talin
26.12.14,12:15
Predavam cez ebay svoje vyrobky, vecsinou male elektronicke moduly. Predal som uz stovky vyrobkov asi do vsetkych krajin sveta okrem slovenska, tu na to neni trh, ani nem zaujem predavat pre Slovensko. Mozem dostat nejaku kontrolu? Potrebujem k tomu zivnost? Ani neviem akym sposobom by som viedol uctovnictvo, vsetko ide cez paypal v Usd, nejaky material nakupujem aj v Eurach.
Rea L.
26.12.14,11:34
Činnosť, ktorú vykonávaš je možné považovať za podnikateľskú činnosť, nakoľko predávaš produkty, nepretržite, za účelom dosiahnutia zisku. Mal by si teda prevádzkovať jednu z právnych foriem podnikania, napr. živnosť - ako uvádzaš.

Pokiaľ ale nepredávaš veľké množstvá, za väčšie objemy peňazí ... alebo predávaš len fyzickým osobám nepodnikateľom ...

"Kontrolu" teoreticky môžeš "dostať", no je to málo pravdepodobné, ale nie vylúčené. Účtovníctvo by ti prípadne viedol z tvojho pohľadu externý účtovník, ktorý v tom má prehľad. Pribudla by ti aj povinnosť vystavovať odberateľom faktúry.
talin
26.12.14,11:41
dakujem za radu. Platit dakoho alebo platit este nejake odvody je uz pre mna likvidacne. Ake su tie velke mnozstva za vela penazi?
kopretinka
26.12.14,17:29
Pokiaľ ale nepredávaš veľké množstvá, za väčšie objemy peňazí ... alebo predávaš len fyzickým osobám nepodnikateľom ...
Toto som nejako nepochopila,to akože vtedy nemusí mať živnosť??? tak to sa teda mýliš,pretože:Činnosť, ktorú vykonávaš je možné považovať za podnikateľskú činnosť, nakoľko predávaš produkty, nepretržite, za účelom dosiahnutia zisku.
Rea L.
27.12.14,08:25
Áno, na jednej strane sa činnosť, ktorú vykonáva "tvári" ako podnikanie. Reálne však len predáva nejaké malé komponenty prostredníctvom inzercie, čo môže predávať každý bez toho aby bol podnikateľ.
kopretinka
27.12.14,09:04
Predal som uz stovky vyrobkov asi do vsetkych krajin sveta
Toto ale nie je malé predávanie.
Rea L.
27.12.14,13:06
Na tvoj príspevok sa dá odpovedať len otázkou: od akého momentu je možné pri predaji cez inzerciu označiť predávajúceho za osobu, ktorá by mala byť podnikateľom ? V prípade predaja cez inzerciu je to veľmi diskutabilné. Niekto možno predá 5 ks tovaru a je ziskový viac ako predávajúcii, ktorý predá 100ky kusov.
Benko
27.12.14,17:04
Veď vyrába aby predal, tak to je podnikanie ako svet.:mad:
talin
30.12.14,09:30
akym sposobom mozem dostat kontrolu? moze niekto kontrolovat moj osobny ucet, paypal, alebo ebay? moze niekto kontrolovat moju postu, vie niekto odhadnut cenu zasielky, priradit ju k paypal tranzakcii. na zaklade coho sa danovy alebo neviem aky urad ma na to opravnenie rozhodne spravit kontrolu? mozno to nevyrabam ale som to nasiel na povale, mozem aj predat x rovnakych kusov dedicstva ne?
patricia27
30.12.14,11:39
podľa toho v akých sumách sa to tvoje vyrábanie a predávanie pohybuje... ale inak je to samozrejme podnikanie... založiť živnosť, sročku...
talin
30.12.14,17:53
tak ked sa podari je to tak okolo 200e za mesiac, to by som z toho mohol tak zaplatit minimalne odvody a konec, to radsej kukat telku
talin
30.12.14,17:55
sila dakto si otoci miliardu na nejakom predrazenom tendri a sa kazdemu smeje do ksichtu a ja aby som nespal kvoli dajakym 200e za mesiac. to isto najlepsie vylozit nohy a kukat telku
Andrej1018
06.01.16,10:42
áno, mal by si mať živnosť, pretože to robíš pravidelne a zarábaš na tom... môžeš dostať kontrolu, avšak pravdepodobnosť, že na teba niekto príde, je asi tak 1%. to by ťa ktosi musel bonznúť a nahlásiť, inak na teba nemajú šancu prísť....
ja taktiež predávam na eBay, avšak mám normálne živnosť, takže sa nemusím ničoho báť.. :)
duves
06.01.16,10:58
ano, jedine, že by ho niekto bonzol, to 1% je moc nadsadene