jarinosk
14.12.14,19:16
Mame dcerku ZTP. Chodime na kontroly do 100km vzdialeneho nemocnicneho zariadenia. Pracujem na tri zmeny. Aby som sa dostal do zdravotnickeho zariadenia na 7:00 hod. o 4:00 hod vstavame a ideme o piatej vlakom. Do zdravotnickeho zariadenia prideme cca o 6:30hod. - najvyhodnejsie spojenie.
Po vysetreniach a kontrole u lekara sa dostaneme domov o cca 16:00.
Zamestnavatel mi nechce uznavat priepustky ci uz na rannu,poobednu alebo i nocnu zmenu nakolko argumentuje tym,ze pracujem na tri zmeny a mam si veci zariadit tak, aby som nevymeskaval.
Vedeli by ste mi poradit ako to je. Ozaj nemusi zamestnavatel uznat priepustku? Tvrdi mi,ze je mu luto aku mame diagnozu - je mu riadne znama,ale postupuje v zmysle zakona.
Ma pravdu? Nieje nekaja vynimka ked mame preukaz ZTP-S?

Dakujem!
Chobot
14.12.14,20:22
Zamestnávateľ má pravdu, pokiaľ je to možné, mal by si absolvovať tieto vyšetrenia (alebo sa objednávať na ne) počas dní, kedy nemáš dennú zmenu. Viď § 144 ods. 2:



c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,


ak to už nebolo možné objednať na iný deň a musíš ísť na kontrolu počas prac. zmeny, tak zamestnávateľ je povinný ti to uznať. Je to o vzájomnej dôvere a tolerantnosti - ty by si sa mal snažiť vymeškať čo najmenej a zamestnávateľ by ti mal uznať dni vyšetrenia.
jarinosk
15.12.14,08:30
Dakujem za odpoved.
Chapem. Ale napriklad teraz idem tak,ze mam nocnu. Pokial mi ide vlak 4:55 a potrebujem malu zobudit a nachystat nemozem ist aj na nocnu. Pracujem mimo miesta bydliska a nemal by som sa ako dostat dajme tomu o 4:00 domov. Keby som chcel napr. odpracovat nocnu od 22:00 do 4:00 - ale to si potom neviem predstavit ako by som fungoval cez den na vysetreni s dietatom. Asi by som zaspal v cakarni.
Chobot
15.12.14,10:54
Na jednej strane ťa chápem, ale na druhej, musíš uznať, že to nie je argument, kvôli ktorému by ti mal zamestnávateľ uznať celý deň ošetrenia za tú nočnú zmenu. Veď počas nočnej vôbec nie si u lekára.

Tie vyšetrenia sa určite plánujú dopredu, objednáva sa na ne, tak si to zabezpeč tak, aby si ani tú nočnú nemal pred vyšetrením. Alebo sa objednaj na deň, kedy máš dennú, tam ti jednoznačne musí uznať, že si bol u lekára počas pracovnej doby.

Neviem si predstaviť, odkiaľ kam chodíš na tie vyšetrenia, keď musíš ísť na vlak 4:55. Píšeš, že je to 100 km. Tú vzdialenosť prejdeš ani nie za 2 hodiny, načo tam musíš byť o siedmej ráno? Však sa dohodni s lekárom, že prídeš neskôr, objednaj sa. Ak to je nejaké špeciálne vyšetrenie, tak to asi nebude každý mesiac. My tiež chodíme do kardiocentra a v pohode stačí prísť o desiatej. Aj keď sa objednávame, tak dávame neskoršiu hodinu, nech nemusíme malú budiť skoro ráno.

Mám známych, ktorí chodia do BA s deťmi na kontroly z Rožňavy, z Košíc a chodia den vopred, tu sa ubytujú a ráno idú k lekárovi. Po vyšetrení potom cestujú domov. Ty na tých 100 km nepotrebuješ vopred deň voľna.

Skús napísať, v ktorej obci bývaš, kam chodíš na vyšetrenia a v ktorom meste pracuješ, nech mám predstavu o vzdialenostiach.

Ale byť zamestnávateľom, tiež by som neuznal voľno počas nočnej pred vyšetrením. Myslím, že aj po po nočnej by si stihol toho lekára.
jarinosk
15.12.14,17:21
Byvam 100km od BA,chodime na Kramare a pracujem v dedine cca 12 km od miesta bydliska. Odber krvi robia sestricky rano od 7:00 do 8:30. Potom mozem ist zo zariadenia prec a prist cca okolo 10:00 hod, ked ma doktorka prve vysledky a menovite si nas vola do vnutra na vysetrenie. Vo firme pracujem uz viac ako 15 rokov,poznam a tykam si od upratovacky az po riaditela. Zacali vsak byt neoblomní,lebo vela ludi priepustky zneuziva. Zacali robit tak,ze nerobia ziadne vynimky, naco doplacame my poctivy. Vysetrenie je raz za cca 6 az 8 tyzdnov,podla toho ake mame vysledky,raz idem ja a raz manzelka. Takze toho vymeskavania vela nieje.
Chobot
16.12.14,07:31
Jediné, čo sa dá poradiť je, aby si tie vyšetrenia skúsil vybaviť tak, aby si mal v ten deň aj v noc pred tým voľno. Alebo ak to už inak neide, tak sa objednať na deň, kedy máš dennú zmenu. Tam nemôže zamestnávateľ neuznať priepustku - návštevu lekára - v deň, kedy si mal pracovať si bol u lekára.

Asi nemáš auto, lebo to by si nemal takýto problém. Keby ti niekto vedel na tú nočnú zmenu požičať auto, aby si mohol z práce odísť o 3:00 a stihol si malú nachystať, to by tiež bolo riešenie.

Alebo potom sa už len dohodnúť s nadriadeným, aby ti umožnil preložiť tú nočnú zmenu na iný deň. Musíš uznať, že to je už nadštandardná požiadavka, aby ti dal v noci pred návštevou lekára voľno a ešte aj platené.