lofr
22.12.14,10:41
Chcel by som nieco objednavat zo swansonu v USA, a moja otazka je, ci sa do hodnoty balika, z ktoreho pocitaju hranice, od ktorej sa uz plati DPH a clo (22 eur a 150 eur) zapocitava aj postovne, za ktore bol balik poslany.

Viem, ze asi ano, lebo po internetovom patrani som dostal predbeznu odpoved, ze sa zaratava. No zda sa mi to ale necestne, az podozrive, aby to tak bolo. Postovne je totiz sluzba. Ktora ide uplne inej spolocnosti. Ked uz tak, malo by sa preclit alebo platit dan, specialne za postovne a specialne za balik, ale nie naraz. To sa vymyka zmyslu. Preto sa chcem opytat, kde je zakon, alebo kde je definovane, ze to tak je, akym pravom toto vlastne robia? Nikde som totiz nenasiel, ze je to tak definovane.
Niekde som iba nasiel zmienku o hodnote, ktora je oznacena ako "vlastna hodnota balika", a ta je definovana, ako suma hodnot poloziek v baliku, ale bez nakladov na prepravu. Lenze, oni na stranke, kde informuju, pouzivaju iba termin "hodnota balika", ktora nikde nieje definovana. Nieje to uz vlastne "vlastna hodnota balika", ale takisto je to skreslujuci udaj, ktory nikde nieje definovany. Pripada mi to, ze to oznacili tak, aby si to mohli robit, ako chcu. Je to aj nelogicke, povedal by som az uzernicke, zakerne, aby to davali takto dokopy. Sumy stanovane na DPH a clo, by mali byt podla mna len z vlastnej hodnoty balika, hoci suma za prepravu by mala byt zdanovana, ak presiahne 22 eur. Takto by to malo byt, si myslim (opravte ma, ak sa mylim, a zda sa vam to nelogicke)
Takze pripada mi to tak, ze to tak zacali robit, lebo si na svoju stranku dali termin hodnota balika, aby sa vyhli oznaceniu "vlastna hodnota balika" a mohli to robit, ako sa im chce, ale pritom, nikde to nieje definovane, ze sa to ma zaratavat aj s postovnym. Implicitne z terminu "hodnota balika" to totiz ani nevyplyva, ani to nikde nieje zadefinovane, ze sa to mysli aj s postovnym.
Preto by sa rad opytal, akym zakonom, alebo pravom, to davaju dokopy. Kde to je napisane, ze to takto mozu robit. Lebo, ak to nikde nieje napisane, ani definovane, tak to robia neopravnene.
Zaroven by som sa opytal, kto vydava tieto zakony, ktory organ, kto ich schvaluje. Na koho sa obratit?

Dakujem velmi pekne.
karakul
22.12.14,10:00
Platí sa z hodnoty včítane poštovného.
Zákony schvaľuje NR SR.
Podnety na nečestnosť a podozrenie zákonv napr. kanceláriu prezidenta, ombudsmanka, TV, tlač, či ústavný súd,....
Treba si naštudovať napr. Colný sadzobní, Zákon o dani z pridanej hodnoty o spôsobe stanovenia základu pre výpočet cla, DPH,....
Kvaka
22.12.14,10:21
Lofr, pozri si túto stránku. http://www.colnica.sk/dokumenty/pobocky/5251/N%C3%A1kupy%20cez%20Internet.pdf.
Asi si myslel colný dlh, nie clo. Clo sa platí výlučne z hodnoty tovaru (je to cena, za ktorú si tovar kúpil v zahraničí), často býva clo nulové. Clo je dané % podľa colného sadzobníka, pozri si, aký tovar máš, koľko % clo je pri ňom uvedené.
DPH sa platí zo súčtu hodnoty tovaru, cla a poštovného. No a súčet cla a takto vypočítanej DPH je colný dlh, ktorý musíš zaplatiť.
lofr
22.12.14,12:51
chcem este k tomu nieco napisat, ale neviem kde sa zadava odpoved
lofr
22.12.14,12:52
je v tom dokumente to co som hovoril, vlastna hodnota balika, a pri DPH je uz iba hodnota balika.
lofr
22.12.14,12:53
"Ak hodnota zásielky presahuje 22€
colnica vypočíta colný dlh (DPH)". Ale kusok nad tym sa pre clo o 150€ bavi o "vlastnej hodnote zasielky"
Kvaka
22.12.14,13:49
Vlastná hodnota zásielky je hodnota tovaru v balíčku, teda to, čo si zaplatil pri kúpe. Ak nie je tým tovarom káva, čaj, alkohol cigarety a pod, tak platí:
1. Ak cena objednaného tovaru bez poštovného nie je viac, ako 22€, clo ani DPH pri dovoze neplatíš, tovar je oslobodený od cla aj od DPH.
2. Ak by si zaplatil za tvoj tovar (hodnota tovaru bez poštovného) viac ako 22€ a menej ako 150€, tak platíš iba DPH, tovar je od cla oslobodený. DPH sa počíta zo súčtu hodnoty (ceny) tovaru a z poštovného. Takže tu bude colný dlh rovný vypočítanej DPH.
3. Ak nakúpiš tovar v hodnote viac ako 150€, tak tovar nie je oslobodený ani od cla, ani od DPH.Takže sa najprv vypočíta clo ako % z hodnoty tovaru. Potom sa vypočíta DPH zo súčtu cla, hodnoty tovaru a poštovného. Spolu zaplatíš clo a DPH.
lofr
29.12.14,22:25
Diky za odpoved. No z toho co si napisala, tak si to zas protireci s tym, ze sa DPH plati od 22eur aj s postovnym. Vidis, jedny hovoria tak, iny tak. A na colnici to robia od oka (niekedy to prejde, niekedy nie). Aspon podla skusenosti uzivatelov. Niekedy to pustia bez DPH aj cla, lebo vlastna hodnota zasielky este neprevysuje 22eur, a niekedy to uz nepustia, lebo to zoberu aj s postovnym.
avalik
30.12.14,00:46
Je to definované v zákone o DPH

§ 22
Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,

b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

§ 48
Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru

(1) Oslobodený od dane je dovoz tovaru, ak ide o tovar, ktorého dodanie v tuzemsku platiteľom by bolo oslobodené od dane.

(2) Tovar, ktorý je prepustený do colného režimu voľný obeh s oslobodením od cla podľa osobitného predpisu,22) je oslobodený od dane, ak ide o

b) zásielky, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur,
-----------------------------------------

A čo sa týka cla preštuduj si nariadenie Rady (ES) č. 1186/2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla.

----------------------------------
Takže ak je hodnota tovaru:

0,01 eur až 22, 00 eur - je oslobodený od cla a oslobodený aj od DPH (okrem vybraných druhov tovarov)

22,01 až 150 eur - je oslobodený od cla, DPH platíš z hodnoty tovaru + poštovné

od 150,01 eur - platí sa clo (ak daný tovar podlieha clu) a platí sa DPH z hodnoty tovaru + poštovné + clo


Návrhy zákonov pripravuje vláda alebo poslanci NR SR.
NR SR ich schvaľuje.
Prezident podpisuje.
Publikované sú v Zbierke zákonov.

Ak chceš zmeniť zákon obráť sa na svojho poslanca v NR SR.
Kvaka
30.12.14,13:26
nič si neprotirečí, ešte raz pozri bod 2 v mojom komentári. DPH sa platí, ak je hodnota tovaru viac ako 22€ a platí sa aj z poštovného. Mne pár rokov dozadu poslali z obchodu bielizeň, sami od seba znížili cenu tovaru pod limit na DPH, o to viac napísali do poštovného, prešlo to bez dane. Som čumela ako puk. Ak by to otvorili na pošte, asi by som DPH platila. :)
peter2706
23.03.15,11:25
ale je to svinstvo.mne prišlo zaplatiť DPH za to že som si objednal od jedneho predajcu 3 veci po 13,75€.hodnota tovaru v balíčku bola 41,75€a musím zaplatiť 8,25€ DPH.hodnota "tovaru"v balíčku je 41,75€,ale faktúru ktorú majú na colnici je 3x13,75€.colník mi poradil aby som si to nabudúce dal poslať po jednom aby som sa vyhol colnému konaniu