monika1991
18.12.14,17:39
Ahojte poraďaci, chcela by som sa opýtať, nakoľko som ešte na PN nikdy nebola, dnes mi vystavila lekárka tzv.,,lístok na peniaze, ktorý mám odovzdať do podniku, v kt. pracujem. Mám na nom uvedený dátum 31.12.nakoľko moja lekarka cez sviatky nepracuje,vystavila mi ho skor a kedže u nás v podniku sa pracuje este aj 29. mám poslať tento ,,lístok na peniaze,, po kolegyni toho 29., čiže skôr ako toho 31.12 alebo ho možem poslat do podniku aj neskôr, ak ano do koľko dní??Všetkým za odpoveď dakujem :-)
Tweety
18.12.14,17:22
Ak máš potvrdenie od lekára o dočasnej PN, bezodkladne(spravidla do 3 dní) ho treba odovzdať zamestnávateľovi. Doklad je vlastne ospravedlnenkou v práci. Zamestnáv. preplatí náhradu za dni DPN.(max.10 KD).
monika1991
18.12.14,18:31
toto som už odovzdala....mne ide o tzv. listok na peniaze alebo teda Potvrdenie o trvaní práceneschopnosti
Tweety
18.12.14,18:32
myslíš prechodku z mesiaca na mesiac? Tak aj tú treba dať zamestnávateľovi.
ivka70
18.12.14,18:40
Prechodu mozes kľudne odovzdať uz dnes zamestnávateľovi. Lekár zjavne usúdil, ze tvoja PNka bude pokračovať aj v nasledujúcom roku.
Katy a R
18.12.14,19:03
"lístok na peniaze" sa správne volá preukaz o trvaní DPN;)
citujem zo stránky SP
Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti po jeho vystavení lekárom prekladá poberateľ nemocenskej dávky priamo Sociálnej poisťovni príslušnej podľa sídla zamestnávateľa, ak mu pracovný pomer trvá alebo ak si uplatnil nemocenskú dávku v ochrannej lehote plynúcej zo zaniknutého zamestnania. Zamestnanec sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že to zamestnávateľ za neho urobí, avšak zodpovednosť za jeho predloženie pobočke Sociálnej poisťovne nesie zamestnanec.

samozrejme, môžeš poslať aj skôr, keď je jasné, že DPN bude trvať :)
jslancik
19.12.14,06:15
nikto sa z toho nepozrel z opačného pohľadu - z pohľadu lekára. Z pohľadu účtovníkov je jedno, kedy sa to odovzdá. Len pre lekára to také jednoduché asi nie je. Ak nemáš nejakú trvalú alebo dlhodobú diagnózu, tak lekár môže mať problém, ak napr. pri chrípke už dva týždne vopred vie, že budeš chorá ešte tak dlho. Z toho vykukuje poistný podvod. Poisťovňa či tvoj zamestnávateľ by mohol tomu lekárovi pekne zavariť. Preto ten dátum na prechodke a preto tá inštrukcia o jeho odovzdaní.

Mimochodom, tvoja otázka je zbytočná, keby si nemala problém poslúchnuť elementárne poučenie dané lekárom...
veronikasad
19.12.14,07:25
Mám dlhodobú PN-ku, tiež som už včera dostala od sestričky "prechodku" k 31.12.- lekár je na dovolenke, ale nenapadlo by ma odovzdávať ju do SP už teraz...
jslancik
19.12.14,07:32
nuž, sme ľudia chápavejší a menej chápaví.
Katy a R
19.12.14,11:59
ak by lekár vystavil prechodku aj 3-tieho v mesiaci (preháňam) - kľudne sa môže odovzdať! Samozrejme, že lekár vie, komu môže vystaviť skôr a komu nie - takže žiadny problém mať určite nebude.
- veď aj v inštrukcii sa píše, že "..po jeho vystavení lekárom ..." :)
veronikasad
19.12.14,15:38
Katy, ale na tej mojej je dátum vystavenia 31.12. - nie 18.12, kedy som ju dostala. Preto ju skôr ako 31.12. v SP neodovzdám ...
Katy a R
19.12.14,18:52
na "prechodke" sú dve kolonky pre dátum - v jednej sa píše posledný deň v mesiaci - že k tomu dňu bude ešte stále DPN a druhý dátum býviný - deň vystavenia (aj tretieho;))
Aj tvoj lekár má v systéme uvedené, že ten preukaz (prechodku) vystavil 18.12.;) - a vedia to skontrolovať, ak by bolo treba. práveže ak má dovolenku, tak by správne ani nemal mať ten druhý dátum 31.12.
- keď sú normálni pracovníci na SP - určite nerobia z takýchto "drobností" vedu...