filome555
18.12.14,07:14
Ja sa 10 rokov liecim na depresiu, stav mi kolise, raz je lepsie, inokedy zle. Teraz mam F33.2. - tazka depresia. Planovala som si podat ziadost o ID, ale moja lekarka mi povedala, ze je to zbytocne, lebo vraj v kazdom inom meste by mi ID uznali, ale v BB nie, v BB vraj sa na tuto diagnozu ID nedava. ( mam trvaly pobyt v BB). To mam zmenit trvaly pobyt? Prosim, mate s tym niekto (ohladom BB) skusenost?
buchač
18.12.14,06:29
Môže, prečo by nemohol ?

------------------------------------------------------

Ty si bola u lekára, takže máš aj diagnostikovanú chorobu.
Ale vieš Ty, že koľko jedincov nešlo (nejde) k lekárovi, pritom majú (možno) oveľa ťažšie stavy ako Ty.
Veď v poslednej dobe je to jedna z najviac vyskytujúca sa choroba...
filome555
18.12.14,06:47
Ty tuto chorobu iste nemas, ked si toto napisal. To pochopi len ten, co to zazil. V takych stavoch jednoducho musis ist k lekarovi, inak to neprezijes. Skoda, ze si nepomohol....
veronikasad
18.12.14,07:34
Každá dg. má viac stupňov, ktoré sú rôzne %-ne ohodnotené. Posudkový lekár rozhoduje na základe aktuálnych výsledkov, ak bude tvoj stav v čase predvolania na posudkovú komisiu stabilizovaný, môže sa stať, že ti prizná nižší stupeň bez nároku na ID.

Pozri tu :

Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v %
1. Organické duševné poruchy, poruchy intelektu, emotivity, afektivity (organický psychosyndróm, perinatálne poškodenie, Alzheimerova demencia, Pickova demencia pri Creutzfeldtovej-Jakobovej chorobe, Huntigtonovej chorobe a pod.)
a) stredne ťažké formy 30 - 45
b) ťažké poruchy (ťažká demencia) 50 - 80

2. Schizofrénia, poruchy schizotypové a poruchy s bludmi
a) stredne ťažké formy 35 - 45
b) ťažké formy (floridný proces, ťažké posprocesuálne formy) 50 - 80
3. Poruchy nálad (manické, depresívne, periodické)
a) stredne ťažké formy 35 - 45
b) ťažké formy 50 - 80

4. Neurotické, stresové a somatomorfné poruchy
a) stredne ťažké formy 15 - 20
b) ťažké formy (napr. ťažké obsedantné neurózy) 60 - 70

5. Poruchy osobnosti a poruchy správania
a) stredne ťažké narušenie osobnosti s miernym obmedzením výkonnosti organizmu 20 - 30
b) ťažké narušenie osobnosti so závažným obmedzením výkonnosti organizmu, dezintegrácia 50 - 80

6. Mentálna retardácia
a) ľahká mentálna retardácia (horné, stredné a dolné pásmo, IQ v pásme 50 - 69, s prihliadnutím na sociálnu prispôsobivosť) 40 - 60
b) stredná mentálna retardácia (IQ v pásme 35 - 49) 80
c) ťažká mentálna retardácia (IQ v pásme 20-34) 90
d) hlboká mentálna retardácia (IQ pod 20) 100

7. Duševné poruchy a poruchy správania spôsobené užívaním psychoaktívnych látok (alkoholizmus, toxikománia)
a) stredne ťažká forma (do dvoch rokov od vzniku) 20 - 35
b) ťažká forma 50 - 60
Posudkové hľadisko:
Percentuálna miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa prevažujúcich symptómov z orgánového alebo psychického postihnutia uvedeného v tejto prílohe.
8. Syndrómy porúch správania spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktormi (mentálna anorexia, sexuálne poruchy, ktoré nie sú spôsobené organickou poruchou alebo chorobou) ťažké poruchy, poruchy ohrozujúce život, nezvládnuteľné primitívne pudové správanie, stavy v ústavnom liečení alebo stavy s ťažkou poruchou výživy a podstatným znížením výkonnosti organizmu (adynamia, anémia, hypoproteinémia) 70 - 80
buchač
18.12.14,09:37
filome

Keď som toto napísal, tak VIEM PREČO som napísal tak, ako som napísal !!!

Zvyšok - tie problémy iných (ber s rezervou) je pre mňa už momentálne pasé.
Mám dosť svojich zdravotných problémov, aby som sa vypravdoval s inými.

Ale to pochopí len ten, čo zažil niečo podobné ako ja.

Pochopila ???
filome555
18.12.14,10:51
diky, este dotaz - postacuju pre posudkovu komisiu lekarske spravy za posledny polrok - ked odovzdavam tlacivo Prehliadka zistovacia - kontrolná? ( lebo kym sa dostanem do poradia, ze ma predvolaju na komisiu, to trva dalsie 4 mesiace...(
veronikasad
18.12.14,10:54
Môže sa stať, že keď sa dostaneš do poradia na posudkovú komisiu, lekárske nálezy už budú "staré" a posudkový lekár ťa pošle na nové vyšetrenie. Stalo sa to aj mne pred 5 rokmi - s trošku inou dg...
filome555
18.12.14,11:07
ano. Ak ma napr. predvolaju na posudkovu v 04/2015, tak by som mala dolozit lekarske spravy od 04/2014 do 04/2015. Musi to byt za cely uplynuly rok? Diagnozu mam uz davno, len vyrazne zhorsenie je popisovane v lek.nalezoch az od 09/2014.
veronikasad
18.12.14,11:09
Myslím, že stačia z posledného polroka. Ale lekársku správu predkladáš pri podaní žiadosti o posúdenie zdr.stavu a predvolať ťa môžu oveľa neskôr.
filome555
18.12.14,11:16
z tohoto mi vyplyva, ze nejdem cakat, a v januari si podam.ziadost. Ked aj v r. 2011 som mala uz rovnako zly stav, ma zmysel, aby som dolozila aj tieto nalezy? Alebo poziadat lekarku, aby mi urobila celkovy suhrn - priebeh choroby, ze ide o chronicku zalezitost, cca 10- rocnu ?
veronikasad
18.12.14,11:20
Obvodný lekár vypisuje- na základe zdravotnej dokumentáciu - súhrnnú správu o zdravotnom stave, k nej sa prikladajú kopie vyšetrení.
veronikasad
18.12.14,11:21
Tlačivo ti dajú v SP, keď pôjdeš požiadať o ID. Po vyplnení ho priamo lekár, alebo ty pošlú do SP.