoločník poberá nie je obrat.
Obrat spoločnosti s.r.o. nie je obratom spoločníka FO.
Obratom spoločníka FO je iba príjem za prenájom pozemku a má vplyv na registáciu za platiteľa DPH.
Paula
22.10.04,09:01
dvd, viem, že som to v príspevku úmyselne prehnala, ale vďaka tomu ti ďakujem za poslednú vetu v tvojom príspevku - už som v obraze. Ospravedlňujem sa Beatax zároveň, mýlila som sa. Pekný deň prajem obom :)
Beatax
22.10.04,19:00
Fajn vďaka za odpovede, práve že aj ja som bola na školení o DPH

a keď som sa na to pýtala, tak mi bolo povedané, že po obdržaní financií
za prenájom sa musí samozdaniť.Ale ten lektor si tiež nebol celkom istý
tak som chcela poznať aj Vaše názory, Je to na zbláznenie každý hovorí
inak a my sa máme v tom vyznať. Pekný večer .
Nika
23.10.04,17:45
O prenájme nehnuteľností hovorí §38 a až na niektoré výnimky je od dane oslobodený.Platiteľ sa môže rozhodnúť že prenájom nebude oslobodený. Dúfam, že si to vysvetľujem správne, lebo inak mám prúser ako Brno.
Luba
25.10.04,17:28
To je podla mna absurdné, že samozdaniť. Keď dosiahnem príjem z prenájmu ako občan napr. 500.000,- tak nič z hľadiska DPH. Keď dosiahnem 1500000, tak sa musím zaregistrovať ako platiteľ DPH (samozrejme za dobu patričných max.12 mesiacov). Ale už aj ako registrovaný platiteľ sa rozhoodujem, či DPH áno alebo nie (nájomník je platiteľ) alebo ani o tom neuvažujem (nájomník je neplatiteľ DPH). Presne ako píše Nika, §38. Je to celé na hlavu postavené s tým registrovaním obratu z oslobodených činností.
Nika
25.10.04,19:35
Podľa §4 ods.9 sa výnosy z dodávaných tovarov a služieb, ktoré sú od dane oslobodené, nerátajú do obratu
Luba
26.10.04,20:24
Ale žiaľ sú v tom §4 (9) vynechané §37 až 39, t.j. do obratu sa nerátajú výnosy z oslobodených činností iba podľa § 27 - 36 a § 40 - 42. Prenájom nehnuteľností je § 38, čiže obrat z neho sa počíta pre účely registrácie DPH. Je to smutné, ale je to tak.
ecuch
18.01.06,10:23
Ja si ale myslím, že to tak nie je. Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť... Práveže, čo som absolvovala nejaké školenia o DPH, tak sa zdôrazňovalo, že aj občan, ktorý prenajíma nehnuteľnosť a dosiahne potrebný obrat, tak sa musí zaregistrovať. A dokonca by som povedala, že sa to má zrátavať dokopy, to podnikanie s prenájmom ako FO. Ale tým som si nie celkom istá. Keby sa tak ešte niekto k tomu chcel vyjadriť?!
Oprášila som starú tému.Spočítavajú sa obraty pre registráciu ak ide o príjmy z činností podľa rôznych paragrafov Zákona o daniach z príjmov?
Vladimír Ozimý
18.01.06,10:41
na ucely obratu sa vam rataju vsetko okrem prijmy zo zavislej cinnosti alebo obdobneho pomeru napr. sportovec ktory sice ma zmluvu s klubom ale kedze podlieha nadriedenemu takisto to nespada pod ekonomicku cinnost na ucely obratu...no a z obratu sa vam vyjmu sluzby oslobodene od dane podla paragrafov 28 az 36 a 40 a 42 pricom aj vynosy z paragrafu 37 a 39 ak su len doplnkovymi sluzbami k dodaniu tovaru alebo sluzby a takisto prilezitostny predaj hmotneho alebo nehmotneho majetku(hnutelny aj nehnutelny) okrem zasob...vsetko ostatne vam do obratu vchadza a ked prekrocite 1.5 mil za 12 mesiacov treba sa registrovat ci ste ako obcan alebo podnikatel
ecuch
18.01.06,11:28
Konkrétne: Povedzme, že je SZČO a je platiteľ DPH zo SZČ a zároveň ako občan prenajíma nehnuteľnosť z ktorej obrat nepresiahne 1,5 mil.Sk. Je tento prenájom predmetom DPH?
ata111
18.01.06,11:40
Podľa mňa nie, nehnuteľnosť nie je zaradená v živnosti. Hoci FO je to tá istá.
Vladimír Ozimý
18.01.06,11:53
to akoze mi chcete povedat teraz ze ak nahodou prekrocite z prenajmu 1,5 mil sk tak sa zaregistrujete druhy krat..no to by asi nepreslo...skratka spada to pod ekonomicku cinnost je to cinnost podla paragrafu 6 ods 3, ide to do obratu a tak ide o cinnost podla paragrafu 38 prenajom nehnutelnosti ktory je oslobodeny ale nemusi byt ak sa tak rozhodnete voci platitelovi....v novom zakone posudzujete dph voci kazdemu platitelovi zvlast...