siouxsiepd
18.12.14,05:45
Uzatvorila som pracovný pomer na dobu určitú. Mám viac ako 33 rokov, čo znamená, že podľa ZP mám nárok na čerpanie 25 dní dovolenky v kalendárnom roku. Zamestnávateľ mi však do zmluvy uviedol nárok dovolenky len v dĺžke 4 týždne, s odkazom na znenie paragrafu 103 ZP. Skutočnosť, že v zmysle zákona mám nárok na dovolenku vyšší, som si uvedomila až po podpise pracovnej zmluvy. Môžem si aj napriek tomu uplatňovať u zamestnávateľa čerpanie dovolenky vo výmere ako ju stanovuje ZP? Dá sa v tomto prípade uplatniť, že zamestnávateľ so mnou v tomto bode uzatvoril zmluvu voči mne nevýhodne a vlastne ma poškodil? Dá sa takýto stav považovať za neplatne dojednanú podmienku pracovnej zmluvy? Ďakujem pekne za reakcie a želám príjemný deň.
Peter Parajos
18.12.14,05:47
Z §103 ZP, odseku (2) to jednoznačne vyplýva: Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.

Pokiaľ ste podpísali zmluvu, kde je dovolenka vo výmere 4 týždne, tak táto pracovná zmluva je neplatná v tejto časti. To znamená, že aj keď máte v PZ zmluve 4 týždne, ale zo zákona Vám prislúcha 5 týždňov automaticky. Máte na to právny nárok.
Tweety
18.12.14,06:27
Obrátila by som sa na zamestnáv. aby podmienky zmluvy upravil podľa zákona. Ale aj keby ich neupravil, platí to, čo je v ZP. Samozrejme, ak nie je KZ alebo zmluva so zástupcami zamestnancov, kde sú ujednané výhodnejšie podmienky ako ZP.
kn-alka
18.12.14,07:23
Podľa zákonníka práce ti automaticky vyplýva nárok na dovolenku 25 dní.

V pracovnej zmluve to máš uvedené spôsobom: nárok na 20 dní s odvolávkou na príslušný paragraf, ktorý poukazuje, že ak máš nad 33 rokov, tak máš nárok na 25 dní...... keďže máš nad 33 rokov, máš nárok na 25 dní.

Len si over u mzdárky, či ti v programe nastavila tých 25 dní.
veronikasad
18.12.14,07:26
Kedy bola podpísaná zmluva ? V čase podpisu už mal zamestnanec 33 rokov ?