OkoVidi
15.12.14,19:46
Zdravim vsetkych Poradakov a dufam ze mi aj poradia :)

Som zacinajuci podnikatel, SZCO a mam niekolko, pre vas znalych, banalnych otazok.

1) Vediem DE a zaujimalo by ma, ci je vypis z BU nahradou VPD resp PPD dokladu ( napr. v pripade zaplatenia obdrzanej FA ) ? Resp. staci mi k prijatej/vystavenej fakture vytlacit vypis z BU kedze platby prebehli tymto sposobom?

2) Trocha predcasne otazka ohladom DP k dani z prijmu: Do vydavkov zo zivnosti v DP zaratam aj preddavky do ZP? Alebo tieto preddavky vypisem iba samostatne do policka "preukazatelne zaplatene poistne"?

3) Ak mi bude pridelene dobrovolne platcovstvo DPH a do konca roka uz nezrealizujem ziadny obchod, musim podat DP k DPH? Ako ho vyplnim? DP, Kontrolny a suhrnny vykaz?

4) DP k DPH sa pre novovzniknutych platcov podava mesacne? Tetusky na DU a DR mi nevedeli odpovedat :D a to uz nezavana bohvieako :)

5) Ak som nezaradil napr. tlaciaren do obchodneho majetku ale vyuzivam ju na podnikatelske ucely, mozem si napr. nakup cartrige-u zaratat do danovych vydavkov?

Dakujem za odpovede
mondes
15.12.14,20:39
1. Áno, ku faktúre prikladáš výpis z banky
2. Zarátaš aj odvody do ZP aj SP a potom ich vyčleníš do kolónky " preukazateľné zaplatené poistné"
3. Áno podávaš nulový KV a nulové DPH, súhr. výkaz nepodávaš
4. Áno DPH podávaš mesačne, avšak ak za posledných 12 mesiacov neprekročíš obrat 100 000 eur, môžeš požiadať o kvartálneho plátcu DPH (to ti nevedeli poradiť pracovníčky na DÚ???:eek:)
KEJKA
15.12.14,21:34
2. ano aj platby do ZP sú daňovo uznateľné.
4. novozaregistrovaný platiteľ DPH je mesačný platiteľ.
OkoVidi
16.12.14,07:18
Dakujem za odpoved, ano presne tak, na DU mi povedali ze mali o tom nedavno skolenie ale nevie mi povedat ci mam pravdu alebo nie :D
OkoVidi
16.12.14,07:19
K bodu 4)...si sa aj ty nieco dozvedel :)
OkoVidi
16.12.14,12:27
Podla toho kedy si zacal... tusim od 10/2012 je novoregistrovany platca DPH mesacny platca.. len som to potreboval overit kedze povolani mi nevedeli odpovedat