sara
02.05.06,16:30
Prosím o radu, ako správne účtovať prenájom priestorov , keď k sume za prenájom platíme aj mesačne zálohy za energie. Je možné celú sumu spolu zaúčtovať na 518, alebo sa to musí rozčleniť -
prenájom priestorov na 518
záloha na energie na 502?
ekopo
02.05.06,17:21
Ja by som to dal na 518. Na 502 dám fakt. z elektrární. Predpokladám , že zmluva o nájme je postavená štandartne t.j. služby........
Bambi23
03.05.06,06:49
Ja rozpisujem fakturu za najom kazdu polozku samostatne, napriklad najomne 518 001, energie 502, upratovanie 518 002 a podobne. Je to prehladnejsie, apson pre nas. Energie nam fakturuju ako zalohove platby mesacne, na konci roka robi avyuctovanie podla skutocnej spotreby, takze nam nechodia samostatne faktury z elektrarni ale vsetko je vo fakture od majitela budovy.
Myslim, ze sara to uctuje spravne
danie
03.05.06,07:52
Ja si myslím, že účtovanie by malo vychádzať zo zmluvy. Ak je v cene, ktorá je v zmluve dohodnutá zahrnutá energia, tak 518 ak nie a je to dohodnuté ako samostatná položka (alebo ma zmluva zaväzuje k prihláseniu sa na elektrárne k odberu) tak 502.
sara
03.05.06,17:00
V zmluve máme cenu nájmu rozpísanú na :
-nájomné
-preddavky: voda, elektrika
Tak teraz neviem, čo s tým.
dom
03.05.06,17:48
V zmluve máme cenu nájmu rozpísanú na :
-nájomné
-preddavky: voda, elektrika
Tak teraz neviem, čo s tým.

Pokiaľ máte uzatvorenú zmluvu na nájom, celú čiastku je potrebné účtovať na služby - 518, vy "odoberáte" od dodávateľa služby, nájomné.
Práve kalkulácia tejto služby by mala obsahovať všetky položky z ktorých sa tá služba skladá : elektrické energia, daň z nehnuteĺnosti, voda, teplo....
Ja to účtujem takto, a myslím, že je to správne.