Noemi93
18.12.14,09:40
Bývame tam 2 rok, a v "rohových izbách" sa v rohoch tvorí pleseň. Topíme aj vetráme, ale možno nesprávne (?)
Možno to všetko potrebuje čas, ale nemyslím si, že je tam mokro ani nič podobné, tak prečo je to tak? Ako tomu zabrániť alebo predísť?
Vďaka za odpovede.
Terezia13
18.12.14,11:50
na to má vplyv veľa okolností - ako máte odizolované od základov domu, alebo od pivničných priestorov, ak máte izolované steny, ako a či rovnako po celom obvode domu rovnako - nemôže byť napr. izolácia rôznych hrúbok, ak bol pozemok "močný" odporúčam urobiť drenáž okolo domu, "válovce" okolo múrov, aby nepustilo dažďovú vodu pod dom
Anika61
18.12.14,18:02
Ak sa tvori v hornych rohoch moze ist o vysoku vzdusnu vlhkost,ktora sa zraza na studenych stenach rohovych izieb'' a nasledne plesnivie ,to by znamenalo zle zateplene-dom''nedycha,,/to je moj nazor,nie som odbornik.
marleau
19.12.14,18:14
Teraz čo čakáte, že sa objaví spasiteľ z radu stavbárov a v jednej holej, prípadne málo rozvinutej vete vám odpovie nielen pečo vám vlhne dom, ale snáď vám dá aj riešenie ako to odstrániť?
Vám neporadí nikto, ani keď mu dáte podrobný popis stien a ostatných konštrukcií, pretože pokiaľ dotyčný neuvidí miesto na vlastné oči a nezasype ho spústa ďalších nových informácii, ktoré majú na váš problém vplyv a tie uvidí len na mieste, tak vám akurát tak každý .... neodpovie.
Ľudská hlúposť a vesmír - nekonečnooooooooo....
lapejko
19.12.14,19:28
skúsim hádať, máte dom z tehly,ktorú netreba zatepľovať?
K tej tehle len toľko, že navrchu múrov je betónový veniec, alebo platňa s vencom či bez, na stenách z pórobetónu stačí ak bol zvonku zateplený.
Ak sú steny z dutej tehly, väčšinou sa jedná o jednu z najväčších chýb v strednej Európe, t.j. veniec je síce zvonku zateplený ale tehly neboli prikryté lepenkou a min. jeden rad pod vencom je zaliaty betónom...
Rieši to iba celoplošné zateplenie.
lapejko
19.12.14,19:30
Ahoj, veď presne to robíme, hráme sa na spasiteľov, ale neskoro keď každý sporí tam kde sa to vypomstí...
Ing. Ľubomír Janoška
20.12.14,14:53
Laci, keby sa dalo, tak Ti dám ďalšiu plusku za komentár ku marleau :)
jslancik
20.12.14,16:50
Spytaj sa nasledovnych kompetentnych ludi:
projektant
stavebny dozor
zodpovedny zastupca firmy, co ti to stavala.

Ak si staval svojpomocne, ci pomocou viacerych partii, tak ti dam navod. Prid k najblizsej plesnivej stene, trikrat buchni o stenu hlavou a potom zakric od radosti, kolko penazi si na kolkych frontoch usetril.

Ale aby som nebol iba cynicky. Skuste vetrat tak casto, ako to ide. Nie na vetracky, ale narazovo. Neviem, aku mate teplotu v dome, ale mam pocit, ze prinizku. No a potom treba zvazit to zateplenie. Preto som ta odporucil na projektanta - ten by mal mat zmaknute veci ako rosny bod, tepelne mosty atd atd.
arizona
20.12.14,17:30
Namiesto topenia skuste radsej kurit
lapejko
20.12.14,18:26
Ľubo, vďaka.
marleau
21.12.14,07:09
Nuž najskor treba zistiť skutočnú príčinu vlhkosti a až potom podnikať kroky k náprave. Zateplenie, ako poznám niektorých stavebných odborníkov so zameraním cukrár-tesár odbor počítačová grafika, tak tam s ich vlastným prehľadom capia 4 cm polystyrén a bude vymaľované. A to doslova.
marleau
21.12.14,07:14
Zadávateľ otázky nie je schopný ani napísať, kde v rohoch sa plesne tvoria, či hore, dolu, či po celej výške. Nepridá aspoň foto, neupresní to, čo sa žiada (píšem v inom príspevku k tejto téme) a stále čaká ako moj kamarát, že vraj kedy už konečne skončí kríza. Povedal som mu, že zajtra, on že: chválabohu. myslel si, že pozajtra sa bude mať už dobre.
lapejko
21.12.14,08:30
kde je ešte kríza? Kradne sa stále viac, keby nebolo z čoho, tak by to asi nešlo...
Terezia13
21.12.14,08:48
toto ma pobavilo!!! ale možno že fakt sa pozajtra budeme mať všetci lepšie......alebo už na poradu ani neprišiel :):):)
sosak
21.12.14,09:15
Nandrolon
21.12.14,09:33
To by mohlo znamenat, ze sa jedna o vnutornu vlhkost a teda vlhkost z dychania cloveka, teda ak tam nema OTVORENE akvarium s horizontalnou plochou 1 m2 a viac... Vacsina pricin je vnutorna vlhkost teda z cloveka a nasledne malo narazoveho vetrania, alebo vela vetrania typu ventilacka a podobne...
chandler
23.12.14,13:13
lapejko ma asi pravdu, ale zistite ako su na tom susedia hore a dole
stavebnydozor-veleba
28.12.14,12:02
Nedajte na amatérske rady. Najdite vo svojom okolí profesionála z praxe . Môže to byť stavbyvedúci , stavebný dozor, projektant pozemných stavieb a pod.
Odborný posudok alebo obhliadka stojí pár euro . Budete vedieť na čom ste . Nie je vylúčené že môžte žiadať opravu alebo náhradu škody od zhotoviteľa .
lujza.j
28.12.14,12:23
ako vieš,že sú amatérske?!....kto je dnes profesionál?!:D
lapejko
28.12.14,12:23
dovolím si upozorniť, že sú tu ľudia , ktorí tieto problémy riešia často v praxi...
jslancik
29.12.14,20:25
nájsť v súčastnosti stavebný dozor, ktorý v robí aj iné veci, ako iba dá pečiatku, je problém... Stavbyvedúci, ktorý má prácu, sa môže vykašlať na nejaké prkotiny. A kvalita práce a schopností stavbyvedúceho bez práce je veľmi otázna.
dee8dee8
20.01.15,21:37
Pre Noemi93: nenapísala si, že aká je skladba obvodových múrov. A aby sme si vyjesnili terminológiu - na rohoch múrov sa pleseň obvykle netvorí, už mám vyše 65 ale pleseň som videl len v kútoch! Takže napíš skladbu múrov a na 99% Ti poviem, že kde je problem. A ešte aké sú okná -plast alebo drevo, aké je kúrenie a ktoré miestnosti majú plieseň.