lubak
02.05.06,18:02
Čaute poradcovia,
Prosím Vás o radu.
Najprv stručne popíšem moju situáciu.
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil)
Od 1.7.2004 doteraz pracujem na normálnu pracovnú zmluvu, kde zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody a dane.
Zatiaľ sa to zdá byť jednoduché, ale...
Od 1.5.2005 doteraz mám otvorenú novú živnosť popri závislej činnosti. Pri otváraní mi moja účtovníčka a aj pracovníčka pri priehradke SP dali rovnakú informáciu: Vzhľadom na to, že sa jedná o novú živnosť a zamestnávateľ už za mňa odvádza odvody, netreba za rok 2005 odvádzať žiadne poplatky za živnosť (dôchodkové, nemocenské, atď). Z toho dôvodu mi ani pracovníčka na priehradke nezobrala daňové priznanie za rok 2004. Keď som bol teraz odovzdať DP za rok 2005, pracovníčka na priehradke už mi tvrdila, že od 1.7.2005 mi vznikla povinnosť platiť odvody na základe DP z celého roku 2004. Stal som sa teda nechtiac neplatič.

Ako to teda malo byť? A ak mi vznikla povinnosť platiť, z akého základu?
Veď v roku 2004 som bol zamestnanec aj živnostník.

Ďakujem za skorú odpoveď

Ľuboš
Daja72
02.05.06,17:42
Ahoj, myslím si, že ťa nepoteším, ale ak ti v DP za rok 2004 vychádzal vyšší príjem - obrat, ako 12xnásobok minimálnej mzdy, myslím, že je to pre ten rok 76.800,-tak ti vzniká platba do SP - t.j. pre ten rok 2155,-Sk, aj vtedy, ak zamestnávateľ platí za teba príslušné odvody zo zamestnania., preto si aj niektorí živnostníci, ktorí majú hlavný pracovný pomer v zamestnaní dávajú pozor, aby neprekročili čiastku 80.000,-Sk /príjem podľa DP/ a vtedy im nevzniká platba do soc.poisťovne. Dúfam, že budú ostatní so mnou súhlasiť. Ahoj Daja
abel
02.05.06,21:43
Ale tu ide o to, že on v roku 2004 tú živnosť riadne ukončil, nie pozastavil, ale zrušil. Úplne novú živnosť si otvoril v máji 2005 a od 1. 7. 2005 by mal platiť odvody?
evina
02.05.06,21:52
Ale tu ide o to, že on v roku 2004 tú živnosť riadne ukončil, nie pozastavil, ale zrušil. Úplne novú živnosť si otvoril v máji 2005 a od 1. 7. 2005 by mal platiť odvody?
Ak živnosť v roku 2004 riadne ukončil a zároveň sa odhlásil zo SP ako SZČO, založil novú živnosť od 1.5.2005 a prihlásil sa na túto novú živnosť je to o.k., t.j. bude mať povinnosť platiť poistné od 1.7.2006 na základe DP r. 2005.

Problém môže nastať ak tá prvá živnosť nie je odhlásená , a teda vedú SZČO stále pod tým istým VS...

P.s. nezáleží, či si počas roka aj zamestnanec aj živnostník, zo živnosti si poviný platiť odvodydo SP vždy ak dosiahneš predpísaný príjem a zároveň platíš odvody aj zo zamestnania...
abel
02.05.06,22:02
Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
evina
02.05.06,22:10
Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
Neviem, čo ale potom znamená veta :
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil).

Neviem, či vieme posúdiť, či bol alebo nebol prihlásený /a ke´d nie načo tam potom dával DP 2004, 2005?/. Od toho sa to všetko odvíja.
Ak by to bolo ako Ty píšeš, že vôbec nebol prihlásený ani vtedy ani teraz, ako by SP prišla na to, že má to poistné vymáhať?
Musíme asi počkať, aby nám presne definoval, či bol alebo nebol prihlásený v SP.
Melnick
02.05.06,22:21
[quote=evina]Ak živnosť v roku 2004 riadne ukončil a zároveň sa odhlásil zo SP ako SZČO, založil novú živnosť od 1.5.2005 a prihlásil sa na túto novú živnosť je to o.k., t.j. bude mať povinnosť platiť poistné od 1.7.2006 na základe DP r. 2005.

Takto to vnímam aj ja ,pretože pri založení novej živnosti
je pridelené nové IČO a preto tu začína ako úplne nová
organizácia bez podĺžností voči SP.
Tie povinnosti si riadne splnil z titulu predchádzajúceho
podnikania./ Ináč sa posudzuje odv. povinnosť do ZP./
Melnick
02.05.06,22:24
Podľa mňa tým daňovým priznaním myslí "výpis z DP",ktorý
mu pracovníčka nevzala preto,že ukončil živnosť.
Taký je postup.
evina
02.05.06,22:30
Podľa mňa tým daňovým priznaním myslí "výpis z DP",ktorý
mu pracovníčka nevzala preto,že ukončil živnosť.
Taký je postup.

Áno to je jasné, ale ak nebol prihlásený tak nemal dávať ani výpis...
Melnick
02.05.06,22:35
Áno to je jasné, ale ak nebol prihlásený tak nemal dávať ani výpis...

No nám je to jasné,ale jemu to jasné nemuselo byť.
Z každej strany počul možno o tom ,že treba odovzať
výpis,tak aj urobil, ale pretože zrejme nebol prihlásený
tak mu ho neprevzali. Ale to sú dohady a skutočnosť
môže byť iná.
Pokračovanie- až keď nám situáciu viac objasní lubak
lubak
03.05.06,14:29
Zo SP som sa odhlasil k 30.6.2004, co bol aj den ukoncenia mojej prvej zivnosti. Od 1.7.2004 ma prihlasil do SP zamestnavatel a plati za mna odvody, co trva doteraz. Nothing special!!!!
V maji 2005 som si zalozil novu zivnost s novym ICO a ICDPH, a samozrejme ako novovzniknuty SZCO som sa isiel prihlasit aj do SP. Pracovnicka pri okienku odo mna prevzala kopiu noveho ZL zapisala si ma, ale DP za rok 2004 odo mna neprevzala {mal som ho pri sebe}. Podla jej vyjadrenia: Ako nova SZCO popri inej zavislej cinnosti budem platit odvody do SP az od 1.7.2006 na zaklade DP za rok 2005.
Ked som pred par dnami navstivil pobocku SP, pracovnik na pri okienku mi povedal , ze od 1.7.2005 som mal povinnost platit odvody do SP a pri mojom mene mal poznamku: "Chyba DP za rok 2004!!!"

Lubak
Pepa
03.05.06,14:45
Zo SP som sa odhlasil k 30.6.2004, co bol aj den ukoncenia mojej prvej zivnosti. Od 1.7.2004 ma prihlasil do SP zamestnavatel a plati za mna odvody, co trva doteraz. Nothing special!!!!
V maji 2005 som si zalozil novu zivnost s novym ICO a ICDPH, a samozrejme ako novovzniknuty SZCO som sa isiel prihlasit aj do SP. Pracovnicka pri okienku odo mna prevzala kopiu noveho ZL zapisala si ma, ale DP za rok 2004 odo mna neprevzala {mal som ho pri sebe}. Podla jej vyjadrenia: Ako nova SZCO popri inej zavislej cinnosti budem platit odvody do SP az od 1.7.2006 na zaklade DP za rok 2005.
Ked som pred par dnami navstivil pobocku SP, pracovnik na pri okienku mi povedal , ze od 1.7.2005 som mal povinnost platit odvody do SP a pri mojom mene mal poznamku: "Chyba DP za rok 2004!!!"

Lubak
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.
evina
03.05.06,16:00
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.

Erika trocha som zaskočená, z čoho vyplýva, že je jedno, či je to nová živnosť alebo nie? myslíš v súvislosti s pojmom FO??
Viera123
03.05.06,20:36
Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak :mad:.
Jozef Mihál
03.05.06,20:43
Typický bordel vyplývajúci z nejednoznačného znenia zákona o SP.
evina
03.05.06,20:52
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak :mad:.

Áno, ale SZČO platí povinne odvody do SP v závislosti od výšky jeho príjmov zo živnosti....
Viera123
03.05.06,20:58
Typický bordel vyplývajúci z nejednoznačného znenia zákona o SP.
P. Mihál nestrašte ma v túto nočnú hodinu, lebo to už asi dostanem naozaj infarkt... Alebo máte pre mňa nebodaj dobrú správu?:)
Viera123
03.05.06,21:02
Áno, ale SZČO platí povinne odvody do SP v závislosti od výšky jeho príjmov zo živnosti....
No to by som ešte chápala, to si myslím, že je jasné... ale čo mi jasné nie je, to je práve situácia, keď to je popri zamestnaní... Ešte mi napíš, že už som mala byť dávno zaregistrovaná aj ako "podnikateľ" a nemám tam dať ani akého smajla....
evina
03.05.06,21:08
No to by som ešte chápala, to si myslím, že je jasné... ale čo mi jasné nie je, to je práve situácia, keď to je popri zamestnaní... Ešte mi napíš, že už som mala byť dávno zaregistrovaná aj ako "podnikateľ" a nemám tam dať ani akého smajla....
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/


P.s. myslí sa tým hrubý príjem /teda neznížený o výdavky/,ak ho dosiahneš si povinná sa prihlásiť do SP a platiť aj ako SZČO .
" target="_blank" title="http://www.porada.sk/reputation.php?p=179826)-->">http://www.porada.sk/reputation.php?p=179826)-->
ajobs
03.05.06,21:11
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
http://www.porada.sk/reputation.php?p=179826)--> class=alt1 align=right>
z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/


P.s. myslí sa tým hrubý príjem /teda neznížený o výdavky/,ak ho dosiahneš si povinná sa prihlásiť do SP a platiť aj ako SZČO .



Okrem súhlasu mi nedá aby som nenapísal aj slovne , že je to skutočne tak, URČITE TO PLATÍ.
Viera123
03.05.06,21:12
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/
" target="_blank" title="http://www.porada.sk/reputation.php?p=179826)-->">http://www.porada.sk/reputation.php?p=179826)-->

Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
ajobs
03.05.06,21:14
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?

Vierka, pozri tu http://www.porada.sk/t17881-odvody-poistnho-do-zp-a-spod-112006-szospolkono.html
evina
03.05.06,21:16
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?

Áno musíš sa prihlásiť od 1.72006 /najneskôr do 8.7.2006/ Počkaj nájdem Ti takú dobrú tabuľku na stránke SP, ale zmenili stránku a neviem sa tam dobre orientovať..
evina
03.05.06,21:20
Tu je tabuľka pei mi. a max vymerivacom základe a príslušné percentá:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924


7/ Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.
Viera123
03.05.06,21:27
No myslím, že sa radšej postavím do radu na úrad práce... :mad:
Potešiť ste ma teda nepotešili, ale za cenné rady vám všetkým ďakujem.
Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham :).
ajobs
03.05.06,21:28
No myslím, že sa radšej postavím do radu na úrad práce... :mad:
Potešiť ste ma teda nepotešili, ale za cenné rady vám všetkým ďakujem.
Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham :).

Ale jasne, ráno múdrejšie večera, pomaly treba ísť do postele.:) :) :)
evina
03.05.06,21:29
Evi, pamätám sa, že ty si bola moja prvá poradkyňa tu na Porade, ale pevne dúfam, že nie posledná a že to do rána predýcham :).[/quote]

Fakt, to je milé:) a dúfam, že to naizaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok:)
Viera123
03.05.06,21:33
Fakt, to je milé:) a dúfam, že to naozaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok:) :)
No, keď sa dozviem ešte pár takýchto "potešujúcich" správ, tak myslím, že ani nebude treba.:mee:
evina
03.05.06,21:35
Fakt, to je milé:) a dúfam, že to naizaj do rána predýchaš.
Budeš mať /možno / o 100 SK vyšší dôchodok:) :)
No, keď sa dozviem ešte pár takýchto "potešujúcich" správ, tak myslím, že ani nebude treba.:mee:[/quote]

Potešujúcou správou je, že sme práve zachránili pokutu za zmeškanie povinnej registrácie a prípadné neplatenie odvodov:)
Viera123
03.05.06,21:40
:) Potešujúcou správou je, že sme práve zachránili pokutu za zmeškanie povinnej registrácie a prípadné neplatenie odvodov:)
No aj takto sa na to dá pozrieť. :) Hm... Kúpim si nejaký "šamlík", aby som mohla zmeniť uhol pohľadu:D.
Pepa
04.05.06,06:12
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak :mad:.
Aj v tomto sú nejasnosti:
Ak je SZČO /ŽL/ je to jasné ...
Ak dosahuje príjem napr. z poisťovníctva, nie je SZČO, ale má zmluvu uzatvorenú podľa OZ par. 652 a vyššie - je pre SP zaujímavý - nižšie par. nie.
Ak dosahuje príjem napr. licencia /SDS - DSS/ príjmy sú zaradené do par. 6 ods. 2 písm. d/ - a toto je tiež pre SP nezaujímavé - zatiaľ.:) a je tu - už sú zaujímavé:D
Dobré - že?:eek:
POZOR ZMENA - najčerstvejšia informácia:
Od 1.7. 06 sa stávajú povinnými platcami SP aj SPROSTREDKOVATELIA STAROBNÉHO DOCHODKOCEHO SPORENIA majúci príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d., ktorých príjem presiahol zákonom stanovenú hranicu.
Pepa
04.05.06,06:17
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
V tomto prípade - pozri môj príspevok vyššie. Záleží na základe čoho "podnikáš". Zmluva o obchodnom zastúpení, licencia ........:rolleyes:
evina
04.05.06,06:20
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Pepa
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.


Erika trocha som zaskočená, z čoho vyplýva, že je jedno, či je to nová živnosť alebo nie? myslíš v súvislosti s pojmom FO??


Erika môžeš sa vyjadriť k tomuto prosím Ťa, lebo ja mám iný názor Príspevok 5/a rada by som, keby som jednoznačne vedela ako je to správne....
Pepa
04.05.06,06:33
SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.
evina
04.05.06,06:38
SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.

Tí, ktorí Ti toto povedali sa opreli o nejaké parragrafy? Lebo ak čítam zákon /pripravím si argumenty/ tak mi z toho takého niečo nevyplýva.
Pepa
04.05.06,07:10
Tí, ktorí Ti toto povedali sa opreli o nejaké parragrafy? Lebo ak čítam zákon /pripravím si argumenty/ tak mi z toho takého niečo nevyplýva.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
SZČO je stále SZČO, či je "stará" alebo "nová". A vždy jej pridelia to isté IČ a má to isté rodné číslo.:)
A ešte mi bolo poradené, že sa mám naučiť čítať zákony, lebo mi to nikto nikde "po lopate" nenapíše:eek:
evina
04.05.06,07:19
SZČO je stále SZČO, či je "stará" alebo "nová". A vždy jej pridelia to isté IČ a má to isté rodné číslo.:)
A ešte mi bolo poradené, že sa mám naučiť čítať zákony, lebo mi to nikto nikde "po lopate" nenapíše:eek:[/quote]
Erika už mám rozpísanú odpoveď na inú citáciu, ale len týmto paragrafom ma nepresvedčili, ale chcem povedať, že napr. ja mám teraz druhú živnosť a dostala som aj druhé číslo a mám iný obchodný názov, takže....
Pepa
04.05.06,07:28
Erika už mám rozpísanú odpoveď na inú citáciu, ale len týmto paragrafom ma nepresvedčili, ale chcem povedať, že napr. ja mám teraz druhú živnosť a dostala som aj druhé číslo a mám iný obchodný názov, takže....
Druhé čislo čoho?:D
No takto:
Môžeš mať xy IČO - stále budeš v SP registrovaná pod tým istým identifikačným číslom a s tým istým rodným číslom. SP dostáva z DU každý rok zoznamy, kde tiež daná SZČO /resp. FO dosahujúca príjmy na základe niečoho/ figuruje s rodným číslom! a s výškou príjmu. A "osoba" je v registri SP a od 1.7. jej vzniká povinnosť ak...........
evina
04.05.06,07:34
Druhé čislo čoho?:D
No takto:
Môžeš mať xy IČO - stále budeš v SP registrovaná pod tým istým identifikačným číslom a s tým istým rodným číslom. SP dostáva z DU každý rok zoznamy, kde tiež daná SZČO /resp. FO dosahujúca príjmy na základe niečoho/ figuruje s rodným číslom! a s výškou príjmu. A "osoba" je v registri SP a od 1.7. jej vzniká povinnosť ak...........

Erika :D druhé IČO, ale aj SP nemôže registrovať niekoho pod tým istým číslom a ani neregistruje, o.i. povôdný zadávateľ otázky ani nebol v r. 2004 registrovaný v SP , nakoľko nemal takú povinnosť...

SP musí SZČO registrovať v zmysle zákona a to je:


§ 5

Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)/zákon o živnostenskom podnikaní
Pepa
04.05.06,07:46
Erika :D druhé IČO, ale aj SP nemôže registrovať niekoho pod tým istým číslom a ani neregistruje, o.i. povôdný zadávateľ otázky ani nebol v r. 2004 registrovaný v SP , nakoľko nemal takú povinnosť...
Ale zaregistruje - ak sa prihlási do SP "vyfasuje" identifikačné číslo SP a to bude stále to isté. Namôjdušu:) Ako povinný platca má jedno, ako DPO druhé - ale "furt" to isté.
A že nebol v r. 2004 zaregistrovaný? Dobre nebol. Ale mal živnosť od mája 2005, tzn. že bol v registri SP a od 1.7. mu vznikla povinnosť, lebo za predchádzajúci rok.......
Takýto podobný problém som mala tiež - SZČO popri mala príjem, zaregistrovaná nebola a na základe oznámenia z DU bol nedobrovoľne neplatičom aj s nedobrovoľnými penálmi.
evina
04.05.06,07:46
SZČO podniká v roku 2004 a dosiahla príjem vo výške 12-násobku MM. V roku 2004 zruší živnosť.
5.5.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. je posudzovaná ako SZČO, ktorá v roku 2004 dosiahla príjem .......... - lebo k 1.7. je SZČO
2.7.05 znovuotvorená živnosť - k 1.7. nie je posudzovaná ako SZČO a povinnosť platiť odvody jej vznikne až v v roku 2006 /ak dosiahla príjem...../lebo k 1.7. nebola SZČO.
Tento problém som riešila v súvislosti - ako sa vyhnúť plateniu odvodov do SP - a takto mi to bolo vysvetlené /nie na podateľni, ani pri okienku SP/.
Erika, trocha sa chytím slovíčka "znovuotvorená" . Postup, ktorý uvádzaš by som brala pri prerušení činnosti SZČO a znovuotvorení, resp. znovuzahájení tejto činnosti. Prípad, ktorý sme riešili je podľa mňa iný, a nemôžem si pomôcť /aj keď je to tá istá FO/, ale podľa zákona o sociálnom poistení iná SZČO. Prečo?:


Pragraf 5 zákona 461/2003 o.i. hovorí:


§ 5

Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
..
b/má oprávnenie prevádzkovať živnosť, /podľa zákona o živnostenskom podnikaní/

Podľa zákona o ŽP č. 455/1991 v znení neskorších predpisov je živnosťou:



Živnosť


§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Preukazom živnostenského oprávnenia je ŽL, ktorý o.i. obsahuje IČO a obchodný názov...

Vznik SP necitujem, to už urobila Erika. Paragraf 21 však hovorí aj o zániku SP:

4/ Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy a)........
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení,

Teda


V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm)o sociálnom poistení, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká dňom zániku živnostenského oprávnenia.

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná odhlásiť sa z týchto poistení najneskôr do 8 dní od ich zániku.

Vysvetľujem si to tak, že Lubak ukončil svoju živnosť /teda zrušil oprávnenie na jej vykonávanie/ k 30.6.2004 a teda týmto dátumom mu aj zanikla povinnosť soc. poistenia.

K 1.7.2005 založil novú živnosť /a tu je zaujímavé , či vôbec na ten istý predmet činnosti/, podľa mňa mu bolo pridelené aj iné IČO /zrejme má aj iný obchodný názov/ a tu mu vzniká povinnosť sa znovu prihlásiť do SP k 1.7.2006.

P.s. nechápem stále /to by bolo dobré, keby nám Lubak upresnil/ jeho komunikáciu so SP, lebo principiálne doteraz nemal byť vôbec prihlásený /či tu nie je zádrheľ/.

Podľa mojej mienky, ak mal alnuk 2x živnostenské oprávnenie a najmä ak ho mal s iným IČO nemôže SP tieto dve činnosti spájať a povinnosť platiť poistné z r. 2004 mu zaniklo....

Privítam každý názor, lebo si myslím, že je to dôležitá vec pre každého z nás...
evina
04.05.06,07:53
Ale zaregistruje - ak sa prihlási do SP "vyfasuje" identifikačné číslo SP a to bude stále to isté. Namôjdušu:) Ako povinný platca má jedno, ako DPO druhé - ale "furt" to isté.
A že nebol v r. 2004 zaregistrovaný? Dobre nebol. Ale mal živnosť od mája 2005, tzn. že bol v registri SP a od 1.7. mu vznikla povinnosť, lebo za predchádzajúci rok.......
Takýto podobný problém som mala tiež - SZČO popri mala príjem, zaregistrovaná nebola a na základe oznámenia z DU bol nedobrovoľne neplatičom aj s nedobrovoľnými penálmi.
Erika SP nech si prideľuje čísla aké chce a píše si stále moje RČ, ale podľa zákona ma musí registrovať ako:
zamestnávateľa alebo zamestnanca, alebo SZČO, ale dobrovoľného platiteľa atď. atď....t.j. tak akú mám povinnosť a a ako sa aj prihlásim. To, že dáva údaje dokopy je dôležité z hľadiska SP a napr. VZ pre výpočet dôchodku atď.

P.s. mimochodom tá ich evidencia je tak perfektná, že ma majú v evidencii za posledných 10 rokov ako SZČO a všetky moje predchádzajúce roky nevedia nájsť :):)
Pepa
04.05.06,07:53
Evi - podľa mňa je to stále o par. 21.
Tejto téme sa budem venovať neskôr a rada si prečítam ďalšie názory.
evina
04.05.06,07:55
Evi - podľa mňa je to stále o par. 21.
Tejto téme sa budem venovať neskôr a rada si prečítam ďalšie názory.

No veď, ale ten hovorí aj o vzniku aj zániku soc. poistenia.i
Pepa
04.05.06,07:57
Erika SP nech si prideľuje čísla aké chce a píše si stále moje RČ, ale podľa zákona ma musí registrovať ako:
zamestnávateľa alebo zamestnanca, alebo SZČO, ale dobrovoľného platiteľa atď. atď....t.j. tak akú mám povinnosť a a ako sa aj prihlásim. To, že dáva údaje dokopy je dôležité z hľadiska SP a napr. VZ pre výpočet dôchodku atď.

P.s. mimochodom tá ich evidencia je tak perfektná, že ma majú v evidencii za posledných 10 rokov ako SZČO a všetky moje predchádzajúce roky nevedia nájsť :):)
Áno - ako SZČO, ktorá mala za predchádzajúci..............:D :D :D
Evinka, nechajme to trochu oddýchnuť možno sa "prihlásia" aj iní.
Idem makať.:)
Melnick
04.05.06,08:27
Príklad č. 1
Dňa 31.10.2005 zrušená živnosť/ odvody do SP ukončené./
Živnosť zrušená kvoli vybavovaniu predč. dôchodku.
dňa 16.1. 2006 nová živnosť, dokonca s tým istým,trochu
skráteným obchodným názvom, presne s tou istou činnosťou,
ale s iným IČO- proste iný podnikateľ,ktorému RČ ostane
po celý život, ale IČO bude vždy iné a teda ja ako podnikateľ
s IČO-om 555555- nebudem platiť odvody za podnikateľa
s IČO-om 666666, to by som potom musel platiť 2x, lebo
ak budem platiť ako 555555 vznikne mi dlh za 6666666.
Nedokonalý zákon SP využívajú podnikatelia,ak ich povinnosť
platiť odvody je vysoká.Do ZP odvody pri znovuotvorení
živnosti- tu je zákon jasný.

Toto je prípad č.2 - naozaj sa stalo dnes
Vznik živnosti 1.9.2005
príjem za 2005 -200000.-
Odvody od 1.7. -8288
zrušenie živnosti - zajtra
Prvé 4 riadky som dodatočne dopísala . Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Pepa
04.05.06,08:42
Dňa 31.10.2005 zrušená živnosť/ odvody do SP ukončené./
dňa 16.1. 2006 nová živnosť, dokonca s tým istým,trochu
skráteným obchodným názvom, presne s tou istou činnosťou,
ale s iným IČO- proste iný podnikateľ,ktorému RČ ostane
po celý život, ale IČO bude vždy iné a teda ja ako podnikateľ
s IČO-om 555555- nebudem platiť odvody za podnikateľa
s IČO-om 666666, to by som potom musel platiť 2x, lebo
ak budem platiť ako 555555 vznikne mi dlh za 6666666.
Nedokonalý zákon SP využívajú podnikatelia,ak ich povinnosť
platiť odvody je vysoká.Do ZP odvody pri znovuotvorení
živnosti- tu je zákon jasný.

Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Mne to z toho nevyplýva:rolleyes:
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?
evina
04.05.06,09:00
Mne to z toho nevyplýva:rolleyes:
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?

Mne to z toho vyplýva /aj s prihliadnutím na to, čo som písala vyššie/. Zrušil jednu živnosť a založil novú živnosť a z hľadiska zákona o živnostenskom podnikaní aj zákona o sociálnom poistení to nie je totožná SZČO.
Pepa
04.05.06,09:26
Mne to z toho vyplýva /aj s prihliadnutím na to, čo som písala vyššie/. Zrušil jednu živnosť a založil novú živnosť a z hľadiska zákona o živnostenskom podnikaní aj zákona o sociálnom poistení to nie je totožná SZČO.
Nebudem sa háááádať, ani za svet svetúci:) Súhlasiť však nemôžem:rolleyes:
A zaujímalo by ma však, ako dotyčná SZČO dopadne. Či ako platič, či ako neplatič:) :)
evina
04.05.06,09:33
Nebudem sa háááádať, ani za svet svetúci:) Súhlasiť však nemôžem:rolleyes:
A zaujímalo by ma však, ako dotyčná SZČO dopadne. Či ako platič, či ako neplatič:) :)

Erika a kto sa háda:) Musíme sa dopracovať predsa k nejakému koncu. Škoda, že sa nezapoja ostatní.... Ja som poslala teraz už dotazy a idem konzultovať tel . s právnikom. problém je v tom, že zákon si ako vidíš môžeme vysvetliť úplne odlišne, a teraz ide o nájdenie /alebo nenájdenie:(/ argumentov voči SP...
Pepa
04.05.06,09:39
Erika a kto sa háda:) Musíme sa dopracovať predsa k nejakému koncu. Škoda, že sa nezapoja ostatní.... Ja som poslala teraz už dotazy a idem konzultovať tel . s právnikom. problém je v tom, že zákon si ako vidíš môžeme vysvetliť úplne odlišne, a teraz ide o nájdenie /alebo nenájdenie:(/ argumentov voči SP...
Veru škoda
evina
04.05.06,10:29
Erika, získala som názor právnika, ktorý sa prikláňa k stanovisku prezentovanému Tebou. Pripúšťa, že pri prípadnom súdnom spore by mohol jeden sudca rozhodnúť tak a druhý inak, ale on sa prikláňa k tomu, že daná SZČO bola k 1.7.2005 SZČO, a teda má povinnosť platiť odvody z roku 2004.
Z dlhšieho dialógu :) uvediem argument, ktorý sa mi zdal najsilnejší a ak dostanem ešte takú odpoveĎ na môj ďalší dotaz podložený tiež §§, tak si toto stanovisko osvojím definitívne a budem varovať všetkých pred takýmto prípadným postupom.
Dôvod: Príliš som sa v § 5 /zákon o sociálnom poistení/, kde je definovaná SZČO zamerala na bod b/, t.j. tá, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia. Môže nastať napr. prípad, že v tom roku 2004 FO podnikala ako napr. výrobca nábytku a /pritiahnem to za vlasy/ a v roku 2005 /pred 1.7.2005/ bude vykonávať činnosť advokáta, teda bude podľa §5 ods. c opäť SZČO a bez ohľadu na rozdielne činnosti a rozdielne IČO a rozdielne oprávnenie bude z hľadiska zákona o soc. poistení SZČO s povinnosťou platiť odvody z roku 2004 bez ohľadu na zrušenie tej živnosti.
Pepa
04.05.06,10:47
Erika, získala som názor právnika, ktorý sa prikláňa k stanovisku prezentovanému Tebou. Pripúšťa, že pri prípadnom súdnom spore by mohol jeden sudca rozhodnúť tak a druhý inak, ale on sa prikláňa k tomu, že daná SZČO bola k 1.7.2005 SZČO, a teda má povinnosť platiť odvody z roku 2004.
Z dlhšieho dialógu :) uvediem argument, ktorý sa mi zdal najsilnejší a ak dostanem ešte takú odpoveĎ na môj ďalší dotaz podložený tiež §§, tak si toto stanovisko osvojím definitívne a budem varovať všetkých pred takýmto prípadným postupom.
Dôvod: Príliš som sa v § 5 /zákon o sociálnom poistení/, kde je definovaná SZČO zamerala na bod b/, t.j. tá, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia. Môže nastať napr. prípad, že v tom roku 2004 FO podnikala ako napr. výrobca nábytku a /pritiahnem to za vlasy/ a v roku 2005 /pred 1.7.2005/ bude vykonávať činnosť advokáta, teda bude podľa §5 ods. c opäť SZČO a bez ohľadu na rozdielne činnosti a rozdielne IČO a rozdielne oprávnenie bude z hľadiska zákona o soc. poistení SZČO s povinnosťou platiť odvody z roku 2004 bez ohľadu na zrušenie tej živnosti.
Áno, áno, áno.
Melnick
04.05.06,11:14
Mne to z toho nevyplýva:rolleyes:
Tvoj klient ruší živnosť z roku 05 a ostáva mu živnosť z roku 06?

Erika ja som splietla dva príklady dohromady. Idem do môjho
príspevku urobiť jarné upratovanie.:p
Pepa
04.05.06,11:23
Erika ja som splietla dva príklady dohromady. Idem do môjho
príspevku urobiť jarné upratovanie.:p
Poupratkuj moja, poupratkuj:)
Pepa
04.05.06,13:19
Toto je prípad č.2 - naozaj sa stalo dnes
Vznik živnosti 1.9.2005
príjem za 2005 -200000.-
Odvody od 1.7. -8288
zrušenie živnosti - zajtra
Prvé 4 riadky som dodatočne dopísala . Dnes o 11-tej som robila na odporúčanie pracovníčky SP
klientovi podklady potrebné pre zrušenie ŽL s odhláškami
do jednotlivých poisťovní,kvoli tomu že mu vyšla pri
podnikaní za časť roka vysoká povinnosť. Naozaj mu
to sama navrhla. Keby sme tu nevystupovali anonymne
pridala by som aj t.č. moje aj človeka,ktorý ,kvoli zbaveniu
sa odvodovej povinnosti ruší živnosť.
A z toho mi vyplýva, že lubak nemá platiť!
Majka, ale toto je trošku iné ako Lubakov prípad. Tvoj "prípad" živnosť zruší ale novú nebude mať. Ak by si ale otvoril novú živnosť napr. 15.6.2006 tak odvody platiť bude tak či tak.
Melnick
04.05.06,13:31
Majka, ale toto je trošku iné ako Lubakov prípad. Tvoj "prípad" živnosť zruší ale novú nebude mať. Ak by si ale otvoril novú živnosť napr. 15.6.2006 tak odvody platiť bude tak či tak.

Baba -Jaga na SP povedala,že nie. Zajtra tam idem osobne
a poznatky zverejním.:D
Viera123
04.05.06,13:38
Aj v tomto sú nejasnosti:
Ak je SZČO /ŽL/ je to jasné ...
Ak dosahuje príjem napr. z poisťovníctva, nie je SZČO, ale má zmluvu uzatvorenú podľa OZ par. 652 a vyššie - je pre SP zaujímavý - nižšie par. nie.
Ak dosahuje príjem napr. licencia /SDS - DSS/ príjmy sú zaradené do par. 6 ods. 2 písm. d/ - a toto je tiež pre SP nezaujímavé - zatiaľ.:) a je tu - už sú zaujímavé:D
Dobré - že?:eek:
POZOR ZMENA - najčerstvejšia informácia:
Od 1.7. 06 sa stávajú povinnými platcami SP aj SPROSTREDKOVATELIA STAROBNÉHO DOCHODKOCEHO SPORENIA majúci príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d., ktorých príjem presiahol zákonom stanovenú hranicu. Pepa, tak už som skoro výskala od radosti a zrazu sprcha.... A už v tej novinke nie sú zaujímavé paragrafy? Lebo ja mám 1 Zmluvu o sprostredkovaní podľa § 642 OZ (Obchodný zákonník) a druhú § 51 (Občiansky zákonník). A to som si všimla až dnes nadránom, keď som tu s evinou a ajobsom prelúskavala ten môj problém...:confused:
Pepa
04.05.06,14:03
Pepo, tak už som skoro výskala od radosti a zrazu sprcha.... A už v tej novinke nie sú zaujímavé paragrafy? Lebo ja mám 1 Zmluvu o sprostredkovaní podľa § 642 OZ (Obchodný zákonník) a druhú § 51 (Občiansky zákonník). A to som si všimla až dnes nadránom, keď som tu s evinou a ajobsom prelúskavala ten môj problém...:confused:
Vierka - odporúčam ti zájsť do SP a osobne odkonzultovať. To teraz majú novinku - v utorok ich školili. Teda aspoň našich. Ale pokiaľ si licencovaná sprostredkovateľka /UFT/- hm nie som si istá-nebudem zavádzať. Ak zistím podrobnosti, ručite sa ozvem.
Pepa
04.05.06,14:11
Baba -Jaga na SP povedala,že nie. Zajtra tam idem osobne
a poznatky zverejním.:D
No "túžobne" budem očakávať zverejnenie poznatkov.
Daj pozor, prosím ťa, s kým sa tam budeš baviť. Žiadna podateľníčka - baba, ani zaokienkovaná - Jaga. Nie všetky sú fundované. Tak pozor. Bo ja mám s jednou podateľníčkou konflikt na smrť. A ešte sme celkom neskončili - pokračovanie na budúci týždeň:eek:
abel
04.05.06,16:23
Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií. A ani jedna pozitívna. Už aj idem zrušiť živnosť, poradu, internet aj seba. Sladká nevedomosť. Ako mi bolo dobre, keď som nič nevedela. Lebo teraz toho viem ešte menej a už mi dobre nie je. Mne z toho vyplýva toto: v roku 2004 som mala stratu a tak som živnosť rozumne zrušila. Z niečoho žiť ale musím a tak skúsim 30. júna 2005 otvoriť živnosť na niečo iné. Ale bacha. Už na druhý deň sa musím prihlásiť do SP, lebo ten obrat v r. 2004 bol nad zákonom stanovený limit a pekne krásne zaplatím poisťovni za rok 3x2155.- Sk a 9x2288.- Sk, celkom 27057.- Sk, hoci som nezarobila ani korunu. Neviete, prečo sa tá inštitúcia, ktorá nás privádza do šialenstva, volá POISŤOVŇA? A ešte k tomu aj SOCIÁLNA? Išla som sa pozrieť do slovníka cudzích slov, je tam okrem iného uvedené: "... vzťahujúci sa na hmotné zabezpečenie členov spoločnosti..." No coment.
Melnick
05.05.06,11:53
[quote=abel]Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií.

Elenka , keď splníš to čo máš v podpise,svet bude hneď
krajší:D :D :D a keď bude príležitosť rundu zopakujeme.:p

Ja som sľúbila,že napíšem,ako som pochodila v SP.
Moja známa / žiadna Baba-Jaga/ si do posledného písmena
trpezlivo prečítala celé znenie príspevku od lubaka.
Konštatovanie: ak je pravdou ,čo je napísané v príspevku
a nezabudol na nejaký rest /odhlásenie a pod./ v tomto
prípade nemá povinnosť platiť odvody.
Chcela meno,:confused: že mi pozrie čo by mohlo spôsobiť u lubaka , že názor inej prac. SP je taký ako tu riešime.
A dovolím si pripomenúť, že ide o "cať" ročnú pracovníčku
v SP/ žiadne béčko/.
evina
05.05.06,12:00
[quote=abel]Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií.

Elenka , keď splníš to čo máš v podpise,svet bude hneď
krajší:D :D :D a keď bude príležitosť rundu zopakujeme.:p

Ja som sľúbila,že napíšem,ako som pochodila v SP.
Moja známa / žiadna Baba-Jaga/ si do posledného písmena
trpezlivo prečítala celé znenie príspevku od lubaka.
Konštatovanie: ak je pravdou ,čo je napísané v príspevku
a nezabudol na nejaký rest /odhlásenie a pod./ v tomto
prípade nemá povinnosť platiť odvody.
Chcela meno,:confused: že mi pozrie čo by mohlo spôsobiť u lubaka , že názor inej prac. SP je taký ako tu riešime.
A dovolím si pripomenúť, že ide o "cať" ročnú pracovníčku
v SP/ žiadne béčko/.

To je dobrý gól, ja som sa po rozhovore s právnikom začala pomaly vzdávať a teraz toto:) Naozaj všetká česť zákonodarcom:(.
Pepa
05.05.06,12:09
Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
evina
05.05.06,12:11
Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
Erika preto som toľko o tom písala, aby sme k tomu jednoznačnému riešeniu došli. Aj ten právnik,ktorý sa priklonil k Tvojmu názoru upozornil, že je to napísané ako je to napísané.....je to skrátka ten bordel v zákonoch:D ako tu už bolo napísané.
Monika Kováčová
02.08.06,20:15
Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.

Toto sa rieši aj tu:
http://www.porada.sk/t30299-p4-vplyv-zrusenia-a-znovuzalozenia-zivnosti-na-vysku-odvodov-sp-a-zp.html?posted=1#post280678
evina
04.10.06,16:34
Vážení Poraďáci, vraciam sa po dlhšom čase k tejto problematike, kde sa vyskytli i vo viacerých témach rôzne názory a čo je najhoršie podľa faktov v niektorých príspevkov aj rôzne názory zo strany pracovníkov SP. Nemám rada nedoriešené problémy, a preto som hneď v máji, keď sme o tom diskutovali riešila záležitosť aj s právnikom - ten ma presvedčil a následne aj stanovisko, ktoré uvediem nižšie, že nezáleží koľkokrát zrušíte starú a založíte novú živnosť stále ste tá istá SZČO /viď môj príspevok 52/ a dôležité pre posúdenie platenia odvodov je § 21 zákona o sociálnom poistení, t.j. či sme registrovaní ako SZČO k 1.7. akéhokoľvek roka a od toho sa všetko odvíja, čiže ten, kto by mal nejasno zo stanoviska SP- je to tak ako písala Pepa najmňä v príspevkoch 12, 34. - platí to teda tak ako po celý čas tvrdila Pepa. Ako som vyššie spomínala neznášam nedoriešené problémy a požiadala som vtedy o stanovisko SP, ktoré som obdržala pred dvoma dňami a uverejňujem ho pre Vás v plnom znení . Môj dotaz bol založený presne podľa pôvodného zadania Lubaka, ktorého tým nepoteším /a zrejme už aj musel zaplatiť/. Je to jednoducho tak - k 1.7.2005 bol registrovaný ako SZČO, tak mu vyplynuli platiť odvody z roku 2004 nakoľko bol v tom roku SZČO /bez ohľadu, že tá živnosť bola zrušená, ale v r. 2004 bola/
Záverom upozorňujem, že stanovisko je na úrovni riadteľky odboru výberu poistného a keď si ho pozorne prečítate je to tak /mňa Erika presvedčila za pomoci právnika už i vtedy :):)/ ...a nemá asi zmysel ďalej rozbiehať diskusiu, na báze, že mne zas jedna pani v SP povedala. Dajte si radšej všetci, ktorí máte podobné problémy pozor na presné dátumy, kedy ste registrovaní ako SZČO:


Stanovisko SP:
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia - s t a n o v i s k o.
K Vášmu podaniu, zo dňa 4. mája 2006, vo veci povinností samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia, uvádzame nasledovné.
V zmysle § 5 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie prevádzkovať živnosť

Podľa § 21 ods. 1 zákona v znení zákona č. 439/2004 Z. z. samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len „príjem“) je vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 zákona, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 zákona, ak tento zákon neustanovuje inak.

Na základe § 21 ods. 4 písm. b ) zákona povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá má oprávnenie prevádzkovať živnosť vždy dňom zániku tohto oprávnenia.

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok a prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku (§ 228 ods. 1 a 3 zákona).
Od roku 2003 mala samostatne zárobkovo činná osoba oprávnenie prevádzkovať živnosť. Toto živnostenské jej zaniklo 30. júna 2004. Od vydania živnostenského oprávnenia v roku 2003 do jeho zániku, t. j. do 30. júna 2004 mala fyzická osoba na účely sociálneho poistenia status samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 5 písm. b) zákona.

Od 1. júna 2004 nadobudla fyzická osoba na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca a vznikom pracovného pomeru jej vzniklo povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti [§ 20 písm. a) zákona].

Od 1. mája 2005 mala fyzická osoba vydané oprávnenie prevádzkovať živnosť. Dňom vzniku živnostenského oprávnenia v máji 2005 nadobudla takáto osoba status samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia.

Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorej vzniklo oprávnenie na prevádzkovanie živnosti od 1. mája 2005, sa prvýkrát bude posudzovať vznik povinného sociálneho poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby od 1. júla 2005, na základe výšky príjmov dosiahnutých za rok 2004. V danom prípade za obdobie január 2004 až jún 2004. Od 1. júla 2006 sa bude posudzovať vznik povinného sociálneho poistenia tejto samostatne zárobkovo činnej osoby na základe príjmov dosiahnutých za rok 2005 (za obdobie máj 2005 až december 2005).
Pepa
04.10.06,16:52
Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
Citujem samú seba - dočkala som sa. Evi vďaka.:)
Jozef Mihál
05.10.06,05:45
Môj názor k tomuto sporu a diskusíí - je logické, že SZČO, ktorý dosiahol za uplynulý rok príjmy vyššie ako 12-násobok min.mzdy, by mal od 1.7. aktuálneho roka platiť povinne poistné do SP - bez ohľadu na to, či zrušil a znovuzaložil živnosť.

Pri novelizácií zákona o zdr.poistení sme si na toto dali obvlášť pozor a príslušné ustanovenia sa snažili jednoznačne formulovať, aby nikto nemohol na báze rušenia a znovuzakladania živnosti obchádzať povinnosť platiť zdravotné poistenie.

To, že zákon 461/2003 je napísaný nie jasne a jednoznačne, spôsobilo celú túto debatu.
ivo1
05.10.06,08:27
Môj názor k tomuto sporu a diskusíí - je logické, že SZČO, ktorý dosiahol za uplynulý rok príjmy vyššie ako 12-násobok min.mzdy, by mal od 1.7. aktuálneho roka platiť povinne poistné do SP - bez ohľadu na to, či zrušil a znovuzaložil živnosť.

Pri novelizácií zákona o zdr.poistení sme si na toto dali obvlášť pozor a príslušné ustanovenia sa snažili jednoznačne formulovať, aby nikto nemohol na báze rušenia a znovuzakladania živnosti obchádzať povinnosť platiť zdravotné poistenie.

To, že zákon 461/2003 je napísaný nie jasne a jednoznačne, spôsobilo celú túto debatu.
mimotemy P.Mihál, na druhý odstavec mi nedá nezareagovať: Škoda, že sa vám nepodarilo si dávať pozor aj pri RZZP.
Jozef Mihál
05.10.06,08:40
mimotemy P.Mihál, na druhý odstavec mi nedá nezareagovať: Škoda, že sa vám nepodarilo si dávať pozor aj pri RZZP.
mimotemy Opakujem sa, ale čo už.

RZZP v jeho podobe som nevymyslel ja. Ako úradník ("poradca") na MZSR som dostal za úlohu urobiť tlačivá k RZZP. Tí čo sa vyznajú v zákone potvrdia, že vzhľadom na rozličné kombinácie a možnosti súbehov, minimálnych miezd, výnimiek pre dôchodcov, vzhľadom na fakt, že ZP platí i zamestnávateľ za zamestnanca - sa tieto tlačivá lepšie vymyslieť nedali.

A pozrite ešte tu:
http://www.strana-nadej.sk/?id=17&cons=45
Jozef Mihál
06.10.06,10:48
Vážení Poraďáci, vraciam sa po dlhšom čase k tejto problematike...

Stránka www.porada.sk (http://www.porada.sk) je citovaná ako informačný zdroj v tejto súvislosti i tu:

http://podnikanie.etrend.sk/71824/uctovnictvo-dane-odvody/etrend-radi-odvody-do-poistnych-fondov
SMartina
06.10.06,11:39
Ja som zamestnaná trvale, od 01.01.06 mám živnosť, na ZP neplatím nič, a ani na SP. DO 30.06.2007 pôjdem na SP s výpisom z DP a podľa toho buď budem platiť odvody, alebo nie. Viete mi upresniť, ako sa to vypočíta? Viem, že je to 12xminimálna mzda, ale ja neviem či je to min. mzda platná k 01.01.06, alebo po 01.10.06: 6.700,- , z ktorej si to budem ja vypočítavať? A na ZP naďalej nebudem platiť??? ďakujem.
Jana Motyčková
06.10.06,12:28
SMartina
06.10.06,12:41
Ďakujem, pomohlo mi to.
katka.hesskova
03.04.07,06:10
Z toho co citam mi vyplynulo, ze ak k 1.7.xx nebudem posudzovana ako SZCO, nebudem platit odvody.
Ak mam zivnost a kazdy rok ju zrusim napr. k 30.6. a znovuzalozim 2.7. nemusim platit odvody nikdy...
to sa mi teda moc nepozdava...

nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?
ajobs
03.04.07,08:14
Z toho co citam mi vyplynulo, ze ak k 1.7.xx nebudem posudzovana ako SZCO, nebudem platit odvody.
Ak mam zivnost a kazdy rok ju zrusim napr. k 30.6. a znovuzalozim 2.7. nemusim platit odvody nikdy...
to sa mi teda moc nepozdava...

nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?

Prečítaj si pozorne zákon o sociálnom poistení, aj príspevky na Porade a prídeš na to sama , ako to je.
eoneon
03.04.07,09:57
nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?

to urcite nie, ak zrusis zivnost, ziadne odvody sa uz dalej neplatia (koncis platit dnom zrusenia zivnosti).