sonicka321
23.12.14,19:01
Dobry den.

Po strate nasho milacika civavky Chica sme si pred mesiacom kupili steniatko bielej civavky. Kedze je to steniatko, to, ze nas niekedy nepocuvalo sme brali s rezervou. Postupne sme si zacali vsimat, ze nereaguje na zvuky. Absolutne. Ani na tleskot ani na vysoke tony. Jedine reaguje na hlasne zvonenie telefonu a zvoncek na dverach, co je ale dosledok zvukovych vln (potvrdene od vynikajuceho a skuseneho p.doktora Riečana). Dnes nam to potvrdil aj nas veterinar. Nakolko ma psik oboch rodicov bielych, pravdepodobnost hluchoty je tymto zvysena na 75%.
Po kontakte predavajuceho nam len poslal link na ambulanciu, kde si to mame dat vysetrit (BAER test) a oznamil, ze ak mu dokazeme ze je pes hluchy, a ze sme to nezapricinili my a ze ak dokazeme ze je to ten isty pes, tak sa mozme bavit o kompenzacii.

Prosim o radu, ako postupovat. Za psika sme dali takmer tolko co za papierove steniatko, nakolko sa nam velmi pacil, bol ciperny a krasny. Mame ho strasne radi, ale zijeme v dome, kde mame aj firmu a denne sa tu otoci kopa aut a s drobcovym hendicapom je otazkou casu kedy pride k nehode. Prosim o radu.

Dakujem.

Sona
Terezia13
23.12.14,19:23
máme bieleho kocúra a ten je tiež hluchý, nepočuje žiadne zvuky, u "albínových" zvierat je to veľmi častá porucha, majiteľ vás nemusel zavádzať, pri šteniatku je to ťažko pobadateľné, hrá sa s ostatnými, keď sa kŕmia, kŕmi sa aj ono, robí všetko, čo vidí u ostatných
ubka
23.12.14,19:39
Pri kúpe šteniatka platia rovnaké zákony ako pri kúpe veci.Chápem vás,že je to sklamanie, a že ste si šteniatko obľúbili,ale bezodkladne by ste mali odstúpiť od zmluvy, teda šteniatko vratit. Vy nemáte čo dokazovať, ak ste chovateľa informovali o tom,že šteňa nepočuje, ak je seriózny chovateľ,sám mal navrhnúť zrušenie kúpnej zmluvy, nemusí byť písomná, lebo je zrejmé,že on mal tento handicap u šteniatka odpozorovat skôr,ako toto predal, pretože šteňa bez sluchu je ,prepáčte výraz,nepoužiteľné. Je pravdepodobné,podľa toho,že vás odporučil na konkrétne vyšetrenie, že si je vedomý genetickej vady v jeho chove. Nemusíte zdôvodňovať,aké riziká šteniatku u vás hrozia, jednoducho: kupovali ste v dobrej viere zdravého psíka a chovateľ si za také zinkasoval:-( Tovar nezodpovedá kvalite,za ktoru ste zaplatili a preto máte právo,tento vrátiť. Oznamte toto chovateľovi najlepšie písomne a dohodnite čas,kedy šteniatko prinesiete, ak ma pochybnosti,či je to zviera z jeho chovu, je to od neho úbohé a možno tým chce odďaľovať doriešenie veci. Ked mú to budete oznamovať,zreteľne uveďte čiastku, koľko ste zaplatili, aby ste v prípade vymáhania súdnou cestou mali "odobrene",pretože je možné,že bude zapierat. Chov zvierat podlieha zdaneniu:-)držím palce a želám príjemné Vianoce:-)
Dav
24.12.14,06:36
Ak si šteňa chcete nechať, potom jedine zvýšená opatrnosť, nepúšťať ho tam, kde by sa mu mohlo niečo stať. Vycvičiť sa dá aj hluchý pes, ale pri malých plemenách je obvyklé, že majitelia aj zdravých psov výcvik odkladajú lebo "veď je taký malý". Podľa toho, čo píšeš, šteňa je od množiteľa, tak o kompenzácii bude dlhá debata. Všetku korešpodenciu, maily, inzerát na psíka,potvrdenie o prevzatí peňazí, atď. zhromaždite, napíšte list "chovateľovi" a kópiu pošlite na prokuratúru ako oznámenie s podozrením na trestné činy nedovoleného podnikania a krátenia daní.
alaya1
24.12.14,07:03
" Za psika sme dali takmer tolko co za papierove steniatko, nakolko sa nam velmi pacil, bol ciperny a krasny" - placete nad rozliatym miekom. Ked ste za bastarda zaplatili tolko, ako za cistokrvneho psa. nemate ani cipovaneho psa, ani doklad o jeho povode, tak sa vam bude tazko dokazovat, ze psa ste kupili od dotycnej osoby a ziadat nahradu.

Takze vam neostava nic ine, lehn prijat psa takeho aky je, ked sa vam pri kupe tak velmi pacil a vytvorit mu laskavy domov.
Mozete aj postupovat v ramci obcianskeho zakonnika a ziadat vratenie penazi, co je pri tom, ze nemate ziadne dokazy a doklady uplne zbytocne.
Budem uprimna- tak vam treba, ked kupujete macku vo vreci!. Psika mi je luto, namnozeny na chorych rodicoch.

Doplnenie-
Ide vam len o peniaze, podla popisu, ze mate firmu a psovi tam nieco hrozi, co chcete potom robit s malym? Utratit, kupit dalsieho namnozeneho psa?
ja mam bieleho psa cistokrvneho, nema ziadne problemy so sluchom, takze nie je pravidlom, ze biely pes- hluchy pes.
alaya1
24.12.14,07:05
Ved nema ziaden doklad, ze psa kupili.
alaya1
24.12.14,07:12
"Chov zvierat podlieha zdaneniu:"-- ziaden mnozitel ziadne dane neplati, robia vsetko na cierno, lebo im to stat toleruje. Nie su zivnostnici, maju to len ako nepravidelny prijem.
sonicka321
24.12.14,08:33
Ďakujem veľmi pekne za názory. Áno, máte pravdu. Ďakujem a aj Vám krásne Vianoce.
sonicka321
24.12.14,08:35
mila pani/slecna. Precitajte si moj prispevok este raz. To, ze je pes biely a cistokrvny a nema problemy so sluchom je sice pekne, ale genetika Vam zrejme nehovori nic. Nevadi, dostudujte a potom sa prosim vyjadrujte k teme vecne.
alaya1
24.12.14,11:37
Mila Sona, skor ako tu zacnes prskat na vsetky strany si si ty mala precitat a prestudovat pred kupou psa nieco o mnozeni civav a produkovani MINI verzii, pri com sa plemeno dehonestovalo a geneticky sprznilo, nakolko sa reprodukovalo na chorych jedincoch, ktori z chovu bPP psov nie su vylucovani.
Naletela si mnozitelovi, aj ked si za bastarda zaplatila pomerne rovnako, ako za psa s PP, kde mas garantovane prave tie geneticke vysetrenia rodicov, mas kupnu zmluvu, kde mas garanciu. Ulakomila si sa a teraz tu vyplakavas, nie nad psom, ale nad tvojimi peniazmi. A co ocakavas, ze ti napisem, ze si urobila naj kupu svojho zivota? Kym budu takyto "vzdelani" kupujuci, budu aj prefikani a vychcani mnozitelia, ktori sa nabalia na ich hluposti. Mas ponaucenie do zivota a mozno ani nie a za par dni budes nosit v tasticke v suknicke vyparadeneho dalieho MINI psa bPP.
sonicka321
24.12.14,11:47
Moj mily alebo moja mila. Dlhe roky sme mali chovnu stanicu inej rasy, takze prosim ta o studovani a podobnych veciach by som bola ticho. Po tom, ako moja papierova civava zomrela v 4 rokoch na srdcovu vadu sme hladali ciperneho psa a bolo nam jedno ci ma papiere, lebo tie negarantuju v tejto dobe absolutne nic. Viem o com hovorim. A k mini civavam. Si strapny/a naozaj ak si myslis ze vsetci potrebuju civavu na to aby sa snimi promenadovali v suknicke. Ani jedna civava nebola mini prave koli tomu, lebo neuznavam krizenie psov na mini rozmery. Takze si prosim ta radsej zadrz jazyk za zubami ked nevies o cloveku naco si psa kupuje a kto je a nevyjadruj sa k diskusii ked mas nejaky psychicky problem a potrebujes sa hadat, skus to inde. Pekne Vianoce.
Dav
24.12.14,14:43
Ja mám hluchého psa, ale strata sluchu prišla postupne s vekom, tak jej postačí orientácia očami a ňufákom. Teraz si zvyká na novom mieste a tie 2 zmysly stačia na pokojné fungovanie. Dávam na ňu pozor, aby sa nedostala do ohrozujúcej situácie. So psíkom hluchým odmalička by bolo dobre nacvičovať povely pomocou posunkov.
alaya1
25.12.14,07:48
Tak je polutovania hodne, ked sa niekto prezentuje, ze mal CHS pod FCI a potom podporuje mnozenie psov bez PP, mozno odchovanych prave na tych chorych, vyradenych- neuchovnenych jedincoch z PP chovu, na ktorych sa nemalo uz nikdy chovat.
alaya1
25.12.14,07:51
Upresni otazku v com potrebujes pomoct- ako vychovat a vycvicit hlucheho psa, ci ako dostat naspat svoje peniaze, z otazky to nie je zrejme.