pukopx32
15.12.14,20:14
Zdravim, rozhodol som sa kupit dom a zistil som ze je na nom tarcha. Dom vlastnia štyria a to v častiach 3/6 a zvyšní traja po 1/6. Jeden z nich s podielom 1/6 ma exekuciu zaujimalo by ma či sa da odkupit ta šestina aj ked hodnota podielu je mensia ako dlh a či exekutor vymaze tarchu. tiez ma zaujima či ma exekutor pravo na predaj domu ak su vlastnici viacerí. Dakujem vam velmi pekne za rady a postrehy. :)
misoft
15.12.14,19:39
Moja rada - nekupuj! Budú ešte problémy.
Exekútor má právo tú 1/6 predať (musí ti však dať najskôr ponuku, ale akú, to nik nevie).
draik
15.12.14,19:45
Od vlastníka nie je možné kúpiť podiel, keďže nemôže nakladať so svojím majetkom. Niektorí zo spoluvlastníkov by po vyhlásení a do konania dražby mohol zložiť cenu tohto podielu u exekútora, čím by mu podiel pripadol. Následne by ste podiely odkúpili.
draik
15.12.14,19:48
Exekútor nie je oprávnený predať podiel priamo.
misoft
15.12.14,20:11
Cez dražbu....
Xanti
15.12.14,20:13
a dražba trvá a trvá, to sa naťahuje dlhé mesiace až roky, a súd príklep z takej dražby tiež naťahuje na dlhé mesiace.
pukopx32
16.12.14,02:56
Ide o to ze som uz takmer vlastnikom 5/6 tak preto to riešim (dostal by som darovanim)
arizona
16.12.14,06:27
Pises,ze takmer si vlastnikom 5/6 a ze to chces riesit darovanim. Nepises,co ides kupovat a co dostat darom.
Ak planujes prepisat darovacou zmluvou prave tu 1/6 domu od majitela,ktory ma exekuciu,tak na to radsej rychlo zabudni!
Najjednoduchsim sposobom by bolo pre teba kupit cely dom. Spoj sa vopred s exekutorom,nech vycisli ciastku dlhu. Potom do KP zmluvy uvedeies,ze danu ciastku posles na ucet exekutorovi na vyrovnanie dlhu /on nasledne da prikaz na zrusenie dlhu uvolnenie nehnutelnosti/. Zbytok penazi pojde na ucty predavajucich. Je to zakonny postup
Taktiez mozes nastojit na tom,ze zbytok penazi vyplatis predavajucim az po uvolneni nehnutelnosti exekutorom.
Xanti
16.12.14,07:20
Jani, ale ak je majetok predlžený tak to ho draho výjde kupovať tú 1/6tinu. Lebo ona môže mať hodnotu napr. 10000e ale dlžoba ak má hodnotu 20000 e tak exekútor nepustí .. nemôže, to sa dá doriešiť len dražbou. A tá trvá dlho. Veľmi dlho.
alaya1
16.12.14,07:24
nekupovat!.
arizona
16.12.14,07:36
Ale ved to sa da doriesit,ak budu suhlasit ostatni spolumajitelia,nie? Vyplatit dlh a zbytok si rozdelia. Vzdy je to asi lepsie riesenie,ako nechat nehnutelnost chatrat,stracat na hodnote a cakat na drazbu,kde pravdepodobne ziskaju iba minimum hodnoty. Ale pozname malo informacii,tazko radit konkretnejsie
Xanti
16.12.14,07:39
No ja osobne byť vlastníkom inej časti tej nehnuteľnosti, by som nechcela aby na môj úkor z môjho podielu na majetku sa ukrojilo ešte pre nezodpovedného spoluvlastníka na úhradu jeho dlhu a exekúcie. A dražiť sa môže len podiel 1/6tina. Exekútor to vie urobiť veľmi rýchlo, ak spolupracuje dlžník a aj další spoluvlastníci nehnuteľnosti. A potom len čakať na rozhodnutie súdu, o schválení príklepu. Iná cesta ako dražba nie je, ak nemá na to vlastník 1/6tiny vyplatiť si svoje dlhy u exekútora, aby bola nehnuteľnosť právne čistá.
draik
16.12.14,09:04
Ak by už bol spoluvlastníkom, najjednoduhší postup je ten, že kontaktuje exekútora a upovedomí ho, že má záujem o podiel. Exekútor následne vyhlási dražbu. Spoluvlastník do konania dražby zloží trhovú cenu podielu, ktorý mu tak pripadne ešte pred dražbou. Exekútor obvykle vyjde v ústrety, pretože výťažok a teda aj jeho odmena sú isté.
V žiadnom prípade by som neodporúčal kúpnu zmluvu a dohody s vlastníkom a exekútorom. Je to komplikované, hlavne však medzitým môžu vyskočiť ďalšie exekúcie.