Chobot
18.12.14,10:06
Tentoraz mám ja otázku.

Známy bol zamestnaný do 28.10.2014. Hneď na druhý deň, v rámci ochrannej doby sa stal prácenescopným. Teraz poberá nemocenské dávky. Súčasná práceneschopnosť bude trvať asi do konca roku 2014.

Súčasne bude asi vypísaný ako práceneschopný aj s inou diagnóziou (psychiatrické problémy) buď hneď po skončení tej prvej (tam je iná diagnóza - bolestivý ramenný kĺb) resp. psychiater by ho mohol vypísať už aj teraz na tú novú diagnózu.

Bude mať nárok na nemocenské z tej druhej PN-ky? Považuje sociálka ukončenie jednej PN-ky a súčasné vypísanie druhej (kvôli inej diagnóze) ako novú práceneschopnosť a ukončením tej prvej mu zanikne aj nárok na nemocenské? Alebo to bude všetko ako jedno obdobie PN a môže dostávať nemocenské tých 52 týždňov?

Dúfam, že som to zrozumiteľne napísal.

Vďaka.
veronikasad
18.12.14,09:12
Tibor, ak pracovný pomer skončil 28.10., nárok na nemocenské z ochrannej lehoty pri novej PN-ke mu nevznikne. Či môže pokračovať v PN-ke s novom dg. - neviem, nech sa informuje v SP. Ak to možné nie je, riešením je pred začiatkom novej PN-ky uzatvoriť celý balík dobr.poistenia aspoň na jeden deň. Počas PN-ky odvody platiť nebude. Po ukončení PN nech sa v posledný deň nezabudne odhlásiť.
V prípade dobr.poistenia však nemocenské bude len z minima (prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 %z min.vymer.základu 412€)

Nezabudnúť na zaplatenie pomernej časti poistného !
ivka70
18.12.14,09:13
1. sucasne 2 PNky mat nemoze
2. nova PNka, ktora nevznikla v ochrannej dobe do 7 dni od ukoncenia zamestnania nebude platena - prave preto, ze nevznikla v ochrannej dobe
3. ukoncenim PNky, ktora v ochrannej dobe vznila, konci narok na nemocenske davky spojene s ukoncenym zamestnanim

(predpokladam, ze znamy nie je tehotny, tam je ochranna doba dlhsia)
Chobot
18.12.14,09:18
Nie je tehotný... :)

Takže na to, aby mohol dostávať nemocenské 52 týždňov, by musel pokračovať v PN s tou diagnózou, ktorú začal v ochrannej lehote?

Akonáhle ukončí tú PN-ku, zanikne mu nárok na nemocesnké?
veronikasad
18.12.14,09:27
Zanikne mu nárok na nemocenské zo zamestnania, ale môže ho získať z dobr.poistenia - viď môj predch.príspevok
Chobot
18.12.14,09:34
A môže si to dobrovoľné poistenie uzatvoriť aj počas trvania tej prvej PN-ky?

V podstate aj teraz dostáva len minimálne nemocenské - plat dostával "na papieri" len ten minimálny, zvyšok išiel "na ruku" - typické na Slovensku. Ale súhlasi s tým, tak nech sa teraz nesťažuje.
veronikasad
18.12.14,09:37
Počas súčasnej PN-ky je dobr.poistenie zbytočné. Stačí sa prihlásiť deň pred vznikom novej. Platí za predpokladu, ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch zo zamestnania.
veronikasad
18.12.14,09:41
Nemocenské z dobr.poistenia bude vyššie ako nemocenské z min.mzdy zo zamestnania.
Katy a R
18.12.14,10:14
netreba zbytočne špiritizovať o novej DPN ... veď aj tak ho vypísal obvodný lekár a keď psychiater doporučí DPN - tak ho jednoducho nechá aj ďalej.Psychiater nevypisuje DPN - len odporučí! treba to doporučenie doniesť v decembri pred ukončením. Teraz po novom by to mohli dať ako pokračovanie terajšej DPN aj neskôr, ale v tomto prípade by som na jeho mieste neriskovala (predsalen je to v ochrannej lehote!)
- pozri si info na stránke SP - niekde som to aj pripínala .. je to z júla
veronikasad
18.12.14,10:49
Katy, ale nové nemocenské z DNP bude v roku 2015 o dosť vyššie ako súčasné zo zamestnania=z min.mzdy roku 2013
Katy a R
18.12.14,19:10
to je pravda - ale ja fakt neviem, ako by to SP posúdila ...
veronikasad
18.12.14,19:18
Ak PN-ky nebudú na seba celkom nadväzovať, myslím že s tým žiadny problém nebude.