Kety Alfa
15.12.14,14:13
Dobrý deň, ak zamestnankyňa ukončí PP dohodou počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ jej vyplatí odstupné, platia sa v takom prípade odvody, keďže má prerušené poistenie v soc.poisťovni? A ak by dala výpoveď deň nasledujúci po ukončení RD už platí plné odvody?
A ak by sa dohodla ešte na výpovednej dobe a odpracovala by tento rok napríklad 31 dní a ešte by si vyčerpala 30 dní starej dovolenky, tak by jej vznikol aj nárok na x/12 dní ďalšej dovolenky za tento kalendárny rok, ráta sa čerpanie starej dovolenky do odpracovaných dní?
veronikasad
15.12.14,13:46
Ak sa ide evidovať na UP, a má nevyčerpanú dovolenku, vykážte jej 1 deň čerpania dovolenky a ostatnú jej preplatne. Výrozne jej to ovplyvní dávku v nezamestnanosti. V SP treba ukončiť prerušenie a na tento jeden deň ju prihlásiť ako zamestnanca.
veronikasad
15.12.14,14:04
Čerpanie dovolenky sa považuje za výkon práce. Pre vznik nároku na dovolenku za kal. rok je potrebný výkon práce 60 prac.dní. Potom môžeš uplatniť krátenie z titulu rod.dovolenky.
Doplň presné obdobie materskej a rod. dovolenky.
veronikasad
15.12.14,14:07
31 dní (pracovných) tento rok už nestíha. Výkon práce sa posudzuje za každým rok samostatne. Ak bude čerpať dovolenku v roku 2015, vznikne jej len nárok na dovolenku za odpracované dni.
veronikasad
15.12.14,14:10
Z pohladu zamestnanca aj zamestnávatela je najvýhodnejší postup ako som uviedla - ušetria na odvodoch a zamestnanec získa max. dávku v nezamestnanosti.
veronikasad
15.12.14,14:31
Píš cez komentáre, nedoplňaj do textu. Ak bude prac.pomer rozviazaný v nasl. deň po ukončení RD, odvody do SP (NP,SP a PvN| platí z max. VZ za tento jeden deň
Kety Alfa
15.12.14,14:50
Pravdepodobne nechce ísť na UP, ale chce sa zamestnať inde, preto sa pýtam, či sa dá vyhnúť plateniu odvodov, alebo sa to musí ukončiť a prihlásiť v soc.poisťovni a vyrátať odvody. Pretože keď som si skúšobne zadala do programu na mzdy preplatenie dovolenky a odstupné, tak mi nevyrátal odvody, ale neviem či je to správne, nechcela som si všetko ukončovať keď to bol len skúšobný príklad.
veronikasad
15.12.14,14:52
ani zdr.poistenie ?
Kety Alfa
15.12.14,14:58
Iba úrazové poistenie (zamestnávateľ) a daň
veronikasad
15.12.14,14:59
a máš nahodené v mzdovom SW ukončenie RD ?
Kety Alfa
15.12.14,15:18
chcela som si to len predbežne vyskúšať v programe a ukončila som len PP, takže asi keby som všetko poukončovala ako sa má, tak by tam svitli aj odvody. Prepáč, ešte nemám ani výpoveď na stole tak sa len chystám čo bude aby som nebola celkom mimo a vidím že som...musím si to pripraviť poriadne.
veronikasad
15.12.14,15:19
mali by tam byť aj odvody do ZP