Hani77
13.12.14,13:30
Dobrý deň, rada by som sa poradila či je možné podať na jedného pána, ktorý napísal sťažnosť na syna a jeho spolužiakov, že vraj úmyselne hodili snehovú guľu do okna/podotýkam, k rozbitiu okna nedošlo/, vraj dom je pod kamerovým systémom. Nemá nikde označené, že je objekt je monitorovaný kamer. systémom. Syna, keďže tí dvaja chlapci utiekli a môj syn, kráčal pomaly a spokojne, keďže ako mi s plačom vysvetľoval, že on to nehodil. Ale ten pán ho dohonil, ťahal za rukáv k autu,ktoré mal zaparkované pred tým domom. A rozprával mu, že má tu čakať kým on ide po papier a ceruzu, že si zapíše mená. Keďže syna vediem a učím,k zodpovednosti, že má hovoriť pravdu....ale keď som sa to dozvedela, akým spôsobom to prebehlo...syn totiž prišiel celý vystrašený domov a plakal ...Keď som sa dozvedela kde sa to stalo, hneď mi bolo jasné, že to bude mať následky, lebo ten pán je chronický sťažovateľ, ktorý doslova psychickým nátlakom udupal ženu, potom susedu, ktorá sa musela odsťahovať aby to bez ďalšej ujmí prežila..Prosím, kto by mi vedel odborne pomôcť?List, ktorý na druhý deň adresoval riaditeľke ZŠ, kde syn navštevuje školu môžem dodať-ukázať. Ďakujem.
kopretinka
13.12.14,13:22
ako ho obťažoval?
Anika61
13.12.14,13:58
Slusne/najprv/by som dotycnemu vysvetlila,ze pri podobnom incidente ma kontaktovat Teba a nestresovat male dieta
taiko
13.12.14,16:42
Popripade by som poslal manzela. Tiez ho moze tahat za rukav, tiez ho moze stiahnut k autu, popripade mu moze pohrozit trestnym oznamenim za obtazovanie maloleteho.
viktorviktor
13.12.14,16:48
je pekné ako vychovávaš syna, len ho upozorni, že keď utekajú chlapci, ktorí robia lotroviny nech uteká aj on, zlo ho nedobehne, klamstvo áno /nehovorím že klame, tiež by som mu veril/
taiko
13.12.14,16:57
podla mna zadavatelka syna uci dobre. Utek je povazovany za priznanie
Anika61
13.12.14,18:05
:-) :-) :-)
Hani77
13.12.14,18:44
NO, ťahal ho za rukáv a neviem ešte čo mu rozprával, to mi z toho šoku nevie doteraz poriadne povedať-/9ročný syn/.
Hani77
13.12.14,18:48
No, ked som zistila o koho ide, vedela som že bude zle...a tak isto som mu to aj vysvetlila, že mal ujovi povedať, že nikoho nevidel, poprípade nevie ako sa tí chlapci volajú. NO a to ho učím ,že klamať sa nepatrí, ale v tomto prípade by som mu to aj odpustila. A ešte som mu hovorila, že s cudzími ľuďmi sa nemá rozprávať.
kopretinka
13.12.14,19:10
no podľa otázky som si myslela,že ho obťažoval sexuálne.
Anika61
13.12.14,19:17
A ta riaditelka ZŠ to ako riesila? Nevzavolala vas aby sa to presetrilo?
viktorviktor
13.12.14,19:56
no ano, ale traumy z nespravodlivosti iných tým nazamedzí a starého pána nevychová, dieťa nie je stredoškolák, nepotrebuje riešiť veci tri roky
Hani77
14.12.14,10:41
Práveže zavolala, a vypytovala sa aj deti...lebo ten dotyčný pán, okrem iného že tam popísal ešte iné veci, ktoré s tou vôbec nesúviseli a nakoniec napísal, citujem.."Nemenej závažné je, že nevhodné sa správajú deti, ktorých rodičia pôsobia v školstve...alebo funkciách kde sa vyžaduje dôsledné dodržiavanie spoločenskej etikety!" koniec citátu-to narážal na mňa, keďže učím v škole...
Akokeby som učila, svoje dieťa k tomu.....
Hani77
14.12.14,10:48
ZavolALa, keďže musela reagovať...dala mi prečítať list, ktorý som si poprosila aby mi okopírovala ...A posledný odstavec musím odcitovať:" Nemenej závažné je, že nevhodne sa správajú práve deti, ktorých rodičia pôsobia v školstve....alebo funkciách kde sa vyžaduje dôsledne dodržiavanie spoločenskej etikety!" koniec citátu. To náražal na mňa -učím v škole...
Tak to ma naštvalo, akokeby ja som učila dieťa, že sa má nevhodne správať....
Anika61
14.12.14,11:22
Pisala si,ze chlapec to neurobil....tak si to zrejme aj riaditelke vysvetlila...a ona aky postoj k tomu zaujala?....Myslim si,ze deti v tomto veku robia vseliake ''lapajstva''/ja sa pamatam,ze som ucitelke hodila na hlavu papucu-nechtiac-este dnes mam pred ocami jej vyraz:-) :-) /...vysvetli chlapcovi,aby si daval pozor s akou partiou chlapcov sa da do spolku nabuduce.....Chlap vlastne pisomne utocil na Teba a verim,ze to Ta tak vytocilo,aby si mala lepsi pocit-bud si to s nim vydiskutuj,alebo kasli na neho
bodliak
14.12.14,11:59
Taiko, dal by som Ti plus, ale nie je ako.
taiko
14.12.14,12:12
ja som toho nazoru, ze klamat sa nema a uprinost je nado vsetko. Vzdy sa tomu dietatu da vysvetlit, ze sparavanie toho pana nie je spravne a ze aj takyto ludia existuju. Takto sa z toho moze to dieta poucit aj bez traumy podla mna. Ale mozno by mal detsky psycholog iny nazor.
buchač
14.12.14,14:22
Dobrý deň, rada by som sa poradila či je možné podať na jedného pána, ktorý napísal sťažnosť na syna a jeho spolužiakov, že vraj úmyselne hodili snehovú guľu do okna/podotýkam, k rozbitiu okna nedošlo/, vraj dom je pod kamerovým systémom. Nemá nikde označené, že je objekt je monitorovaný kamer. systémom. Syna, keďže tí dvaja chlapci utiekli a môj syn, kráčal pomaly a spokojne, keďže ako mi s plačom vysvetľoval, že on to nehodil. Ale ten pán ho dohonil, ťahal za rukáv k autu,ktoré mal zaparkované pred tým domom. A rozprával mu, že má tu čakať kým on ide po papier a ceruzu, že si zapíše mená. Keďže syna vediem a učím,k zodpovednosti, že má hovoriť pravdu....ale keď som sa to dozvedela, akým spôsobom to prebehlo...syn totiž prišiel celý vystrašený domov a plakal ...Keď som sa dozvedela kde sa to stalo, hneď mi bolo jasné, že to bude mať následky, lebo ten pán je chronický sťažovateľ, ktorý doslova psychickým nátlakom udupal ženu, potom susedu, ktorá sa musela odsťahovať aby to bez ďalšej ujmí prežila..Prosím, kto by mi vedel odborne pomôcť?List, ktorý na druhý deň adresoval riaditeľke ZŠ, kde syn navštevuje školu môžem dodať-ukázať. Ďakujem.
...a manžel (druh, frajer) na to čo povedal ?
Lebo ja by som konal, ak by mi manželka také niečo spomenula.
Poradie :
1. Vypočutie si varianty decka
2. Vypočutie si varianty dotyčného
3. Prijatie opatrení
a. decko by fáslo
b. pánko by vyfasoval
4. Aj napriek (prípadnej) opodstatnenosti sťažnosti by som dotyčného pána poriešil minimálne nejakou vyhrážkou ohľadom jeho konania.
5. Ak by to nepomohlo, nie je problém dať trestné udanie za kamerový systém...to ťahanie by sa dalo kvalifikovať za útok na maloletého.
Bod 4-5 nazvem také znepríjemňovanie života...;)
------------------------------------
Ak je riaditeľka normálna, tak sa nejakým zdrapom papiera nebude zapodievať, nakoľko celý incident sa stal mimo školy.
Anika61
14.12.14,14:42
Presne tak by som to aj ja riesila a nebolo by mi treba k tomu ani tych troch/manzela,druha,frajera/:-) :-) :-) ...teda v tom pripade ak by nezabrala moja varianta riesenia
kukučka
14.12.14,15:41
K už napísaným radám len podotknem, že niekedy treba konať podľa porekadla "na hrubú dieru hrubá záplata" a milého pána by som na tvojom mieste okrem iného žiadala dôkaz z toho slávneho kamerového systému.
PS.
Teoreticky, našťastie som nič také s mojimi deťmi nemusela riešiť.

doplnené zvýraznenie

a PS2

Obťažovanie má mnoho podôb, nielen sexuálnu. Aj hrubé správanie, či nedobrovoľné fotenie, "kamerovanie" a pod. je tiež obťažovaním. Tým viac k slabšiemu a k dieťaťu. Dieťa potrebuje vedieť, že sa ho niekto zastane a obráni ho.

http://www.svetelneznecistenie.sk/135-legislativa-na-slovensku.html?start=4
Hani77
14.12.14,18:58
No, díky za rady...Ale, s tým pánom je veľmi ťažké komunikovať, keď som navrhla,že nech pozve toho dotyčného pána do školy, bolo to odmietnuté, že jeho pozývať do školy nebudú...lebo je to "magor", a dopočula som sa, že ten pán má pripnuté odpočúvacie zariadenie na sebe...No a čo sa týka môjho muža, tak ten zareagoval, že však je to iba papier, a či malý bude mať z toho niečo? Keď som vybuchla ako sopka, lebo to ma veľmi nasr...
Zhrniem 1. dieťa bolo vypočuté, 2. variantu dotyčného sa asi tak ľahko nedozvieme.3. a) Syn už dostal opatrenie - slovné poučenie od nás...a od riaditeľky, b) s pánkom by to bolo na súdne ťahanice po vyfasovaní... 4. Jeden z tých chlapcov sa priznal, že teda on hodil tú guľu, preto by som chcela poriešiť naozaj nejakým konaním, aby si uvedomil svoje správanie, aby sa aj on správal podľa " spoločenskej etikety" ako to nazval on...(aj ked si myslím, že u ňho to nezaberie...no a s tým kamerovým systémom ??? Neviem? Totiž ten dotyčný sa súdi od starostky, hasičov, mladeže, susedov... Už som si myslela, že zavolám na neho televíziu, možno by s tým niečo dokázali...
Hani77
14.12.14,19:00
No, presne som na to myslela, len ja sa bojím za ním sama ísť...lebo doslova od neho neviem čo môžem čakať..a nikdy som ho nezastihla., pri rozhovore s ním chcem byť s nejakým svedkom, ...
buchač
14.12.14,22:13
Syn už dostal opatrenie - slovné poučenie od nás...
======================================
Za naších mladých čias to bolo trochu inak.
Boli sme vyšportovaní jak hovado, len tak ľahko nás nechytil niekto.
Síce sme sa navystrájali teda statočne...ale odtál-potál...
Ale ak nás niekto nasral...? Ajajááááj...ten mal teda smolu...a velikánsku.
...a etiketa a či etika šla teda festovne, kua, bokom... :D
------------------------------------------------------
Ak sa pán sťažoval (trebárs aj oprávnene), ja by som poučenie dal aj trochu inakšie.
Ale radšej návody nedávam... ;)
alaya1
15.12.14,07:20
1. Ak sa "priestupok" ziaka udeje mimo arealu skoly a mimo vyucovania, skola nema dovod taketo veci riesit.
2.Dieta malo byt vedene k tomu, aby neposkodzovalo cudzi majetok.
3. Dieta malo byt poucene rodicom, aby nekomunikovalo a nezdrziavalo sa na ulici s cudzimi ludmi.
4. Doma ste mali s dietatom celu vec prediskutovat a opat ho poucit a vysvetlit aj nasledky.

Ak dieta bolo oznacene za vinnika, trebalo sa rodicom skontaktovat s "poskodenym" a vec vyriesit.

V popise otazky nevidim ziadne naznaky obtazovania dietata.
Hani77
15.12.14,18:58
No, ak ťahanie dieťaťa za rukáv a neviem čo mu ešte narozprával nieje obťažovanie, tak neviem...lebo ak sa dotknete dotyčného pána- tak u neho je to obťažovanie...
alaya1
15.12.14,19:03
obtazovanie u pana, nie je obtazovanim pred zakonom.
Hani77
15.12.14,19:13
TZN. že to nebolo obťažované z jeho strany? Dobre som to pochopila, či nie?
Anika61
15.12.14,19:28
Hani77: Tak mi napadlo,ked pises,ze je to ''magor,, a vlastne,ze ma problem so vsetkymi naokolo-tak spojte sily a spolocne ho nejako ''uzemnite,,
buchač
16.12.14,04:42
alaya

Chýba mi tam už len to americké "prepáč" a následné objatie....;) :D
--------------------------------------------------------------

Popis otázky jasne dáva situáciu, že starý OBMEDZIL na slobode mladého...
Pritom ale nešlo o žiaden trestný čin, nešlo o krajnú núdzu ...
Išlo o priestupok (ako vravíš) a na určité konanie nie je každý oprávnený...a ak aj, tak je nutné dodržať určitý postup podľa zákona.
Sixon
16.12.14,06:01
škola s tým nemá nič keď že sa sto stalo mimo areálu školy
alaya1
16.12.14,07:23
V zadani otazky je , ze obtazoval, nie obmedzil. Drzala som sa toho pomenovania situacie.
Vebi34
18.01.15,20:24
Si normálna? Detsko ti hodí s ostatnými kamošmi guľu do okna (možno iviac), a ty chceš podať sťažnosť na poškodeného? Keby to urobil môj syn, vezmem kávu a idem sa s ním ospravedlniť. Ty sa tu správaš ako najväčšia histerka! Muž ti radí dobre. Škola to ďalej riešiť nebude. A buď rada, že daný pán nešiel na políciu, lebo za maloletého si zodpovedná ty, ako zákonný zástupca a išlo by úmyselné poškodzovanie majetku. Treba brať i zodpovednosť za činy svojho dieťaťa, nie len ho ohajovať a viniť iných.