Andrej Haluška
15.12.14,15:36
Dobry den, zaciatkom roka som sposobil zranenie autom chodkyni prechadzajucej cez cestu, bola mi vymerana pokuta 260e a 1260e ako odskodne pre poskodenu. Je PZP (kooperativa) povinna preplatit toto bolestne sposobene prevadzkou motoroveho vozidla?
misoft
15.12.14,14:42
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-381 §4
Len preukázateľné náklady a nároky .....
A keďže máš Kooperatívu - začni si šetriť, od nich istotne príde zamietavé stanovisko....
bubkoch
15.12.14,17:13
čo znamena "1260e ako odskodne pre poskodenu" ? kto ti to vymeral alebo si tolko od teba narokuje poskodena ?
maximilian123
17.12.14,06:24
Dobrý deň, z toho čo ste napísali, vyplýva, že ste už odškodné zaplatil. Poisťovňa je povinná toto bolestné preplatiť, ale jeho výšku určí sama na základe dokladov, ktoré jej poskytnete.

Je pravda, že poisťovne majú k vyplácaniu odškodného svojský prístup, preto by mal všetky doklady o škode dôkladne posúdiť človek čo sa vyzná.
VANUSKA
17.12.14,11:58
A kto určil výšku odškodného ??? A odškodné za čo ??? Za poškodené veci, újmu na zdraví /tzv. bolestné/ alebo za čo vlastne??? Poisťovňa z " povinného " poistenia uhradí /mala by/ všetky škody, ktoré poškodenému vznikli. Vychádza mi z vašich údajov, že ku kolízii došlo mimo prechod pre chodcov /štastie pre vodiča/ ak nie tak ak bude mať poškodená rozum tak toto "zrazenie" určite aj VÁM zatrasie MEŠCOM....nedá sa tu však paušalizovať... odškodnenie bude ovplyvňovať veľa okolností a tiež miera zavinenia.
bubkoch
17.12.14,12:58
akurat pozor na §5 zakona o PZP

(1) Ak poistná zmluva neustanovuje inak, poisťovateľ nenahradí z poisteného škodu, ak ide o zodpovednosť za škodu,
d) ktorú poistený uhradil alebo sa zaviazal uhradiť nad rámec ustanovený osobitnými predpismi 8) alebo nad rámec právoplatného rozhodnutia súdu o náhrade škody, alebo na základe rozhodnutia súdu, ktorým bola schválená dohoda účastníkov konania, ak poisťovateľ nebol jedným z týchto účastníkov,

(2) Ak poistná zmluva neustanovuje inak, poisťovateľ je oprávnený plnenie sčasti alebo úplne odmietnuť, ak poistený
a) bez súhlasu poisťovateľa uzná povinnosť nahradiť škodu alebo jej časť nad rámec poistného plnenia, ktoré by inak poisťovateľ bol povinný poskytnúť podľa tohto zákona,
LAKERT
29.01.15,10:14
Poškodená-chodkyňa si môže náhradu bolestného vymáhať z PZP Vášho poistenia. Výhoda je v tom, že toto odškodné neplatíte Vy, ale preplatí to Vaša poisťovňa len vybavovať to nie je také jednoduché. Ja sa Tým síce zaoberám tak viem, ako na to ale bežný človek to len tak nezvládne a ak aj niečo vybaví väčšinou ho poisťovňa neuspokojí úplne, lebo kráti čo len môže ak môže. Čo platiť budete to sú náklady spojené s ošetrením, hospitalizáciou poškodenej a podobne ale to bude vymáhať zdravotná poisťovňa. Ak bol alkohol, drogy, nemal ste platný VP alebo TP môže časť odškodného za bolesť vymáhať od Vás aj komerčná poisťovňa v rámci PZP.
Taktiež je podstatné aj to či sa jedná o malé zranenie alebo rozsiahle poškodenie zdravia chodkyni.