33jaja
16.12.14,09:58
Dobrý den, chcela by som sa opýtat, pre brata som zobrala pôžičku, lebo nevlastní žiadnu nehnutelnost s čím by sa zaručil. Spísala som zmluvu o pôžičke , že ak by sa mu niečo stalo /úmrtie/ , aby pôžičku splácali jeho deti. Chcela som sa aspon takto poistit do budúcnosti. Moja otázka znie, musí to potvrdiť aj notár? musí spísať zmluvu notár podla seba? koľko stojí overenie podpisu? Ďakujem pekne
MarcoM
16.12.14,11:19
Tvoj brat nemôže zaviazať svoje deti, bez ich súhlasu, že ak sa mu niečo stane, tak budú jeho deti splácať pôžičku.
misoft
16.12.14,11:42
Máš pravdu - nemôže zaviazať (i tak by tá zmluva bola potom neplatná) - ale i tak by mali dve možnosti (ako dedičia): buď budú splácať, alebo odmietnú - a 33jaja bude v *****
Andy Kralik
16.12.14,11:43
a čo tak deti ako spoludlžníci? alebo ručitelia?
misoft
16.12.14,11:45
Hmmmmm..... a keď sú neplnoleté? Ako môžu byť spoludlžníci, ručitelia? Čím budú ručiť? Učebnicami?
Chobot
16.12.14,12:16
Neviem o akú sumu ide, ale ak je to taká, ktorú keby ti nesplatil, tak by ťa to existenčne neohrozilo, tak je to v poriadku. Ak by to bola vyššia suma, ktorá by ťa mohla finančne položiť, tak je to problém, pretože takou zmluvou nemôžeš zaviazať jeho deti. Jedine keby boli plnoleté a boli by účastníkmi zmluvy (že by svojim podpisom súhlasili byť spoludlžníkom či ručiteľom).

Vystavuješ sa veľkému riziku keď nemáš žiadnu zábezpeku zo strany brata a ani on nemá nič, čo by v prípade núdze mohol speňažiť, aby splatil dlh.

Samotnú zmluvu nemusí overiť ani pripraviť notár, to si kľudne spíšte sami. Pripájam ti vzor zmluvy o pôžičke.

Podpis overiť - no môžeš dať pre prípad, že by brať mohol v budúcnosti chcieť poprieť skutočnosť, že si požičal peniaze na tvoje meno. Ak je čestný, tak netreba overovať podpisy. Inak overenie nie je drahé, ako už uviedli je to pár EUR za podpis.