katka
20.10.04,20:38
Prosím o Váš názor!
Spoločník požičia svojej s.r.o.nejaký finančný obnos na dobu 1 roka.Môžem sa rozhodnúť,či spoločnosť uzavrie so spoločníkom zmluvu o fin.výpomoci a bude mu vyplácať aj úroky,alebo to bude bezúročná výpomoc.
Keď sa uzavrie zmluva o bezúročnej výpomoci,bude odpustený úrok z pôžičky nepeňažným príjmom spoločnosti,ktorý bude musieť zdaňovať???
Niekedy dávno som o tom niečo čítala,ale už neviem kde....
Ďakujem za každý názor.
Luna
21.10.04,05:53
Účtuj to na 365 krátkobobá finančná výpomoc. Môžeš si urobiť nejakú zmluvu,ale úroky s toho nerátaš.Nezdaňuješ tieto peniaze.
ingi
21.10.04,06:00
Pri uzatvorení zmluvy o pôžičke sa môžu ale nemusia dohohodnúť úroky (pozri §658 Obč.Z.). Podľa môjho názoru spoločnosť nezdaňuje tento "odpustený" úrok z pôžičky.
janaGT
21.10.04,06:04
ja som takúto pôžičku taktiež účtovala na 365, nezdaňovala som
katka
21.10.04,15:53
Ďakujem za názory,ale stále mi to vŕta v hlave......
DELI
21.10.04,20:45
Prosím vás ako by ste zaúčtovali keď je v s.r.o. jeden spoločník a zaplatil z ban.účtu faktúru za inú firmu alebo nejaký svoj vlastný výdavok? Môže sa to dať ako pohľadávka voči spoločníkovi a potom ako to vyrovnať?

Ďakujem za skoré odpovede http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Luna
22.10.04,05:43
Pohľadávka voči spoloč.355 a potom príjem do pokladne,že tie peniaze vrátil.Myslím že tak by to mohlo byť ok.
janaGT
22.10.04,05:53
súhlasím s Lunou
Janca
22.10.04,05:57
V JU potom ako vydavok neovplyvnujuci ZD, ale peniaze by som tam nevracala. Ved aj napr. vyber z bankomatu alebo presun penazi na osobny ucet je vlastne "osobna spotreba" nie ?
Susan
22.10.04,06:48
Je to na zváženie, keď firma zaplatí za inu firmu ! Druhá firma má zaúčtovanú faktúru ako záväzok a ako vysporiada zaplatenie? Zostane jej v saldokonte neuhradená faktúra!!
DELI
22.10.04,20:44
Je to na zváženie, keď firma zaplatí za inu firmu ! Druhá firma má zaúčtovanú faktúru ako záväzok a ako vysporiada zaplatenie? Zostane jej v saldokonte neuhradená faktúra!!
Veď o to ide, ibaže obidve firmy sú jeho a keď platil tak si pomýlil účet, a viackrát . Čo teraz s tým mám dať odkaz na BU v s.r.o. /335/ a na FO zaúčtujem úhradu podľa dátumu ale odkaz bude, že to je na účte s.r.o.
Mohlo by to takto byť ? Tým pádom by z účtu s.r.o. ubudli peniaze na 355, a na FO by som dala osobný vklad do pokladne.
http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Paula
23.10.04,07:31
Áno, v s.r.o. bude pohľadávka voči nemu, alebo sa môže ponížiť 365 - ak na tom účte niečo je. Dalo by sa ešte zadotovať pokladňu u FO a pokladničnými dokladmi tú sumu poposunúť do s.r.o., priložiť kópiu BÚ s.r.o. do dokladov FO.Veľmi komplikované?
MirkaV
12.03.06,17:35
Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
KEJKA
12.03.06,18:33
Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
firma s.r.o a osobný vklad?
firma vloží penaze je je to bud krátkodobá alebo dlhodobá pôžička.
Osobný vklad vloží spoločník s.r.o, či konateľ s.r.o. ako osobný vklad, to sa ale v s.r.o. mezúčtuje, Je to osobná vec toho konateľa či spoločníka.
Účtuje o tom zahr. firma, ktorá tie peniaze prijme.
A úrok? Prečítaj si predchádzajúce príspevky. Záleží na dohode oboch strán.
MirkaV
13.03.06,12:53
prečítala som si príspevky ... ale nie je mi to celkom jasné.
s.r.o. - kvôli tomu .... že je spoločník.
alex1
29.04.06,11:40
A nemá niekto náhodou vzor takejto zmluvy o finančnej výpomoci. Mali sme daňovú kontrolu a chcú od nás nejaké doklady o finančnej výpomoci konateľov. Budem moc vďačná.
alex1
29.04.06,12:33
Nikto nič také nemá
ayya
29.04.06,12:40
Pri uzatvorení zmluvy o pôžičke sa môžu ale nemusia dohohodnúť úroky (pozri §658 Obč.Z.). Podľa môjho názoru spoločnosť nezdaňuje tento "odpustený" úrok z pôžičky.
hmm... ani ked je to osoba zavisla voci spolocnosti a mala by sa teda prisne pouzit cena obvykla? Stale mam z tychto dvoch pojmov, ked su pohromade ... paniku :)
ayya
29.04.06,12:49
A nemá niekto náhodou vzor takejto zmluvy o finančnej výpomoci. Mali sme daňovú kontrolu a chcú od nás nejaké doklady o finančnej výpomoci konateľov. Budem moc vďačná.
nieco som nasla, ale naozaj iba ako vzor, neviem ako je to stare... hore je datum zakona, ktory skoro tak stary ako ja :) a pozri si pripadne aj ten paragraf o obcianskeho zakonnika, ktory tu uvadzala ingi (§658 Obč.Z.)... mozno ti to pomoze.
http://66.249.93.104/search?q=cache:g9jDSrmRGOUJ:www.rozsudok.sk/docs/zmluva_o_pozicke.doc+zmluva+o+financnej+vypomoci&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=4
KEJKA
29.04.06,12:51
hmm... ani ked je to osoba zavisla voci spolocnosti a mala by sa teda prisne pouzit cena obvykla? Stale mam z tychto dvoch pojmov, ked su pohromade ... paniku :)
aj ja, ale je fakt, že závislosť sa posudzuje pri zahraničných závislých osobách....to sme už rozoberali.
vo vzťahu s.r.o. a konateľ môj názor :
Ak poskytne spoločnosť konateľovi spoločnosti bezúročnú pôžičku jedná sa o nepeňažný príjem, ktorý podlieha dani z príjmov podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Nepeňažným príjmom podliehajúcim dani bude obvyklý úrok, to je úrok za ktorý poskytujú banky pôžičky občanom v mieste sídla spoločnosti. V prípade, že spoločnosť poskytne pôžičku konateľovi alebo zamestnancovi (§ 5 ods. 2) za nižšie ako obvyklé úroky rozdiel je zdaniteľným príjmom takéhoto daňovníka. Spoločnosti nevznikne z titulu poskytnutia bezúročnej pôžičky konateľovi spoločnosti alebo zamestnancovi povinnosť úpravy základu dane.....
čo je trochu mimotemy ale aby som to zhrnula.

no a ostatné prípady... asi nie sú zaujímavé, lebo úroky v jednej firme sú nákladom, v druhej výnosom a je to v SR (preto tie zahraničné závislé sú zaujímave, lebo môže ísť o prelievanie kapitálu mimo SR).
alex1
29.04.06,13:16
nieco som nasla, ale naozaj iba ako vzor, neviem ako je to stare... hore je datum zakona, ktory skoro tak stary ako ja :) a pozri si pripadne aj ten paragraf o obcianskeho zakonnika, ktory tu uvadzala ingi (§658 Obč.Z.)... mozno ti to pomoze.
http://66.249.93.104/search?q=cache:g9jDSrmRGOUJ:www.rozsudok.sk/docs/zmluva_o_pozicke.doc+zmluva+o+financnej+vypomoci&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=4

Dik ayya, je strááášne rozsiahle. Skúsim to trochu okresať. Chcem tam dať len pár viet, že spoločník dal do firmy vtedy a vtedy, toľko a toľko a hotovo. Musím to totiž vyhotoviť na každý jeden vklad konateľa do firmy od začiatku podnikania. Tak potrebujem niečo krátke. Myslela som, či niekto už vo svojej firme ničo také nepoužíva.
KEJKA
29.04.06,13:22
Dik ayya, je strááášne rozsiahle. Skúsim to trochu okresať. Chcem tam dať len pár viet, že spoločník dal do firmy vtedy a vtedy, toľko a toľko a hotovo. Musím to totiž vyhotoviť na každý jeden vklad konateľa do firmy od začiatku podnikania. Tak potrebujem niečo krátke. Myslela som, či niekto už vo svojej firme ničo také nepoužíva.
je to circa na jednu stranu a je to dobré. Ja by som narátala celkovú sumu a dala ju do tej zmluvy. A pridala ustanovenie, že poskytne prostriedky podľa potreby... no a na doklady, kde ten vklad je zaúčtovaný, by som doplnila "podľa zmluvy xxyy zo dňa)......
inge57
31.05.06,07:42
Ahoj Alex! Prosím Ťa ako si dopadol pri daňovej kontrole ohľadom finančnej výpomoci? Aké doklady si musel doložiť a úročil si finančnú výpomoc konateľa? Ďakujem.
alex1
31.05.06,08:15
Daňová kontrola dopadla dosť dobre. Finančnú výpomoc konateľov sme neúročili. V zmluve som im dala, že ide o bezúročnú pôžičku. Daňová kontrola chcela zdokladovať všetky vklady konateľov a spoločníkov do spoločnosti od začiatku podnikania, tak som im to všetko prácne dorobila. Nakoniec to už nechceli. Ale mám to.
inge57
31.05.06,08:26
A nevytýkali Vám, že ide o osobu závislú? Nemôžeš mi pripnúť aj vzor zmluvy, ktorú ste použili? V účtovníctve ste to evidovali na účte 249? Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
alex1
31.05.06,09:19
Nevytýkali nič také. Len chceli mať doklad, koľko toho vložili a či boli skutočne také vklady, lebo si spoločník v jednom období zúčtoval záväzok z pokladne na väčšiu sumu a to ich zaujalo. Evidujeme to na 365 ako záväzok voči spoločníkom.
Vianocka
27.02.07,18:16
Prosím Vás o názor:
Spoločník s.r.o. vložil v priebehu roka do pokladne krátkodobú finančnú výpomoc v slovenských korunách a v českých korunách. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť má voľné prostriedky v cudzej mene (EUR), môže si časť pôžičky vrátiť v EURách?
Ďakujem
Zoltán Kovács
27.02.07,18:23
Prosím Vás o názor:
Spoločník s.r.o. vložil v priebehu roka do pokladne krátkodobú finančnú výpomoc v slovenských korunách a v českých korunách. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť má voľné prostriedky v cudzej mene (EUR), môže si časť pôžičky vrátiť v EURách?
Ďakujem


Áno môže. Len treba prepočítať koľko je vlastne tá suma v EUR.
jess
06.03.07,20:23
U nás tiež spoločníci priebežne dotujú s.r.o. počas jej začínajúcich rokov. Účtujem to na 365. Trvá to už cca 2,5 roka. Je to v poriadku ? Považuje sa to za krátkodobú alebo dlhodobú pôžičku. Je to bez úročenia.
jess
07.03.07,06:53
posúvam....