glonydko
16.12.14,16:52
čo môžem urobiť ak na súde krivo vypovedali osoby proti mne, jedná sa o členov jednej rodiny, ja som sudcu upozornil, že sa jedná o blízke osoby, ktoré svojou výpoveďou chcú dosiahnuť prospech protistrany, že nesúhlasím aby sa ich výpovede brali do úvahy, ja som predložil aj iné dôkazy ako len svedecké výpovede, napriek tomu sudca rozhodol v moj neprospech. Ako sa môžem brániť? podať trestné oznámenie? žiadať náhradu škody? čo robiť? ďakujem
Juraj.Balazovjech
16.12.14,17:25
Je možné podať trestné oznámenie podľa § 346 ods. 1 Trestného zákona, ktorý hovorí:

Kto ako svedok v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní alebo na účely trestného konania v cudzine pred prokurátorom alebo policajtom, alebo pred sudcom medzinárodného orgánu uznaného Slovenskou republikou uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo kto takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

Podstata tohto trestného činu je uvedenie nepravdy o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní. Jedná sa o úmyselný trestný čin.
Problém však je dokázať , že svedkovia klamali. Skrátka musíte pred súdom argumentovať a dokazovať, aby ste nepravdu vyvrátili. Ak klamstvá nevyvrátite, tak znášate dôsledky vy sám, nie ten, kto uviedol nepravdivé informácie.
Peter Parajos
17.12.14,10:39
Ak už súd rozhodol vo Váš neprospech, treba podať odvolanie do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde. V odvolaní môžete následne poukázať na skutočnosti, ktoré mali podľa Vás rozhodujúci vplyv pre vydanie rozhodnutia v danej veci. Jednoduchšie povedané, poukážete na výpoveď svedkov, ktorí podľa Vás krivo vypovedali vo Váš neprospech.
buchač
17.12.14,11:25
ktoré svojou výpoveďou chcú dosiahnuť prospech protistrany, že nesúhlasím aby sa ich výpovede brali do úvahy, ja som predložil aj iné dôkazy ako len svedecké výpovede, napriek tomu sudca rozhodol v moj neprospech.
Každý svedok vypovedá predsa v prospech jednej alebo druhej strany.
Súhlasiť alebo nesúhlasiť môže každý, je samozrejmé, že výsledok sa hodnotí podľa toho, v čí sprospech je daná výpoveď svedka.
Tie (iné) dôkazy sudca môže a aj nemusí prijať ako dôkazný materiál...ako príklad by som uviedol audio alebo video záznam.
Trestné oznámenie a či odvolanie sa voči rozsudku je vždy možné dať. Ostáva už potom len čakať, ako dopadne ten výsledok.
P.S.:
Je to len Tvoj pohľad na prípad...ten iný, druhej strany môže byť úplne iný.
Sudcov radšej ani neriešim, nakoľko pohľad na rovnaký prípad môže mať za výsledok rozhodnutia rozsudku môže byť v rozhodovaní (povedzme) troch sudcov (súdov) úplne iný...a každý úplne inak vynesie rozsudok.