radik78
14.12.14,17:32
schvalovali sme plat staronovému starostovi. jeho predchádzajúci plat bol základ+20%, teraz sme sa na plate nezhodli resp. hlasovali sme 3x za 3x proti 1xsa zdržal Po tomto starosta oznámi , že ak sme sa nedohodli plat ostáva na pôvodnej úrovni základ +20% Podľa zákona 253 § 4 odst.3 Ak obecné zastupiteľstvo nerozhodne o plate starostu podľa tohto zákona, patrí starostovi
plat podľa § 3 ods. 1. Nemal by mať preto základný plat ???
Papierniková
15.12.14,06:53
Presne tak ako píšeš ... § 4 ods. 3 zákona č. 253/1999 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest : Ak obecné zastupiteľstvo nerozhodne o plate starostu podľa tohto zákona, patrí starostovi plat podľa § 3 ods. 1. Čo je základný plat ... Tvrdenie starostu je v rozpore so zákonom ...



Doplnenie : v prílohe je upozornenie prokurátora na podobný prípad, ktorý sa stal v Hlohovci ...
Terezia13
15.12.14,07:06
starosta si povedať môže, ale +20% mu podľa zákona nepatrí, patrí mu základný plat
buchač
15.12.14,07:20
Dalo by sa fest polemizovať....

§ 7

(1) Starosta nesmie byť pre výkon svojej funkcie ukrátený na právach ani nárokoch vyplývajúcich z pracovného alebo obdobného pomeru.

(2) Nárok na plat starostovi zaniká dňom zániku jeho mandátu.12) Nárok na plat starostovi nezaniká, ak bol starosta do funkcie opätovne zvolený.

(3) Zrážky z platu starostu možno vykonať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.3)
Papierniková
15.12.14,07:24
pokiaľ by neboli o plate rokovali, tak v tom prípade áno, avšak nakoľko bolo rokované a neodsúhlasili, podľa môjho názoru platí § 4 ods.3
radik78
15.12.14,09:58
toto si tiež myslím, len ide o to, že podľa § 7
(2) Nárok na plat starostovi zaniká dňom zániku jeho mandátu.12) Nárok na plat starostovi NEZANIKÁ, ak bol starosta do funkcie opätovne zvolený.

V teoretickej rovine sme podľa tohto neschvalovali plat ale zmenu platu , na ktorej sme sa nedohodli. Dal som to posúdiť hlavnej kontrolórke tak uvidíme.
Papierniková
15.12.14,10:16
Som zvedavá na posúdenie ... lebo ja hlavná kontrolórka som :)
Papierniková
15.12.14,10:18
Ako bol do programu zaradený bod rokovania týkajúci sa platu starostu ?
radik78
15.12.14,11:01
bol pridaný na začiatku do programu jedným z poslancov
Papierniková
15.12.14,11:07
ako to bolo presne naformulované ...
radik78
15.12.14,11:15
uff, zápisnicu ešte nemám (bolo to v piatok) cca takto : navhrujem zaradiť do programu bod stanovenie platu starostu obce .... a teraz neviem či tam bolo stanovenie platu alebo prerokovanie platu starostu
Papierniková
15.12.14,11:21
pokiaľ to bolo tak ako píšete, bolo o plate rokované, a keďže ste neschválili plat, nakoľko uznesenie nebolo prijaté, platí § 4 ods. 3 ... skúste si pozrieť aj tento link :

http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/o-plate-starostu-v-otazkach-a-odpovediach-2.htm
radik78
15.12.14,11:30
dakujem , skuste priamu odpoveď: schvalovali sme plat alebo sme schvalovali navýšenie platu , až mám s toho miyš-maš ale ja už fakt neviem. Ak sme schvalovali plat tak to bolo prizákonné nechyť tak % ak sme schvalovali (a nedohodli sme sa) zmenu tak podla mňa je to v poriadku pozn.: správne rozumiem,že ok prechádza starosta z jedného vol obdobia do druhého nieje potrebné mu schvalovať plat(ostáva taký ako mal) ale ak o plate rokujeme tak ....
radik78
15.12.14,11:34
toto presne sa stalo u nás Príklad č. 2:

Niektorý z poslancov navrhol zvýšenie minimálneho platu starostu a nadväzujúcim hlasovaním takýto návrh nebol prijatý.

Príklad zaznamenania v zápisnici:

predkladateľ: poslanec XY
znenie návrhu: „Zvýšiť plat starostu – na základe § 4 ods. 2 zákona č. 253/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov – o 30 %.“
prítomnosť / kvórum = 9/5
výsledok hlasovania: „za/proti/zdržal sa hlasovania“ = 4/1/4.
Navrhnuté uznesenie nebolo prijaté.

Keďže ďalšie návrhy v tejto veci neboli predložené, Obecné zastupiteľstvo v ..... – podľa zákona č. 253/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov – o plate starostu nerozhodlo. Preto na základe § 3 ods. 1 a § 4 ods. 1 cit. zákona patrí starostovi minimálny plat vo výške určenej priamo zákonom – v sume ... eur (slovom: ...).
radik78
15.12.14,11:51
len išlo o to , že prednesené nám bolo ak sa nedohodneme na inom plate (resp.na navýšení alebo znížení) ostáva plat z minulého volebného obdobia !!????
Papierniková
15.12.14,12:06
Ak by nebolo rokované vôbec, plat by mu zostal .... ak ste rokovali a neschválili platí podľa môjho názoru základný plat ... ak by ste mu chceli vrátiť pôvodný plat, museli by ste opätovne rokovať ...
Terezia13
15.12.14,12:50
nie, musí byť bez navýšenia!!! len základný plat
zárobok v národ. hosp. násobok koeficientom podľa počtu obyvateľov a to je jeho plat, žiadne navýšenie, plat čo mal, je minulosťou, dňom zloženia sľubu mu zaniká starý plat, dňom sľubu mu vzniká nový nárok na plat, je to jedno, či je to nový alebo staronový starosta, je to nové volebné obdobie a začína sa všetko nanovo
radik78
15.12.14,13:33
ako ako si mám teda vysvetliť § 7
(2) Nárok na plat starostovi zaniká dňom zániku jeho mandátu.12) Nárok na plat starostovi NEZANIKÁ, ak bol starosta do funkcie opätovne zvolený. čo mu nezaniká???
misoft
15.12.14,13:35
Nezaniká mu nárok na PLAT, ale nie na navýšenie. Len na ZÁKLADNÝ - veď ti to už písali.
Ing. Ľubomír Janoška
15.12.14,13:42
Toto mi nejde do hlavy :)
Aj keď rokovali a neodsúhlasili na poslednom zastupiteľstve, aj tak ak platí, že odsúhlasili niekedy dávno (keďže ide o toho istého starostu, už existuje historické rozhodnutie o jeho plate).
Podľa mňa ak už raz plat určili, tak rozhodnutie platí až do zmeny (čiže teraz neschválil zmenu, lebo neschválili nič).
....
Pošleme tam HK, nech to rieši :D
radik78
15.12.14,14:20
a teraz trochu teorie : ak by mal starosta z posledného vol obdobia základ+70% tak by sme my (nové zastupiteľstvo)takýmto spôsobom neurobili nič ! trochu smutné, nie? podotýkam , že sme neschvalovali zmenu ale plat (aspoň to bol zámer)
radik78
15.12.14,14:29
začína mi byť jasné, že boli porušené rokovacie pravidlá a teda vyzerá to na nezákonný postup starostu
Ing. Ľubomír Janoška
15.12.14,18:01
Skúsim to zhrnúť:
Zákonná úprava nie je jednoznačná.
Judikáty sme nenašli.
To znamená, že musí rozhodnúť súd.
radik78
16.12.14,12:23
takže, ja sám asi nič nedokážem ,že to bolo protizákonné resp. nemám čo predložiť aby som to zmenil, žieden priami zákon na toto neodkazuje ... A čo ak mu ten plat ostane? zrejme si bude vyplácať protizákonne , nie?
Papierniková
16.12.14,12:38
písali ste, že ste to dali na prešetrenie HK, uvidíte na jej stanovisko a v poprípade sa môžete obrátiť na prokuratúru ... teraz som sa stratila a neviem či chcete pre starostu minimálny plat alebo ten s 20 % navýšením :)
radik78
16.12.14,14:06
ja som bol za 10% navýšenie základu, teraz ale ide o to či to urobil zámerne, že nás upozornil na to ,že ak sa nedohodneme ostane +20% ak to bol zámer tak nás jednoducho zaviedol a klamal, toto je smutné a potrebné riešiť..... si myslím
Ing. Ľubomír Janoška
16.12.14,15:50
cena útechy - pluska za dobrú otázku
keby sa dalo, dal by som vám aj viac
radik78
16.12.14,15:52
díky :)