A.n.d.r.e.a
15.12.14,08:41
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Manžel je obchodný zástupca a má TPP zmluvu, ale od tohto roka 2014 musel ísť aj na živnosť. Čiže momentálne je aj TPP aj SZČO.
Od budúceho roka mu vznikne povinnosť platiť odvody a nevieme sa rozhodnúť či je lepšie ostať tak ako je na TPP/SZČO alebo ísť len čisto na SZČO.
Keďže nám to vychádza tak, že takto by platil dvojmo odvody. Aj z platu TPP aj potom ako živnostník. A keby bol čisto SZČO tak platí len raz. Je to tak? Ktorá možnosť by bola z finančného hľadiska výhodnejšia? Čo všetko by si musel ako SZČO platiť sám?
Takisto by som sa chcela spýtať ako by to bolo s daňou /ak by bol čisto len SZČO/, keďže nemáme žiadne výdavky, a aj v daňovom priznaní za rok 2014 budeme pracovať s 40% paušálnymi výdavkami. Ročný manželov zárobok je cca 25.000€ (plat z TPP+zarobok ako SZČO)
Čo by bolo lepšie?
ďakujem za Vaše rady :)
veronikasad
15.12.14,13:50
Ak bude mať rovnaký príjem, výhodnejšie z hľadiska odvodov je časť príjmov presunúť na SZČO (nerušiť živnosť). Ako zamestnanec platí odvody z celého príjmu (do výšky max. mesačného VZ), ako SZČO zaplatí len zo základu dane (ak nevedie účto, môže si uplatniť paušálne výdavky). ktorý je krátený koeficientom.
A.n.d.r.e.a
15.12.14,16:07
Tych 25.tisic za rok je nas odhad na rok 2015, aj momentalne ma cas prijmu z TPP (zakladny plat) a zvysok co si ako obchodak zarobi a to fakturuje na zivnost. Zatial si uctovnictvo nevedie pretoze mu stacia pausalne vydavky.
Cize ak som dobre pochopila ak zostane takto na TPP/SZCO tak nebude platit odvody v plnej vyske, ale len mensiu ciastku? Ako si vyratame kolko by platil?
veronikasad
15.12.14,19:21
Ak zo živnosti prekročí príjem (pre rok 2014 sumu 12*412€) bude platiť odvody zo živnosti v plnej výške, ale počítajú sa podľa vzorca, ktorý som ti uviedla ...
A.n.d.r.e.a
16.12.14,17:27
@veronikasad ďakujem pekne za tvoje odpovede, nakoniec to vyzerá tak, že sa viac oplatí prejsť čisto na SZČO, keďže odvody bude musieť platiť tak či tak aj do socialky aj do ZP (keďže ak by neplatil do ZP ako TPP dobrovoľne nič, tak sa nedoplatíme pri ročnom zúčtovaní). Teraz mi len zostáva vyrátať podľa tvojho vzorca, že čo bude platiť so SP.
V každom prípade, ešte raz ďakujem za tvoju ochotu.
veronikasad
16.12.14,17:38
Pri súbehu zamestnania a podnikania preddavky do ZP neplatí z minima, ale zo skutočného vymer.základu. Treba však myslieť aj na príp. PN-ku, ak zostane len živnostník, nemocenské bude veľmi nízke ... a ak by zostal bez práce, a nebude si ako SZČO platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezam. mu z povinného poistenia SZČO nevznikne. Treba si to naozaj dobre prepočítať