mufol
26.12.14,10:01
Ahojte,
Pokazila sa mi práčka, ktorá je po záruke. Predpokladám, že opravu zvládnem po objednaní súčiastky aj sám. Mám poistku domácnosti od Allianzu (typ a podmienky musím nájsť) Aké máte skúsenosti? Preplácajú až po oprave a zdokladovaní? Poistuje sa obvykle len zhoretý motor? Aktuálne si dávam prať do práčovne.
Ďakujem za rady a skúsenosti
misoft
26.12.14,09:12
Aké máš poistné podmienky domácnosti? Pochybujem, že poisťovňa preplatí bežnú závadu pračky. Nie je to predsa poistná udalosť. Nestalo sa to pri nehode, živelnej pohrome a pod. Je to opotrebovanie materiálu - a to sa nepoisťuje. A čo sa týka motorov - poisťovne si na to bacha dávajú - ak preťažíš motor (napr. nesprávnou údržbou, veľkým množstvom prádla a pod.) a on zhorí - tak ani toto nepreplatia.
sosak
26.12.14,09:14
V poistných podmienkach máš napísané, čo máš poistené. Ku základnom poistení domácnosti si môžeš dať pripoistiť elektromotory ( spálenie ) v domácnosti od výkonu 20W do 600W, možno v zmluve to máš inak, ale v praxi dokladuješ faktúrou od opravára. Poruchy práčky, ktorú máš v ďalšej téme sa nepreplácajú.
Doplnenie : Podstatné pre Teba, je to, čo máš v poistných podmienkach ! Každá komerčná poisťovňa má iné poistné podmienky, je dôležité, kedy si uzatvoril poistku, pretože rokmi sa menili poistné podmienky a nedá sa vo všeobecnosti v takej rozmanitej ponuke poistných produktov domácností poradiť, len aby si si prečítal svoju poistnú zmluvu a riadil sa podľa nej.
lujza.j
26.12.14,09:28
ja mám starú poistku tú 500-korunovú....viem,že preplatili zdochnutý motor z chladničky...aj som si to uplatnila.....ale to bolo pred xy rokmi...
v týchto ich nových produktoch sa mi zdá ...že je aj špecifikovaný vek spotrebiču.....
buchač
26.12.14,09:46
ja mám starú poistku tú 500-korunovú....viem,že preplatili zdochnutý motor z chladničky...aj som si to uplatnila.....ale to bolo pred xy rokmi...
v týchto ich nových produktoch sa mi zdá ...že je aj špecifikovaný vek spotrebiču.....

Takejto poistke sa vraví...že je na onú...;) :D
Peggynka
26.12.14,10:19
Preštuduj si poistku a postupuj podľa podmienok svojej poisťovne.Ja som mala dve poistné udalosti-zhorený router pri údere blesku a zhorený motor na práčke.Pri routri požadovali od odborníka (dali zoznam),že je neopraviteľný a vyplatili sumu.Pri práčke sa trošku štorcovali,lebo som ju vypla a presvedčila som poisťováka,že som konala v súlade s podmienkami (zabráneniu vyššej škode) a teda,že som počula,že som ju mala nechať zhorieť,lebo mi nič nepreplatia.Zaváhal a odišiel sa poradiť.Vrátil sa s tým,že mi to preplatia.Pre orientáciu-takto vyzerá hlásenie o škode (v mojej poisťovni):
http://www.allianzsp.sk/tmp/image_cache/link/0000444167/hlasenie-skodovej-udalosti-2544.pdf
bubkoch
26.12.14,12:21
Aké máš poistné podmienky domácnosti? Pochybujem, že poisťovňa preplatí bežnú závadu pračky. Nie je to predsa poistná udalosť. Nestalo sa to pri nehode, živelnej pohrome a pod. Je to opotrebovanie materiálu - a to sa nepoisťuje. A čo sa týka motorov - poisťovne si na to bacha dávajú - ak preťažíš motor (napr. nesprávnou údržbou, veľkým množstvom prádla a pod.) a on zhorí - tak ani toto nepreplatia.

misoft, ty odbornik na vsetko, nepochybuj ale ked nevies co sa poistuje, nevyjadruj sa ale studuj ... :-)
ja mam v ramci poistenia domacnosti (ktore co sa tyka pracky zahrna len elektromotor) este pripoistene riziko prácka, a toto pripoistenie sa vztahuje na akekolvek poruchy a opravy ...
a ze nekecam som zistil, ked mi poistovna preplatila opravu pokazeneho programatora ked vypadli poistky pocas prania ...
misoft
26.12.14,16:42
@bubkoch - ty "odborník" - a vieš, aké má on podmienky zmluvy? Tvoje podmienky sú irelevantné.... čo máš ty poistené, on nemusí mať. Nemusí mať pripoistenie - napr. V tpom prípade, bežná závada (opotrebením, starobou) sa predsa nepoisťuje....
Tak tu netrep chobotiny.
A to tvoje "vypadnutie poistiek" - to si kľudne mohol zvaliť na prepätie siete (a to ty už neovplyvníš).
Zase si sem hodil OT.
bubkoch
26.12.14,20:36
misoft poradim ti viac mysliet a menej pisat ...
ja som sa nevyjadroval k jeho podmienkam zmluvy, ale k tvojim nezmyslom o tom ze bezna zavada pracky nemoze byt poistena ... moze

btw a ty odkial vies ake ma on podmienky zmluvy ked sa tak sebaisto vyjadrujes ze "pochybujem, že poisťovňa preplatí bežnú závadu pračky. Nie je to predsa poistná udalosť." :-)
misoft
26.12.14,21:02
Čítaj - mudrc:
http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/pd/poistenie_domacnosti.html
http://www.allianzsp.sk/poistenie-domacnosti-a-nehnutelnosti-moj-domov#flap_77360_2
https://www.axa.sk/produkty/domov/obsah/vyhody/
https://www.generali.sk/produkty/majetok-pes/domino/
atď.

Podľa teba - ak by bola domácnosť poistená a poškodí sa napr. vypínač na stene - i toto by mala poisťovňa preplatiť.
Už sa konečne zobuď. Poisťovňa VŽDY nájde spôsob, ako nepreplatiť. Začne skúmať a overovať. A výsledok - poškodené bežným používaním NIE JE poistná udalosť. Poškodenie opotrebovaním, starobou NIE JE poistná udalosť.

Tebe zase radím - čítaj aj medzi riadkami, čítaj poriadne a MYSLI!
bubkoch
26.12.14,21:33
o akom vypinaci v stene to zase pises ked rec je o pracke ??? si uz taky stary a senilny ze nedokazes logicky uvazovat a chapat pisany text ?
ked som ti pisal ze pripoistenie pracky zahrna akukolvek poruchu, tak to znamena, ze zahrna akukolvek poruchu ... ved mi preplatili opravu - vymenu programatora aj s prácou, a ani vobec neskumali za akych okolnosti k tomu doslo ... tak preco zo seba robis hlupaka opakovanim nezmyslov ?
buchač
27.12.14,07:09
...
atď.

Podľa teba - ak by bola domácnosť poistená a poškodí sa napr. vypínač na stene - i toto by mala poisťovňa preplatiť.
Už sa konečne zobuď. Poisťovňa VŽDY nájde spôsob, ako nepreplatiť. Začne skúmať a overovať. A výsledok - poškodené bežným používaním NIE JE poistná udalosť. Poškodenie opotrebovaním, starobou NIE JE poistná udalosť.

Zareagujem na zvýraznené.
Najpodstatnejšie je pri týchto problémoch nasledovné :

sosak
V poistných podmienkach máš napísané, čo máš poistené. Ku základnom poistení domácnosti si môžeš dať pripoistiť elektromotory ( spálenie ) v domácnosti od výkonu 20W do 600W, možno v zmluve to máš inak, ale v praxi dokladuješ faktúrou od opravára. Poruchy práčky, ktorú máš v ďalšej téme sa nepreplácajú.
Doplnenie : Podstatné pre Teba, je to, čo máš v poistných podmienkach !
...akurát by som doplnil-poopravil.
Nie je vždy potrebné dokladovať faktúru. Dá sa aj tzv. svojpomocne...záleží ale aj od okolností.
Lenže v tomto prípade likvidátor poisťovne bude počítať škodu podľa iných tabuliek a je si dobre premyslieť, či sa to poistenému oplatí.
-------------------------------------------
Ja osobne mám chalupu a aj domácnosť poistenú práve v takomto význame.
Čiže, ak by (a aj) došlo k nejakej poistnej udalosti, kde bolo následkom tých všeliakých vplyvov poškodené to alebo ono, tak dostanem plnú cifru za danú súčiastku, prácu a či materiál.
Takže, ak by došlo k poškodeniu napr. vypínača v stene, ktorý bol vyrobený za Férenc Jóžku, tak mi bude preplatený v terajších cenách.
...a tak je to vo všetkom.
Lenže tieto platby závisia od určitých premenných.
1. od poisťovne, kde je uzatvorená poistná zmluva
V mojom prípade sa jedná o (bez reklamy) Allianz.
2. od výšky poistky
Samotná poistka je vcelku tiež statočná platba, ročne cca 130 €.
----------------------------------------------
Mal som dve poistné udalosti.
Pri obhliadke mi likvidátor spomenul a aj navrhol oba postupy-fakturáciu a svojpomoc.
Ja som si zvolil svojpomoc, nakoľko odstraňovanie bolo na trochu dlhšiu dobu. Zvyšok bol na majstrovi a mne.
Dalo by sa povedať, že vynaložené prostriedky na opravu boli o dosť nižšie, ako plnenie poisťovne...;)
misoft
27.12.14,10:21
o akom vypinaci v stene to zase pises ked rec je o pracke ??? si uz taky stary a senilny ze nedokazes logicky uvazovat a chapat pisany text ?
ked som ti pisal ze pripoistenie pracky zahrna akukolvek poruchu, tak to znamena, ze zahrna akukolvek poruchu ... ved mi preplatili opravu - vymenu programatora aj s prácou, a ani vobec neskumali za akych okolnosti k tomu doslo ... tak preco zo seba robis hlupaka opakovanim nezmyslov ?
Nauč sa čítať! Je tam napr. - ako príklad.
Vyzerá to, ži skôr ty si senilný.
A buchač naznačil - to čo je v zmluve! - takže bežná oprava, ktorá v zmluve nie je podchytená, nebude preplatená.
BTW: mám známeho, ktorý v poisťovníctve robí - pýtal som sa ho na to.
Výrobok po záruke, prípadne po predĺženej záruke, u ktorého sa vyskytla chyba opotrebovaním, starobou a pod. - poisťovne nepreplatia.
fortunka
27.12.14,12:28
Napisem vam k veci.. pokazila sa mi pracka pred cca 1,5 tyzdn., bol tu opravar a prve co sa ma pytal je ci mam poistku domacnosti... ANO BEZNE TO POISTOVNE PREPLACAJU, ak je to poistene ;) Cize treba si len precitat podmienky v poistke. A nie je to ani motor ale cerpadlo a elektronika a podla opravara mi to "v pohode preplatia", ak mam poistku :)))