marions
16.12.14,15:11
Dobrý deň,
prosím pekne o radu:
urobí sa inventúra v záhradníctve. Napočíta sa, že vyhynulo 100 rastlín. Ako to mám zaúčtovať? zaúčtovať sumu nákupnej ceny na účet škody /582/ a pripočítať k základu dane? a čo s DPH?
Ďakujem
IvetaH
16.12.14,17:38
Ak boli rastliny nakúpené s dph a uplatnili ste si nárok na odpočet, a tieto rastliny uschli, tak podľa mňa to nemá žiadny vplyv na dph. Škoda môže byť maximálne vo výške obstarávacích nákladov a DPH je DPH. Mali ste právo na odpočet, tak ste si ho uplatnili a tým to končí. Keby boli rastliny ukradnuté, tak by si DPH musela vrátiť.
Takto si to myslím a aj to takto robím, síce nie s rastlinami ale princíp je rovnaký.
marions
16.12.14,19:26
Ďakujem,
ja som sa zamyslela nad tým, že vo firme, kde sa účtuje o spotrebe látky na šitie mi priateľka poradila, že nech radšej dávame trochu väčšiu spotrebu, lebo so zbytkami to môže byť problematické, lebo musia byť vypracované smernice na normy spotreby /aj keď som nepochopila ako/.
Ale ako sa má urobiť norma spotreby na rastliny?
IvetaH
17.12.14,17:38
To sú dve veci. Ak povieš, že uhynuté rastliny sú škoda, tak je to nedaňový náklad a dph neriešiš. Ak povieš, že uhynuté rastliny sú prirodzený úbytok stanovený internou smernicou, je to daňový náklad a jasne dph tiež neriešiš.
Nájdi si tému na nete o tom prirodzenom úbytku, nie je to ani jednoduché, ale ani zložité, len tomu musíš porozumieť.
Ak tomu porozumieš, prídeš na to, ako stanoviť výšku normy prirodzeného úbytku. Ale nečítaj tu debaty, prečítaj si najskôr zákon alebo s daschoferu alebo PP, vedia to pekne rozpísať. A až potom skús prípadné debaty čítať.