dzidzika
14.12.14,10:40
ahojte, prosím Vás o radu, ako skrotit rozelu penant, mám ju 4. deň, na fórach sa píše všeličo...., myslím si, že si už zvyká na prostredie, lebo keď sa začnem s ňou rozprávať, priblíži sa ku mne a pozerá na mňa a keď oddídem..., tak sa začne ozývať...., myslíte, že sa mi ju podarí naučiť aspoň ,,ahoj,,
Peter z Bratislavy
14.12.14,14:57
Na 4. ani na 44. deň nemôžeš očakávať od papagája zázraky.
Kúpil si mláďa, alebo starší kus?

Od toho závisí aj ´další postup
dzidzika
14.12.14,17:36
kúpila som ročnú, no ja viem, že nemôžem hneď očakávať zázraky...., ale či sa mi podarí ju niekedy pohladkať, teraz samozrejme čakám, kým si zvykne na prostredie a postupne ju núkam cez klietku jabĺčkom :), nesnažím sa ju ani chytať, lebo je strašne plachý....
arizona
15.12.14,10:25
Ak je to uz rocny papagaj,jeho udomacnenie bude trvat ovela dlhsie,ako u mladatka. Takze potrebujes vela trpezlivosti a denne sa mu venovat.
Teraz ho nechaj par tyzdnov,aby si zvykol na novy domov a novych ludi. Denne sa mu prihovaraj,klietku mu daj na kludne miesto,neskor nechavaj otvorenu,aby si zvykol. Neskor, ked si na teba zvykne,mozes postupne zacat s trenovanim. Ale rozela nie je typ papagaja,ako napr. zako,takze zazraky necakaj,pojde to pomaly,pokym ho naucis niekolko kuskov.

Na nete najdes vela dobrych rad, treba citat a skusat http://www.ara-zako.sk/rady-na-zaciatok/vycvik/

viac https://www.google.sk/search?q=vychova+papagaja&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=zcOOVOewKZLoaKSfgqgD#newwindow=1&q=rozela+vychova+papagaja
Peter z Bratislavy
19.12.14,16:31
Taka ko píše Arizona, Rozela je sice pekne sfarbená, ale nie je to zrovna najvhodnejší druh na skrotenie a už vôbec nie na rozprávanie.
Budeš rada, ak sa naučí pískať nejakú melodiu, ak ju vôbec ešte v tomto veku dokážeš skrotiť.
Na toto sú najlepšie mládatá, ktoré sú skoro vybrané ešte z búdky a ručne dokrmované, takže sú od malička zvyknuté na ľudskú ruku a prístup chovateľa.
Z tých najlacnejších je to Korela, prip. Alexander malý.