Heni
20.10.04,20:56
Dostali sme konečné vyúčtovanie od exekútora, kde je rozpísané, koľko je uhradená vymáhaná pohľadávka, koľko odmena exekútorovi a koľko je DPH z jeho odmeny.
Na faktúre, ku ktorej bolo toto vyúčtovanie priložené, však žiadne DPH nevyčíslil, vraj preto, že si to aj tak nemôžeme uplatniť (a, mimochodom, bola tam odvolávka na zákon o DPH 289/1995 - dávno zrušený).
Naozaj si to nemôžem uplatniť? Pýtala som sa na DU, tam ma jedna posielala za druhou, za treťou a nakoniec ma poslali za daňovým poradcom, lebo on by to mal vedieť... (hm, ako to potom budú kontrolovať :eek: )
Čo myslíte, čo s tým?
janaGT
21.10.04,05:12
aj ja som včera dostala od exekútora faktúru, fakturuje tam trovy exekúcie v exekučnom konaní + DPH. Tiež neviem, či DPH uplatniť, alebo nie. Pomôžete niekto?
Čurgaliová
21.10.04,05:41
Mne auditorka povedala, že pokiaľ má faktúra všetky náležitosti, môžem si DPH z takejto fa uplatniť.
Luba
21.10.04,18:30
A prečo by sa tá DPH z faktúry nemohla uplatniť? Ak má všetko čo treba, tak site hej. Ja som mala raz tiež taký prípad, kde DPH vyčíslili od exekútora len vo vyúčtovaní trov, žiadnu faktúru neposlali. Tvrdili mi, že oni tú faktúru posielajú tomu oprávnenému. Ale veď trovy konania vč. tej DPH platí ten exekuovaný, nie oprávnený. Takej logike moc nerozumiem. Trvalo to dosť dlho, kým uznali, že mám nárok na faktúru s vyčíslením DPH pre exekuovanú firmu a aj ju poslali. A tak som DPH uplatnila. Takže, Heni, ja by som sa dovolávala na tom exek.úrade, aby tú faktúru opravili, ako má byť.
Oldi
22.10.04,10:37
Heni, súhlasím s Lubou a čo sa týka DÚ, nad tým by som sa moc nezamýšľal, tam aj tak nič nevedia, kým nemajú smernice z DRSR http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Paula
22.10.04,11:07
Mňa tiež kedysi poslali z DÚ za poradcom, tak som sa ich spýtala, či si pri kontrolách tiež prizývajú poradcov.

Náhodou mám prvý prípad exekútorský - ako účtujete? Uvediem môj konkrétny prípad:
Platobný príkaz (ten asi treba interným dokladom najprv zaúčtovať):

istina 8140,10 Sk
18% úrok (sumu 4441,90 Sk som zistila až na BÚ, keď peniaze prišli)
trovy konania 518,- Sk

Celkový kredit na účte 13.100,- Sk

Ďakujem za radu k zaúčtovaniu skúseným poradcom.
pedantmk
22.11.09,17:40
A prečo by sa tá DPH z faktúry nemohla uplatniť? Ak má všetko čo treba, tak site hej. Ja som mala raz tiež taký prípad, kde DPH vyčíslili od exekútora len vo vyúčtovaní trov, žiadnu faktúru neposlali. Tvrdili mi, že oni tú faktúru posielajú tomu oprávnenému. Ale veď trovy konania vč. tej DPH platí ten exekuovaný, nie oprávnený. Takej logike moc nerozumiem. Trvalo to dosť dlho, kým uznali, že mám nárok na faktúru s vyčíslením DPH pre exekuovanú firmu a aj ju poslali. A tak som DPH uplatnila. Takže, Heni, ja by som sa dovolávala na tom exek.úrade, aby tú faktúru opravili, ako má byť.
Povinný si nemôže uplatniť odpočítanie dane z výkonu exekučnej činnosti, pretože nespĺňa základnú podmienku zákona, t.j. daň z tovarov a služieb nepoužije na účely svojho podnikania ako platiteľ (§ 49 ods. 2)

http://www.porada.sk/t24230-exekucia-a-dph.html
galova.silvia
09.12.09,12:28
len taky postreh, kedze momentalne vraciam exekutorom faktury na prepracovanie...
nasa spolocnost dostala v poslednej dobe zopar faktur od exekutorov (sme opravneni, ale kedze majetok povinneho nestaci ani na pokrytie trov, platime ich my, ale to je jedno). tieto faktury exekutori vystavili podla rozhodnutia sudu takto:
1. odmena podla § 14 ods. 1 pism. a) vyhlasky c. 288/1995 Z.z. o odmenach a nahradach sudnych exekutorov
-- zaklad dane + dph 19%, pripadne 0%
2. odmena podla pism. b) vyhlasky
-- zaklad dane + dph 19%
3. nahrada trov za kolky a postovne podla § 22 vyhlasky
-- zaklad dane + dph 0%

A v com je problem? Podla § 22 zakona o DPH, ak je exekutor platitel dane, je povinny fakturovat s DPH pri dodani sluzieb vsetko, co tvori protihodnotu, ktoru prijal, znizenu o dph. Teda plati, ze s dph fakturuje aj kolky a postovne (aj ked on za ne dph neplatil podla § 28 zakona o dph), ak ich zaplatil vo svojom mene a na svoj ucet. (Pozor, ak ich zaplatil v mene a na ucet firmy, fakturuje ich bez DPH).
Ako vidno, sudy obcas rozhoduju v rozpore so zakonom o dph (teraz narazam hlavne na tu odmenu podla pism. a)), ale zakon je nadriadeny tomuto rozhodnutiu, takze treba postupovat podla neho.
Odporucam precitat si informacie k danej problematike, ktore poskytol odbor metodiky dani a odbor sluzieb pre verejnost Danoveho riaditelstva SR v maji 2007, ktore prikladam.

Snad to niekomu pomoze :)
galova.silvia
09.12.09,12:30
este doplnim, ze to plati aj pre advokatov
Kennard
22.12.09,08:23
Prosim vas mohol by som poziadat o radu kolko moze byt zhruba odmena exekutorovi ak ide o dlh vo vyske 270tis Sk?

Nemozem splacat uver v tejto vyske a pravdepodobne to banka coskoro postupi exekutorovi.
Dakujem.
galova.silvia
22.12.09,09:38
exekutorovi prislucha odmena vo vyske 20% zo zakladu, min. 33,19 eur a najviac 33 193,92 eur.
Kennard
22.12.09,11:30
Dakujem Silvia,

Nasiel som aj clanok na tuto temu:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-38397370-budete-musiet-zaplatit-stovky-eur

Mam to teda chapat tak ze exekutor bude vymahat sumu zhruba 324 tisic co predstavuje 270 tisic + 54 tisic (20% z uveru) ?
galova.silvia
22.12.09,11:45
Mam to teda chapat tak ze exekutor bude vymahat sumu zhruba 324 tisic co predstavuje 270 tisic + 54 tisic (20% z uveru) ?

ja som to tiez tak pochopila z toho clanku
saminka6
07.01.10,16:45
A ako to zauctujem?
atka4
22.02.10,11:05
Nechcem zakladať novú tému, myslím, že to tu patrí :-)

klient /oprávnený/ prostredníctvom advokáta vymohol na súde na základe platobného rozkazu úhradu svojich pohľadávok+úrok z omeškania.

advokátovi bola nami /oprávneným/ zaplatená odmena na základe ním vystavenej faktúry s dph.
účt.
518,343/325
dph si uplatňujeme-sme oprávnený

na základe Platobného rozkazu dlžník uhradil
nám-oprávnenému
-ako som uviedla istinu-pohľadávku + úrok z omeškania
221/311-pohľ.-istina
221/645-úrok z omeškania
a
advokátovi
trovy konania

Uvedenú sumu - trovy konania, ktoré obržal od žalovaného - povinného nám advokát zaslal na účet.
zaúčtujem
315/648 (?)
221/315 (?)
alebo .......

/pôvodná faktúra od neho 518/

v čom mám problém?
Keďže sme my pôvodne uhradili faktúru advokátovi za právne zastúpenie na základe ním vystavenej faktúry s dph, nemal by nám poslať dobropis na sumu, ktorú nám poslal po jej obdržaní on od žalovaného?

Ešte pozn.
Suma trov konania, kt. nám advokát zaslal na účet, je vyššia, ako pôvodná faktúra, kt. sme my pôvodne aj s dph uhradili /pribudol právny úkon, jasné/

Ide mi o to, aby nebol problém s dph, keď sme si ju na jednej strane uplatnili, keď sme obdržali fa od advokáta za právne zastúpenie a následne, či by sme ju nemali teraz vrátiť, keď nám peniaze de facto vrátil, lebo ich obdržal od žalovaného.
avšak daňový doklad sme nedostali....

(alebo už veľmi kombinujem?:confused:)
Jelena
22.02.10,14:44
A ako to zauctujem?


Ja mám faktúru od exekútora (povinný) a neviem s ňou hnúť :(

resp. ešte predtým ako prišla fa od ex. tak sme uhradili celý exekučný príkaz na účet exekútora čo mám ako 314AE/211AE, lebo som ešte vtedy
nevedela keď sa platilo, čo komu a koľko z tých € pôjde (oprávnenému a exekútorovi ...) Keď prišla faktúra od exekútora, tak som zúčtovala 314-ku oproti istine čo bolo 336AE (Spoločná zdravotná poisťovňa) a mala by sa zúčtovať aj k fa od ex., len neviem, či mám dať na stranu DAL normálne 321, alebo aký účet použiť ... DPH nie je možné z tejto fa uplatniť, tak tú mám na 548AE a odmenu ex. bez DPH mám na 518AE, podľa účtovania v min. roku, ale neviem či je to ten správny účet ??? Vyjadrí sa niekto???

VĎAKA
Marianna Dudás
15.03.11,20:31
Dobry Vecer chcela by som sa opytat ze kolko stoji asi exekutor? Jedna sa o to ze zobral si od nas podvodnik 3000 eur pracu samozrejme nevykonal.Dali sme vec na sud pred 6 mesiacmi.Teraz pőrisiel list od sudu ze treba vymahat peniaze pomocou exekutora.Bojime sa kolko to bude stat? Dakujem