miluskamoja
13.12.14,19:12
Ďakujem pekne za predošle rady a informácie. No mám ešte jednu otázočku, o ktorej odpoveď by som Vás chcela požiadať. Náš dom stojí tesne pri cintoríne už od 2. sv. vojny, teda býva v ňom už niekoľko generácií. Hneď za plotom dvora sa pochováva a čo je horšie pochovávajú tesne hneď za múrom nášho domu. vtedy sa pochovávalo hlbšie a teraz sa pochováva do oveľa menšej hĺbky, teda výpary mŕtvol idú do ovzdušia. Moja otázka znie, či sa niekto s tým stretol a či máme nárok na odškodné, keď sa robia už hrobky a tak blízko sa pochováva. Okrem toho nám obec ani poriadny múr nepostavila a je pred zrútením. Ďakujem krásne.
misoft
13.12.14,18:27
Zapojte do toho úrad pre regionálne zdravotníctvo, životné prostredie, nadradený stavebný úrad. Pretože pre správu cintorína ajeho služby platia určité zákony. Ak obec rozširovala pohrebné miesta až k domu, ktorý tam stal, porušovali zákon o pohrebníctve.

Ozaj! A prečo dupľuješ otázku? http://www.porada.sk/t255628-byvanie-pri-cintorine.html - toto sa tu netoleruje - preštuduj si http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
Terezia13
13.12.14,18:34
je potrebné sa sťažovať na obecnom úrade, ak to nepomôže, tak na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Každý obecný úrad musí mať zamestnanca, ktorý má podľa zákona certifikát o "Pohrebníctve", riadne urobené skúšky a musí toto ovládať. Hĺbka pochovávania je tiež určená zákonom, taktiež pochovávanie v hrobkách upravuje tento zákon 131/2010, v ktorom sa presne stanovuje, za akých podmienok sa pochováva. Odškodné v takomto prípade sa nevypláca.
miluskamoja
13.12.14,19:00
ok, tak som to nevedela :( ospravedlnujem sa a dakujem za odpoved.
miluskamoja
13.12.14,19:26
Prečo sa odškodné nevypláca, keď nám pochovávajú hneď za múrom rodinného domu a vzdialenosť by mala byť tuším 30m? A zamestnanec alebo správca cintorína nemá žiadny certifikát ide o to, že v obci je správca cintorína náš spoluobčan z osady.
Terezia13
13.12.14,19:31
vzdialenosť by mala byť 50 m
odporúčam to riešiť cez Úrad verejného zdravotníctva a tam by už možno bolo možné dosiahnuť zastavenie pohrebov v takej blízkosti a aj nejaké finančné odškodnenie