martin1966
20.12.14,14:08
Dobrý deň,

spadá pod pojem "spoločná domácnosť" situácia, keď žijem v dome s vlastným číslom domu a na tom istom pozemku o pár metrov ďalej žil môj ujo(vdovec) v dome taktiež s vlastným číslom domu, o ktorého sme sa dlhé roky denne starali- varenie, umývanie, pranie, upratovanie,zabezpečovanie liekov,... . Všetky tieto nehnuteľnosti sú už niekoľko rokov v mojom vlastníctve.

Ujo nedávno zomrel a zanechal po sebe jeden pozemok. Nemal deti, ani žijúcich rodičov, len súrodencov. Nezanechal závet, takže dediť zo zákona by mali žijúci súrodenci a deti po zosnulých súrodencoch (tretia skupina podľa zákona).

Je možné aby som sa domáhal dedičského podielu aj ja ako osoba žijúca v spoločnej domácnosti počas 1 roku pred smrťou?

Ďakujem za radu.
misoft
20.12.14,13:14
Nie je to spoločná domácnosť. Spoločná domácnosť : domácnosť, kde spoločne žijú a spoločne uhrádzajú potreby na vedenie domácnosti.
Uhrádzal strýko časť tvojich nákladov? Uhrádzal si ty časť jeho nákladov? Asi ťažko. Takže to nie je spoločná domácnosť. Sú do dve nehnuteľnosti na jednom pozemku, dve domácnosti, každá je samostatná. Ak on mal svojich súrodencov, oni budú dediť. Až po nich si ty na rade.
Katy a R
20.12.14,13:43
Možno žeby aj prichádzalo do úvahy .... ??? Ak ste sa naozaj oňho aj o jeho domácnosť starali - v tvojom dome?? v tom prípade si aj v spoločnej skupine so súrodencami. Ak ešte si to opatrovanie mal oficiálne (dávka z UPSVaR) - tak lepšie...
cit: ".. podľa Občianskeho zákonníka dedia len vtedy, ak spĺňajú jednu z dvoch podmienok: buď sa starali o spoločnú domácnosť, alebo boli výživou odkázané na poručiteľa."
martin1966
21.12.14,10:12
dan z nehnutelnosti, v ktorej byval som uhradzal + poplatok za jeho komunalny odpad, stravu co sme mu davali tiez sme mu neuctovali do posledneho centu, ale prispieval na nu castou svojho dochodku, nehovoriac o tom ze sme mu to vzdy museli prichystat, ohriat a zaniest, lebo posledne roky uz ani to nezvladal vzhladom na jeho vysoky vek a zdravotny stav, obcas prebalovanie, jeho umyvanie tiez zostavalo na nas, takze vyraznym sposobom sme sa denne podielali na chode jeho domacnosti.

Nikto zo sucasnych zakonnych dedicov sa o neho takto nestaral, dlhe roky sa o neho mnohi ani nezaujimali, preto si myslim ze na to mam moralne pravo. Ale je mi jasne ze moralne a legislativne pravo su 2 odlisne veci.
martin1966
21.12.14,10:17
Nie starostlivost nebola oficialna, ale nezavislych svedkov ktori by ju potvrdili je dost
misoft
21.12.14,10:35
Ak si mal nejaké náklady v prípade starostlivosti o neho, požaduj to od dedičov.
Ale ako som písal, on mal svoj dom, ty si mal svoj dom - to nie je spoločná domácnosť.
Ako príklad: obytný dom, 7 poschodí, 14 bytov. To sme všetci spoločná domácnosť? Nie, nie sme.
Mária27
21.12.14,18:37
Za pokus to stojí - súdy v takýchto prípadoch rozhodujú nevyspytateľne,
Daj si vyhľadať napr. slová "v spoločnej domácnosti" alebo ve společné domácnosti", vyhodí ti niekoľko judikátov, napr:

Ke společné domácnosti ve smyslu § 115 a § 474 odst. 1 obč. zák.

Společnou domácností ve smyslu ustanovení § 115 a § 474 odst.1 obč. zák. se rozumí podle ustálené judikatury soudů soužití dvou nebo více fyzických osob, které spolu žijí trvale a které společně uhrazují náklady na své potřeby. Společná domácnost zpravidla předpokládá společné bydlení v jednom nebo více bytech (k naplnění jejích znaků proto nepostačují např. občasné návštěvy); výjimka z tohoto pravidla je možná jen tehdy, jde-li o dočasný a přechodný pobyt jinde z důvodu léčení, návštěvy příbuzných, výkonu práce apod.

Jde o spotřební společenství trvalé povahy, a proto společnou domácnost představuje jen skutečné a trvalé soužití, v němž její členové přispívají k úhradě a obstarávání společných potřeb (nepostačuje např. jen příležitostná výpomoc v domácnosti, společné trávení dovolených apod.) a v němž společně a bez rozlišování hospodaří se svými příjmy. Spolužijící fyzická osoba musí žít ve společné domácnosti tak, jako by byla členem rodiny; vyžaduje se, aby pečovala o společnou domácnost (obstaráváním domácích prací, udržováním pořádku v bytě, obstaráváním prádla a údržby šatů, přípravou jídla apod.) nebo poskytovala prostředky na úhradu potřeb společné domácnosti nebo aby byla odkázána výživou na zůstavitele.

podle usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 683/2006, ze dne 14.9.2006
http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=57&id_article=244036&csum=ce03f317
Katy a R
21.12.14,21:16
na prvé "pojednávanie" k notárovi pozvú zvyčajne toho, kto vybavoval pohreb (je uvedný v tých dokumentoch) , tam treba oznámiť, že si osoba starajúca sa aj o jeho domácnosť aj sa oňho dlhodobo starala ... a uvidíš, čo sa bude diať .. veď to určite vedia aj tí súrodenci!