_Mailo_
14.12.14,23:46
Dobrý deň prajem.
Moja svokra (frajerkyna mamina) začala pred rokom trpieť na kĺby, kdežto jej už stihli obidva bederné kĺby počas roka operovať. Raz bola už aj v Bojniciach na liečení a čoskoro ho absolvuje znovu.
Aby som však objasnil otázku, tak to vysvetlím: Invalidka vychováva dve plnoleté deti, kt. majú ukončenú školskú dochádzku (nie sú školopovinné). Ako deti do 18r. vyrastali v detskom domove a po dosiahnutí plnoletosti sa obidve deti vrátili ku výchove matky (invalidnej),tj. podali opúšťák. Deti však hľadajú kadeto možne prácu, no nemajú to jednoduché. Prenajali si byt a ich matka dostáva príspevok len občas- tj. raz za dva mesiace a pod. Tento mesiac (December) dostane ževraj dajaký príspevok aj s Vianocami spolu za 250€. Viete mi poradiť cca., koľko je schopná, resp. povinná dostávať sociálne dávky ? Prenájom bytu nieje najlacnejší a majú problém ho splácať. Už raz im totiž hrozila situácia "pod mostom".
Ďakujem pekne .
veronikasad
15.12.14,07:00
Poberá invalidný dôchodok zo SP ? Ak ano - v akej výške ? Ide o jej vlastné deti ? (doplň vek)
_Mailo_
15.12.14,12:57
Poberá ževraj vo výške 140 €/m , aj keď jej to chodí velice nepravidelne. Jedná sa o jej vlastné deti, celkovo ich má 5 z viacerých mužov, z toho 2 bývajú s ňou vo veku 19 a 18 rokov . Obidve vyrastali v detskom domove. Invalida je rozvedená a mala viac manželstiev. Obe deti žijúce s ňou sú od toho istého bývalého manžela.
misoft
15.12.14,13:33
A tie deti - plnoleté - sa pripravujú na zamestnanie? Študujú? Ak nie, sú "pripravené" starať sa samé o seba - takže ona by ani nič dostávať nemala.
veronikasad
15.12.14,13:42
Na ževraj sa odpovedať nedá. Zisti presné údaje a doplň odpoveď na otázky
veronikasad
15.12.14,13:44
"Deti" do 25 rokov veku sa posudzujú spoločne s rodičmi, bez ohladu na to či študujú alebo nie. Teda - ak by pracovali - aj ich príjem sa zahrňa do spoločne posudzovabého príjmu.