maryann
03.05.06,07:06
Dobrý deň,
chcem sa s Vami podeliť o jeden prípad a taktiež poprosiť o radu. Od 01.04.2006 mám novú kolegyňu. Na to, že odchádza zo zamestnania upozornila svojho zamestnávateľa niekedy koncom januára 2006. Chcela dať "normálnu" výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ale nakoniec sa dohodli na výpovedi dohodou. Ale problém nastal tesne pred ukončením prac. pomeru, čo malo byť 31.03.2006. Kolegyňa pracovala do 28.03. a od 29.03. do 31.03. mala dovolenku, ktorú mala podpísanú od štyroch nadriadených pracovníkov (samozrejme aj riaditeľom). Ako som už spomínala, k nám nastúpila 01.04.2006 s tým, že zápočtový list nám prinesie neskôr, lebo ho nemajú pripravený a nechceli jej ho dať. Minulý týždeň si bola po poslednú výplatu a zistila, že počas tých troch dní, kedy mala dovolenku, jej dali absenciu. Keď sa na to ozvala, samozrejme, nepočúvali ju. A nezabrala ani zmienka o kópii dovolenkového lístka, ktorú má doma.
Včera si bola po zápočtový list a zistila, že jej v ňom uviedli dôvod skončenia prac. pomeru § 68 ods. 1 písm. b, čo je závažné porušenie prac. disciplíny, a navyše sa z tohoto zápočtového listu dozvedela, že tam bola zamestnaná do 24.04.2006. Tým pádom dochádza k prelínaniu 2 hlavných pracovných pomerov (01.04. - 24.04.).
Chcela by som sa spýtať, ako sa v takomto prípade postupuje. Čo môže robiť a ako toto celé ovlpyvňuje jej nového zamestnávateľa. Chcem jej pomôcť, ale nestretla som sa ešte s takýmto prístupom.
Ďakujem.
rada
03.05.06,06:25
Môj názor, avšak teoretický. Zmluvnými stranami bola podpísaná dohoda o skončení PP k 31.3.2006. Dovolenkový lístok bol podpísaný zamestnávateľom a napriek tomu došlo k vyššie uvedenému porušeniu právnych predpisov zo strany zamestnávateľa. Ja by som išla na to asi cez Inšpektorát práce, ktorý kontroluje dodržiavanie Zákonníka práce a pracovnoprávnych predpisov.
maryann
03.05.06,06:30
Len najväčší problém je to, že oni sa dohodli na skončení prac. pomeru len ústne a keď došlo na "lámanie chleba", výpoveď zamestnávateľ nepodpísal.
bendži
03.05.06,06:35
tak tam zrejme veľa so samotnou výpoveďou nenarobí, keďže nemá žiadny písomný dôkaz o dohode... stále ale zostáva v platnosti, že na dané dni v marci má podpísaný dovolenkový lístok a tak jej bývalý zamestnávateľ absenciu v dané dni dal neoprávnene a s týmto sa môže obrátiť na inšpektorát práce..
maryann
03.05.06,06:47
Chcem sa spýtať na to prelínanie 2 hlavných pracovných pomerov. Je v tom nejaký problém? A ako sa v tomto prípade chová zdrav. a soc. poisťovňa?
KEJKA
03.05.06,06:55
môžu byť dva súbežné pracovné pomery (aj viac). ale len v jednom má byť podpísané Vyhlásenie.... (obdobie tých podpisov vo Vyhlásení sa nesmie prelínať)
Chobot
03.05.06,07:13
tak tam zrejme veľa so samotnou výpoveďou nenarobí, keďže nemá žiadny písomný dôkaz o dohode... stále ale zostáva v platnosti, že na dané dni v marci má podpísaný dovolenkový lístok a tak jej bývalý zamestnávateľ absenciu v dané dni dal neoprávnene a s týmto sa môže obrátiť na inšpektorát práce..

V podstate súhlasím, ale môže sa stať, že zamestnávateľ bude tvrdiť, že jej dovolenku zrušil a nakázal jej prísť do práce a že ona napriek tomu do práce nenastúpila, preto jej dali absenciu.

Mám skúsenosť so súdnym procesom so zamestnávateľom a poviem vám, že vymyslieť sa dá čokoľvek, aj čo sa nestalo a zamestnávateľ si nájde svedkov z radov zamestnancov, ktorí dosvedčia aj nemožné, lebo sa boja o miesto (ja ich chápem a nezazlievam im to).

Takže teoreticky by sa mohla obrátiť na súd o zmenu dôvodu skončenia PP aj vyplatenie tých 3 dní dovolenky, ale keďže nemá písomnú dohodu o ukončení PP, výsledok súdu je neistý. Navyše náklady na súdny proces budú vyššie ako by bol celkový prínos, takže to nemá význam.

Nech skúsi písomne namieetať na dátum ukončenia PP a prípadne aj voči dôvodu ukončenia. Ak s tým neuspeje, tak Vy stu je aj tak už prijali aj s tým nešťastným a nespravodlivým dôvodom. Ako už iní uviedli, dva súbežné PP nie je problém, tak nech to nechá tak. Nestojí to za tie nervy, nech je rada, že je odtiaľ preč.

Nového zamestnávateľa to nijako neovplyvní, ten dôvod ukončenia sa už nikde uvádzať nebude.
katkaj
03.05.06,07:20
Súhlasím s chobotom. Je to smutné ale bohužial v dnešnej dobe si treba dať všetko potvrdiť písomne lebo vždy sa nájde kopec takýchto "serióznych" zamestnávateľov. Ale je to dosť trpké poučenie do budúcna.
maryann
03.05.06,07:23
Ďakujem Vám za cenné rady. Ešteže máme poradu, veď čo by sme bez nej (a bez Vás) robili.:)
rada
03.05.06,07:40
Myslím, že dohoda o rozviazaní PP nemusí byť za každých okolností písomná, avšak treba mať dobré dokazovacie argumenty . Vidím v tom rozdiel pri výpovedi „ písomne“ a „musí byť písomná“.


§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.


§ 61
Výpoveď

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

Ak vie kolegyňa preukázať, a v prípade súdneho sporu dokázať, že jej zamestnávateľ dal súhlas na skončenie dohodou, hoci len ústny, jej pracovný pomer skončí dňom, na ktorom sa so zamestnávateľom dohodli, t. j. 31.03. 2006.

Ak však nie je presvedčená o tom, že v prípade sporu viete poskytnúť dôkaz o ústnom súhlase zamestnávateľa treba postupovať tak ako napísali vyššie uvedení kolegovia poraďáci.