slavienka
18.12.14,12:24
Chcem sa spýtať, ako mám postupovať, keď odberateľ zaplatil DPH z nami vystavenej faktúry priamo na daňový úrad. Mám o túto sumu upraviť povinnosť v daňovom priznaní alebo si to mám iba preúčtovať v účtovníctve? Ďakujem.
Mishok
18.12.14,11:26
nie, priznate tak ako mate a potom si budete ziadat preplatok cez všeobecne podanie (ano toto je preplatok nie nadmerny odpocet - pretoze bude uhradený 2x, raz odberatelom a raz vami)

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_usmernenia/Nepriame_dane/2014/2014_07_08_platba_dph.pdf

V poučení sa síce píše:
Zo znenia § 55 ods. 11 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní v znení neskorších predpisov (daňový poriadok) vyplýva, že správca dane je povinný prijať každú platbu, aj keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, ako by ju zaplatil daňový subjekt. Za deň platby sa považuje deň, keď bola platba odpísaná z účtu toho, kto platbu vykonal.

čiže teoreticky by ste mohli uhradiť menej* ako je vaša daňová povinnosť v priznaní.
*menej o sumu kt uhradil za vás odberateľ

Avšak v poučení sa píše aj:
Správca dane o úhrade dane odberateľom nebude vydávať potvrdenia, nakoľko zákon o DPH ani daňový poriadok možnosť vystavovať takéto potvrdenie pre odberateľov platiteľa zverejneného v zozname, a to dokonca pred úhradou sumy dane na OUD dodávateľa neupravuje. Daňové úrady nie sú oprávnené takéto potvrdenie vydať.

A teda neviete jednoznačne určiť kto uhradil DPH (aj keď to samozrejme viete lebo vam to odberatel oznamil alebo vam dal splnomocnenie v zmysle usmernenia)