Lusinda1
17.12.14,14:44
Do predajne sme namontovali kuchynku s chladničkou a sporákom (vstavané). Ako ju odpisovať? Ako technické zhodnotenie budovy, alebo samostatne? Ak samostatne, tak v ktorej OS? Ďakujem
karakul
17.12.14,14:53
Kuchynka je vstavaná do predajne, alebo sporák do kuchynského nábytku ?
Nábytok som nikdy nezaradoval ako technické zhodnotenie budovy, ale samostatne - odpisová skupina bola 2-35, KP 31.0 - aktuálne znenie si pozri v zákone...
Mishok
17.12.14,15:01
Mishok
17.12.14,15:05
niektore zariadenia sa odpisuju spolu s budovou ako TZ aj keď nie sú pevne spojené ale podľa ich charakteru a projektovej dokumentácie k nej patria
kuchynskú linku by som nepomenoval nabytok ale vybavenie
karakul
17.12.14,15:22
... ak si po rokoch v objekte, ktorý bol projektovaný a postavený ako predajňa, v jednom z jej priestorov vybavím jednu miestnosť pre zamestnancov ako kuchyňku, tak to určite nie je v súlade s pôvodným projektom a takto obstarané vybavenie rozhodne nebudem odpisovať spolu s budovou ! ! !
Mishok
17.12.14,15:29
1. zo zadania nevyplýva že tam nebola projektovaná alebo zamýšlana
2. ak idete robiť kuchynku tam kde nebola tak budete tahať rozvody, armatúry takže už robíte zásah do bufovy
3. v prípade ze v linke nebudete mat privody tak sa môžete ohradiť aj §22 ods3 avšak ministerstvo financii (orgán nadriadený finančnej správe)vydalo pokyn k uplatnovaniu §26 ods2 a § 33 (odvtedy sa zakon novelizoval pod ine cislo a §33 nie je pre tento pokyn relevantny) kt hovori:

Súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a projektovej dokumentácie patrí. Súčasťou stavby podľa § 33 zákona a § 120 Občianskeho zákonníka je aj vykonané technické zhodnotenie (nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie).
1. Pre názornosť uvádzame niektoré príklady vybavenia stavby, ktoré sú jej súčasťou a odpisujú sa spolu so
stavbou v rovnakej odpisovej skupine:
1.11 Zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek

mimochodom pozri §29 ods5 lebo podla toho cim argumentujes ide o modernizaciu:
(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

celý pokyn v prilohe v mojej odpovedi
karakul
17.12.14,15:43
... ak si postrehla, hneď prvá moja veta bola čo do čoho je vstavané... zo zadania nevyplýva, že kuchynská linka je vstavaná do objektu... takže v zmysle uvedeného zadania trvám na svojom - samostatnom odpisovaní... ale snáď to zadávateľka upresní, či ťahali rozvody elektriny, vody, odpadu (nebodaj ohlásili stavebné úpravy)...
Mishok
17.12.14,15:49
poprosim v muzskom rode :)

a ja zase trvam na svojom :) zalezi naozaj od konkretneho pripadu... argumentácia pre svoj postup sa skutocne moze lisit pripad od pripadu