acho
03.05.06,09:36
Zdravim priatelia poradaci,
mam urcitu nejasnost ktoru by som si rad overil.
Mam zamestnanca, ktory po dohode so mnou, ako svojim priamim nadriadenym ma zaujem o znizenie pausalnej mzdy a presunutie takto „usetrenych“ peniazkov na dohodu o vykonani prace. Dovod je jasny, usetril by na odvodoch. Zmena by bola formou dodatku ku pracovnej zmluve.
Personalistka ma vsak upozornila, ze to nieje len tak, ze pri znizovani mzdy platia urcite obmedzujuce pravidla. Konkretne, ze okrem ineho je tu nebezpecenstvo, ak by sme sa niekedy v buducnosti so zamestnancom na niecom nezhodli, tak by sa mohol ist stazovat, ze sme ho donutili pristupit na znizenie mzdy a vraj by mal vynikajuce sance aj v pripade sudneho sporu.
Tak a teraz neviem, ze ci ma cenu takto mu pomoct a riskovat, alebo nechat veci lezat tak ako su.
Mate niekto skusenosti v tomto smere, pripadne mi viete dat typ ako na to?
Dakujem za kazdy postreh.
dana9
03.05.06,07:42
Zdravim priatelia poradaci,
mam urcitu nejasnost ktoru by som si rad overil.
Mam zamestnanca, ktory po dohode so mnou, ako svojim priamim nadriadenym ma zaujem o znizenie pausalnej mzdy a presunutie takto „usetrenych“ peniazkov na dohodu o vykonani prace. Dovod je jasny, usetril by na odvodoch. Zmena by bola formou dodatku ku pracovnej zmluve.
Personalistka ma vsak upozornila, ze to nieje len tak, ze pri znizovani mzdy platia urcite obmedzujuce pravidla. Konkretne, ze okrem ineho je tu nebezpecenstvo, ak by sme sa niekedy v buducnosti so zamestnancom na niecom nezhodli, tak by sa mohol ist stazovat, ze sme ho donutili pristupit na znizenie mzdy a vraj by mal vynikajuce sance aj v pripade sudneho sporu.
Tak a teraz neviem, ze ci ma cenu takto mu pomoct a riskovat, alebo nechat veci lezat tak ako su.
Mate niekto skusenosti v tomto smere, pripadne mi viete dat typ ako na to?
Dakujem za kazdy postreh.

Ak by bola zmena urobená vo forme pisomneho dodatku k pracovnej zmluve, tak ako píšeš, tak v tom nevidím az taky problém, išlo by o súhlasný prejav oboch zmluvných strán a teda aj zamestnanca.
To by musel zamestnanec nejaku formu natlaku preukazat, co si neviem dost dobre predstavit. Skor prichadza do uvahy, ze zamestnanec by mohol poukazovat na to, ze s mu znizila mzda, ale pracovna napln zostala v nezmenenom rozsahu, tak preto, pre kazdy pripad, by som odporucila nieco neskodne z pracovnej naplne vypustit, aby tam bola umera medzi znizenim mzdy aj prace.
A este by som upozornila, ze treba davat pozor aj na stupne narocnosti prace, pripadne ak mate interny mzdovy poriadok alebo kolektivnu zmluvu, tak aby ste neklesli s tou mzdou pod ustanovenu hranicu.
prajem pekny den

dana:) :)