Clinton
16.12.14,20:34
Moja manželka bola počas roka dvakrát na PN, prvýkrát s vážnejšou nemocou, druhýkrát s úrazom, dokopy to bolo presne 97 dní. Keď teraz pred sviatkami zistila, že jej k novembrovej výplate ekonómka stiahla z dovolenky 2 dni, bolo jej povedané, že po presiahnutí 90-dňovej PN má zamestnávateľ právo kompenzovať jej dlhodobejšiu neprítomnosť strhnutím dovolenky. Čiže je to akási forma trestu. Prešiel som celú kolektívnu zmluvu, ale žiadna takáto forma "postihu" sa v nej nespomína. Ak takýto postup vyplýva zo zákona, nepochopím, aké pohnútky viedli k jeho schváleniu. Zamestnanec predsa nemôže za svoju neprítomnosť v práci počas choroby, ktorá okrem zdravotných potiaží postihne v neposlednom rade aj jeho finančnú situáciu! Moja manželka v podstate takto prišla nielen o 2 dni voľna, ale aj o 2 celodenné mzdy, ktoré jej zamestnávateľ už nepreplatí.
Dodatočne som zistil, že možnosť krátenia mzdy pri dlhšej PN vyplýva z § 109 Zákonníka práce, tam je však stanovená hranica 100 pracovných dní (1/12 za 100 dní, ďalšia 1/12 za každých 21 dní.) Mojej manželke k tejto hranici chýbali ešte 3 dni.
veronikasad
16.12.14,19:36
Pokial nešlo o pracovný úraz, krátenie dovolenky je v súlade s § 109 Zákonníka práce. Prac.dni všetkých PN-iek sa spočítavajú a zamestnávatel uplatní krátenie len v prípade, ak spolu presiahnu 100 prac.dní (vrátane sviatkov) v kal.roku.

Uveď obdobia PN v roku 2014.
veronikasad
16.12.14,20:17
Uveď obdobia PN-skontrolujeme (započítavajú sa aj sviatky, ak pripadli na prac.deň). Ak je to skutočne len 97 prac.dní, dovolenka za rok 2014 sa nekráti.
Clinton
16.12.14,21:11
Tak aj sviatky? To som nevedel... Lebo počas PN boli dva veľkonočné a dva májové sviatky, ktoré pripadali na pracovné dni. V takomto prípade sa péenka navršuje na 101 dní, takže 1 deň nad limit. Tak aspoň viem, že sa nikto nepomýlil. Aj keď stále nechápem ten podarený zákon. V kažom prípade veľmi pekne ďakujem za tvoju ochotu a
odpoveď!