Mimiska
22.12.14,22:06
Zdravim vas vsetkych a mam jednu otazku. Na fakture som uvedena ako dodavatel (som szco). Vo fa som uviedla ze dodavatel nie je platitelom dph a pan uctovnik z odberatelskej firmy ma poziadal aby som vo fa uviedla ze nie som platitel dph. Je v tom hadam nejaky zavazny rozdiel???

Dakujem a prajem krasne a pokojne sviatky :)
flector
22.12.14,21:32
Celé je to mýtus! Či už tá formulka, „Dodaváteľ nie je platiteľom DPH“, alebo aj „Nie som platiteľ DPH“. Ani jeden jediný zákon ti neprikazuje niečo také uvádzať na faktúre! - Ale na druhej strane, ani nezakazuje. ;)
Prajem krásne a pokojné sviatky tiež. :)
Mishok
23.12.14,06:05
Osoba kt nemá pridelené IČ DPH nedokáže vystaviť faktúru!!!

§74 zákona o DPH
(1) Faktúra vyhotovená osobou podľa § 72 musí obsahovať
a) meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jej dentifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodala,

čiže ako neplatiteľ (pri dodaní v tuzemsku) neviete vystaviť faktúru! To čo vytlačíte je účtovný doklad o pohľadávke-záväzku podľa zákona o účtovníctve (§10)
- od 2012 nemusíte uvádzať ani DIČ (iba pri styku so správcom dane)


preto informácia ,,nie som platca DPH" na "fakture" je nezmysel
buď ste platca (alebo mate prideleé ič dph podľa iného §) a musíte uviesť alebo to čo vystavíte nie je faktúra podľa zákona o DPH

pán účtovník na terminológii trval preto lebo zákon pozná iba pojem ,,platiteľ" a nie neplatca viď §4 ods 3:
......Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len „platiteľ“).