Emik27
16.12.14,16:14
Dobrý večer! Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Jeden pán u nás pracoval najskôr na dohodu o pracovnej činnosti. Prišli nám exekúcie:
- Príkaz na začatie exekúcie - prednostná pohľadávka
- Príkaz na začatie exekúcie + exekučný príkaz - bežná pohľadávka
- Príkaz na začatie exekúcie + exekučný príkaz - bežná pohľadávka
- Exekučný príkaz - (k 1. Príkazu na začatie exekúcie) - prednostná pohľadávka, kde bolo exekútorom oznámené, že nie je možné vykonávať exekučné zrážky, nakoľko príjem povinného z DoPČ nie je dostatočný na vykonávanie exekučných zrážok.
Menovaného pána sme prijali na pracovný pomer. Zároveň prišlo uznesenie, kde súd nariaďuje výkon rozhodnutia zrážkami zo mzdy na uspokojenie ďalšej prednostnej pohľadávky. Vzhľadom na to, že už je zamestnaný a má dostatočný príjem, môžem vykonávať exekučné zrážky, ale neviem ako... Vie mi prosím niekto poradiť ohľadom poradia? Najprv mám zraziť prednostné pohľadávky? :( Bežné až po uspokojení prednostných na základe poradia???
Andyke
16.12.14,20:08
§ 72
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

(2) Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia (odsek 3) ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.

(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.

- - -
Najprv začneš zrážať prednostnú pohľadávku (tú prvú, čo ste obdržali príkaz na začatie exekúcie).