sninamalinova
19.12.14,07:27
Náš byt (v centre mesta) priamo susedí s herňou a krčmou, odkiaľ nás cez otvorené ventilačky, prípadne rovno dvere a okná často ruší doslova hurónsky rev a vulgarizmy návštevníkov tohto podniku. Stáva sa to často cez deň, trebárs v nedeľu poobede, keď tam v TV púšťajú rôzne športové prenosy, ako aj večer, resp. v noci (otvorené majú až do skorých ranných hodín). Nevadí mi zápach a hluk ventilácie (ktorá zrejme aj tak nie je dostatočná, keď musia vetrať), nevadí mi keď majú pozatvárané a hulákajú, ale vadí mi, keď sa moje deti hrajú na dvore a popritom počúvajú "vyberaný" slovník návštevníkov podniku, resp. keď si večer kvôli hluku nemôžeme ani vyvetrať, nehovoriac o nejakom posedení na našom dvore. Mestských policajtov som po 22.hod volal už niekoľkokrát, snažil som sa dohovoriť aj majiteľovi prevádzky no neúspešne. Cez deň vraj neruší nočný kľud a v noci sľúbil zatvárať, ale po dni - dvoch je to vždy to isté.
Tweety
19.12.14,06:54
AK tam nemá klimatizáciu, tak si neviem predstaviť štamgastov ako celé hodiny sedia v tom dyme, to by ich mohli potom priamo vynášať nohami napred. Že vetrajú je úplne prirodzené.
sninamalinova
19.12.14,07:00
Ten objekt nie je stavaný na takúto prevádzku - ventilátory aj keď majú priemer pol metra asi nestačia, ale to nie je môj problém. namontovať klímu by bolo riešenie, len to sa samo neurobí.
Tweety
19.12.14,07:00
daj sťažnosť na úrad
taiko
19.12.14,07:16
Hmmm, mna zaraza, ze niekto povolil takuto prevadzku na takomto mieste, alebo ze sa niekto nastahoval do domu na takomto mieste
lujza.j
19.12.14,07:32
Neviem ake mesto...dam strucny pribeh mojej kolegyne....Ba- stare mesto....s jej murami bytu susedi teraz uz xy diskoteka....stazovala sa vsade kde mohla....premeriavali hluk....obcas sa aj stalo...ze mali prist merat a disco zahadne nebolo...aj ked inak vzdy....zacarovany kruh...mozno aj korupcneho charakteru.....teraz zase nove disco...zase novy majitel..stary problem pretrvava.v jednom obdobi jej platili v case disco hotel:eek: chore cele..robi na smeny.....tak ja len,ze staznost...nie vzdy vyriesi pataliu
sninamalinova
19.12.14,07:50
pravdupovediac nasťahoval sa tam ten podnik... teda bolo tam niečo ako kaviareň s barom aj v minulosti a neboli takéto problémy s hlukom. teraz je to pajzel, kam sa po desiatej večer zhrnú všetky indivíduá, keď už je inde zatvorené... a tak to tam potom vyzerá...
sninamalinova
19.12.14,07:59
až takéto brutálne to nie je, ale smeruje to k tomu, že už nemáme ani chuť chodiť na dvor, ktorý sme si doteraz pekne udržovali, pretože, ako píšem je to odtiaľ stále častejšie počuť aj cez deň... večer, keď by sme si chceli koncom leta na balkóne posedieť museli by sme po sebe chvíľami pomaly kričať... celé zle. nemám ani tak chuť sťažovať sa po úradoch a volať stále policajtov, skôr som myslel, že mi tu niekto poskytne praktickú radu, ako cielene zatlačiť na prevádzkovateľa niečoho takého, možno by to stačilo.
Tweety
19.12.14,08:00
veď povedz, že ak s tým niečo neurobí, budeš ho ťahať po súdoch, možno to zaberie
sninamalinova
19.12.14,08:08
prepáč, ale nemám pocit, že vyhrážanie súdom tu zaberie. ak to nie je úplný tupec a podniká v tomto odvetví pravdepodobne vie, prečo sa pred desiatou večer odvoláva na nočný kľud. a po 22:00 môžeš čo... zavolať MsP. A tí môžu čo... dať pokutu - inak to sa ich chcem nabudúce spýtať, či im nevadí, že ich ignoruje a postupne si zasa ide postarom - takže toto všetko je na ťahanie po súdoch trochu málo. Alebo je tu niečo viac? Toto sa pýtam.
arizona
19.12.14,10:41
Skus regionalneho hygienika,on by mal pomoct.
lujza.j
19.12.14,10:55
Spominana kolegyna..tam mala tiez kedysi banku...teraz uz len jeden podnik s discom strieda druhy....
fortunka
19.12.14,11:14
No chceš radu, ale žiadna ti nie je dosť dobrá.. prevádzky schvaľuje mesto, síce sa to tam iba nahlási.. ale určite môžu zakročiť.. čiže riešila by som to tam.. sice hovoriš že sa oháňujú ľudia nočným kludom, ale ak má prevádzka schválené otváracie hodiny do rána, tak by mala byť na mieste kde nevyrušuje... ja by som to riešila cez mesto.. a čo môžu? Zrušiť to :) Nočný pokoj je jedna vec, ale aj normálna existencia... čiže pravidelná prevádzka takéhoto hlučného podniku pod oknom nie je práve vhodná a ani normálna. Veď píšeš že tam chodia aj po 22hej....
Monáž vzduchotechniky by to vyriešil asi ťažko,lebo okná si budú otvárať aj tak (vlastná skúsenosť)... a je to dosť finančne náročné a taktiež je to väčšia rekonštrukcia, nie len namotnovať klimatizáciu na stenu ako v byte/kancelárii... pre "podnikateľov", čo neradi investujú :P Hlavne ak sú tam nebodaj v nájme... :))
Skúsila si osloviť aj majiteľa tohto "podniku"?
Papierniková
19.12.14,11:22
Podľa § 4 ods. 3 písm. h) zákona č. 369/1990 Zb. obec utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie, ako aj utvára podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport, a taktiež podľa písm. n) zabezpečuje verejný poriadok v obci; nariadením môže ustanoviť činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané alebo obmedzené na určitý čas alebo na určitom mieste. Takže skús napísať sťažnosť na uvedenú prevádzku, nech obec rieši ...
sninamalinova
19.12.14,11:35
fiha, to ma nenapadlo, vdaka :)
sninamalinova
19.12.14,11:51
chcem radu, ale dobrú. preto tu píšem. myslíš, že vyhrážať sa niekomu súdom je dobrá rada? stále mi behá po rozume niečo, ako riadne susedské spolunažívanie, alebo tak, ale to sa tu asi nebude dať použiť, tak proste len chcem vedieť, či tu niekto má za sebou podobnú skúsenosť a vie mi poradiť, čím argumentovať arogantnému majiteľovi podniku, s ktorým už určitá komunikácia prebehla - píšem o tom hneď na začiatku). asi mi nezostane nič iné, len napísať sťažnosť, aj keď to nie je zrovna môj štýl :) ale čo človek neurobí pre svoje deti a svätý pokoj, však? :) každopádne vďaka za všetky rady - aj tú so súdom - nie je na tom nič zlé - každý sa bráni, ako vie :)
Sitak
19.12.14,12:32
my sme mali krcmu pod oknami aj s terasou v lete to bolo hrozne opiti ludia tam vyrevovali prevracali smetiaky to nehovorim ze extrem bol ked sa ´´dámy´´ vysra.. na chodník.
marjankaj
19.12.14,12:40
Ty s ním nič nevybavíš. Volaj policajtov po 22. hodine, podávaj sťažnosť na miestny úrad. Nech to riešia kompetentní.
taiko
19.12.14,12:56
neverim, ze by rgionalny hygienik riesril hlasity hovor a vulgarizmy.
Urcite pomozu neustale staznosti na samosprave, porusovanie nariadeni hlasene na MP. Ale zakazdym a systematicky. Ked prevadzkovatel otravuje zivot mne a nehce nic riesit, otravil by som ho aj ja jemu
Ine zbrane na "tlacenie" na prvadzkovatela nemas.
Anika61
19.12.14,13:04
Asi by mna ''slak trafil,,-prestahovala by som sa.
sninamalinova
19.12.14,13:12
tak, tak, nie je to jednoduche, ale snad to pomoze. nevýhodou je, ze tu byvame sami (zo strany, kde je tento problem) takze v podstate jasne vstupujeme do konfliktu, ale co uz riesit sa to musi. Ja nechcem nikomu zneprijemnovat zivot, ale nech ho nikto tiez nezneprijemnuje mne.
sninamalinova
19.12.14,13:15
prestahovat sa zo 160m2 bytu kvôli nejakemu pakovi? sorry, ale toto je nas "hrad". prestahovat sa bude musiet niekto iny :)
arizona
19.12.14,13:26
Taiko,zazila som krcmu pri dome,bol to horor! Cele okolie z nej bolo na nervy,nehovoriac o spine,hluku a nocnom vystrajani opilcov. Obecny urad nepomohol,policia tiez nic nezmohla,obcas hygienici,z tych mal krcmar najvacsi strach,na kratku dobu pomohlo...a potom zas. Po 10 tich rokoch sme to vzdali a odstahovali sa. Okrem nas aj ini,novi susedia. Pokym nebude nejaky normalny zakon,ktory zakaze otvarat krcmy v obyvanych zonach,obyvatelia si nepomozu nic,lebo nik nema snahu to riesit. A chape to naozaj len ten,kto krcmu v susedstve zazil...
marjankaj
19.12.14,13:26
No tak to jedine buldozérom. Ale potom ťa možno presťahujú do iného hradu aj s ochrankou a vymoženosťami ako pravidelná strava a farebný televízor.:D
sninamalinova
19.12.14,13:38
mydielko a tak, čo? :D
Anika61
19.12.14,13:45
Vies,obavam sa pokial tam ten podnik bude,zrejme si neuzijes vela kludu vo svojom ''hrade''...a kvoli Tebe ten podnik isto nezrusia...nedavam tomu velku sancu
marjankaj
19.12.14,13:51
No keď bude "otravovať" správnych ľudí, taksa to dá riešiť. U nás sa v jednom podniku vystriedalo niekoľko majiteľov a teraz tam je kľud. Tiež sa "sused" cez cestu asi 150 m od podniku neustále sťažoval. Nakoniec dajú povolia záverečnú do 22:00 a potom budú pokutovať. Veď uvidíš, kto bude mať lepšie nervy.
fortunka
19.12.14,14:37
na arogantneho m,ajitela mozes ist ty iba arogantne a kludne ries mestsky urad a policajtov aj kazdy tyzden... a najlepsie by bolo keby aj nejakym dalsim susedom toto prekazalo, to by sa dalo riesit mozno nejakou peticiou a potom ist za majitelom bud/alebo vyjednavanim :)
sninamalinova
03.02.15,06:02
netvrdim, ze podnik musia zrusit. je tam nakoniec uz dlho, tusim 10rokov a boli casy, ked sme tam sami zasli na pivo. zmenil sa vsak majitel a ten pravdepodobne nepochopil, ze v susedstve niekto byva... ale ujo gugel mi vyplul napríklad toto:

"Podľa § 127 ods. 1 OZ Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie okrem iného nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom a vibráciami.
Tiež podľa § 11 ods. 1 Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí, že vlastník je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.
Riešenie súdnou cestou
Občiansky zákonník v § 11 ods. 5 dokonca umožňuje konať súdu. A to vtedy, ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že ... alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
Ide o prípad takzvaných susedských práv a je vyjadrením princípu podľa Čl. 20 ods. 3 ústavy SR: Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.
Obranou je tzv. susedská žaloba, ktorou sa žalobca môže domáhať, aby súd prikázal vlastníkovi bytu nad vami zdržať sa takého konania, ktorým sused zasahuje do vašich vlastníckych práv (užívanie je súčasťou vlastníckeho práva).
Dôkazy sú potrebné
Keďže vlastnícke právo, ako tzv. právo absolútne umožňuje vlastníkovi konať všetko, čo zákon nezakazuje, nemôže ani súd prikázať vlastníkovi aby niečo konal. Môže mu ale uložiť, aby sa nejakého konania zdržal (napr. prania v nočných hodinách).
V uvedenom konaní bude na žalobcovi (vás), aby ste súdu osvedčili, že žalovaný (sused) koná tak, že vás pritom obťažuje. Musíte teda uvedené tvrdenia preukázať. V praxi sa to deje nahrávkami, meraniami hluku a vibrácií, svedectvom napríklad policajnej hliadky a podobne.
Nútený predaj bytu je možný až v prípade opakovaného porušenia súdom uloženej povinnosti.
Konať môže aj správca domu
Niektoré bytové domy majú spoločenstvom vlastníkov alebo spoluvlastníkmi schválený domový poriadok, ktorý obvykle rieši aj nočný pokoj. V takomto prípade je možná aj súčinnosť správcu alebo predsedu spoločenstva, aby vyzval uvedeného vlastníka na zdržanie sa takéhoto konania.
Pre úplnosť je potrebné dodať, že vašim problémom nie je, že sused v nočných hodinách perie, ale skutočnosť, že Vás v nočných hodinách ruší. Rušenie nočného pokoja je možné tiež klasifikovať ako priestupok v zmysle § 47 ods. 1 písm. b) Zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení, ktorý by mal byť prerokovaný obcou v rámci priestupkového konania. Nezávisle od súdneho sporu je teda možné vec riešiť aj v rámci tohto konania."

mne - uvidim -, ale mozno aj niekomu inemu tu to dokaze pomoct, takze nejake taketo odpovede by sa na Porade dali ocakavat... aj tak dakujem vsetkym v tejto diskusii za nazor.