Sisi89
22.12.14,08:59
Dobrý deň! Mám jednu otázku. Pracujem v jednom obchode, máme nerovnomernú pracovnú dobu. To znamená, že jeden týždeň robím 3x12 hodín a druhý týždeň 4x12 hodín. V decembri sú sviatky a zamestnávateľ my tvrdí, že keď mám pripísanú smenu na sviatok a obchod je zatvorený tak musím odrobiť ten deň alebo vypísať na to dovolenku. Zamestnávateľ má pravdu?? Prosím Vás poradte ma! Ďakujem.
Tweety
22.12.14,08:26
Ak je obchod zatvorený preto, že je sviatok, D netreba čerpať.

Platí §122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
kopretinka
22.12.14,08:32
ak má na ten deň napísanú smenu a obchod je zatvorený,tak tú smenu musí zamestnávateľ zaplatiť.či?
Tweety
22.12.14,08:40
áno, doplnila som
Sisi89
22.12.14,09:53
Takže keď mám mesačnú mzdu a nie hodinovú nemám nárok na zaplatenie sviatku? Ale aj tak nemôžu ma nútiť aby som vybrala dovolenku keď je sviatok. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
22.12.14,09:57
sviatok máš už zaplatený v mesačnej mzde