Luttmerding
26.12.14,16:11
Chcem ukončiť štúdium po prvom ročníku na vysokej škole. Budem platiť školné, a ak áno, kedy, ak chcem začať znovu štúdium na inej, druhej vysokej škole. Poprosím Vás všetkých o jasné a pravdivé odpovede.
Dôvod: študijný odbor mi nesedí a nevidím v tom už viac budúcnosť.:(

Ďakujem krásne za všetky odpovede.:)

Gabriel
Mila123
26.12.14,15:17
Gabo, koľko máš rokov?
Luttmerding
26.12.14,16:36
tento rok v novembri som mal 20
Luttmerding
26.12.14,17:29
Môj brat, ktorý síce išiel o rok neskôr do školy z materskej, a prvý rok na vysokej škole mu tiež nevyšiel podľa predstáv, platil za 3. ročník Bc. štúdia na UCM. Preto sa pýtam, keď som teraz na UKF len prvý semester, ale prežijem to až do letného, prihlášky si poposielam v prebehu budúceho roka, t.j. 2015, a teda, keď zvládnem prvé 2 roky na inej vysokej škole, NEBUDEM isto platiť za 3. ročník Bc. štúdia tak ako môj brat? Podotýkam, že je v 2. roku Mgr. stupňa a dovŕšil vek 26. roku ešte pred začiatkom tohto školského roka. Vďaka za odpoveď(de)
ivka70
26.12.14,17:39
Treba si preštudovať študijný poriadil školy, na ktorú sa hlásiš, ci ma a aký poplatok za prekročenie štandardnej dĺžky studia.
Je vysokopravdepodobne, ze za prekročenie štandardnej dĺžky studia budeš platiť. Kedže na bc stupni si uz jeden rok absolvoval a bc štúdium je 3 ročne, prekročia štandardnú dĺžku studia v 3. Ročníku novej VS.
buchač
26.12.14,18:01
Poprosím Vás všetkých o jasné a pravdivé odpovede.
Keď jasné, tak jasné...
Keď pravdivé, tak pravdivé...
Aj keď sa to nebude poniektorým páčiť.


ZA VYSOKÚ ŠKOLU BY SA MALO PLATIŤ !!!

Bez rozdielu a bezpodmienečne !
Mila123
26.12.14,18:37
Juraj máš VŠ?
buchač
26.12.14,18:56
Nie.

Ale na dvoch VŠ som pracoval, každý deň prichádzal do styku so študentami ... ;)

Takže aj preto je môj názor taký, aký je.
Videl a počul som nie raz, ako si poniektorí "študenti" vážili bezplatné štúdium...
---------------------------------------------
Alebo aj inak povedané ?

Ak si vezmeme zadávateľa otázky, tak v podstate zaberal miesto inému, ktorému by študijný obor vyhovoval a aj budúcnosť by videl.
----------------------------------------------
Takže teraz ako ???
avalik
26.12.14,19:32
Ak ďalšie štúdium ukončíš v štandardnej dĺžke, tak budeš platiť za jeden rok školné (pokiaľ sa dovtedy zákon nezmení).


131/2002 Z. z.Zákon o vysokých školách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-131

§ 92
Školné a poplatky spojené so štúdiom na verejnej vysokej škole

(4) Študent verejnej vysokej školy v dennej forme štúdia je povinný uhradiť ročné školné, ak mu vznikne povinnosť uhradiť ročné školné podľa odseku 5, 6 alebo odseku 8. Študent verejnej vysokej školy v externej forme štúdia je povinný uhrádzať ročné školné v každom roku štúdia.

(6) Študent, ktorý študuje študijný program poskytovaný verejnou vysokou školou dlhšie, ako je jeho štandardná dĺžka štúdia, je povinný uhradiť verejnej vysokej škole ročné školné za každý ďalší rok štúdia. V celkovej dobe štúdia sa zohľadňuje doba, počas ktorej bol študent zapísaný na verejnej vysokej škole v niektorom zo študijných programov príslušného stupňa vysokoškolského vzdelávania; ak bol študent v jednom akademickom roku súbežne zapísaný na štúdium viacerých študijných programov, do celkovej doby štúdia sa mu započítava len jeden rok. Doba, počas ktorej bol študent zapísaný na štúdium študijného programu v príslušnom akademickom roku, sa na účely tohto odseku zaokrúhľuje na celý akademický rok.
veronikasad
26.12.14,19:47
Juraj, takto zovšeobecňovať sa to nedá. Ak by si však Gabriel aj jeho brat mal na vedľajšie náklady štúdia zarábať sám, stavali by sa k štúdiu inak. Kým to financujú rodičia, príp. dostáva ešte aj nejaké to štipko, svet je gombička ...
avalik
26.12.14,19:51
Mila, toto nie je pravda - poplatky za nadštandardnú dĺžku štúdia sa platia už minimálne od účinnosti zákona 131/2002 o vysokých školách.
buchač
26.12.14,19:59
Veronka

Ono sa nedajú popísať poniektoré moje debaty so študentmi....

ALE
----------------------------------------------------------
Raz som ale spomenul skúšky asi v nasledujúcom zmysle.

Že za školu by sa povedzme neplatilo...ale ak by niekto skúšku na I. termín nespravil, tak tie opravné by boli spoplatňované a aj odstupňované.
----------------------------------------------------------
Je jednoznačné, že úroveň študentov by sa bohovo zlepšila !

No je jednoznačné aj to, že skúšajúci by museli byť neskutočne objektívny a neúplatní !!!
---------------------------------------------------------

Za oných čias sa diali festovné vecičky a dejú sa dodnes.
Mám v baráku jedného suseda - profesor na VŠ.

Akonáhle je termín prijímačiek alebo predskúškové obdobie, tak cez víkend parkujú pred barákom autá z okresov MI, TV, SB.....

Za jednu hodinu "doučovania" bral onehdá 600 Sk...ako je na tom teraz, to už neviem...

Ale postavil 3 ( TRI ) baráky...pre seba a synov...
veronikasad
26.12.14,20:05
Juraj, obidve dcéry skončili VŠ, čo to zo zákulisia skúšok tiež poznám a nie vždy úspech na skúške závisí len od vedomostí študenta. (dcéry končili v riadnom termíne, jedna s červeným diplomom-to sa nechválim, obidve počas štúdia pracovali(.Ale to by bolo na dlhúä debatu.
Mila123
26.12.14,20:05
hádam neučí na LF.......
Luttmerding
26.12.14,20:08
Prepáč mi, buchač, ale prosil som Vás všetkých len o radu, aby som vedel, kedy v ktorom danom ročníku budem musieť zaplatiť.
Neviem, ako je to s vekom, po ktorý rok života je to obmedzené a platené štátom.
A čo sa týka toho, či som zaberal miesto inému, tak ťa sklamem. Sme len dvaja na tom danom študijnom odbore... to len tak pre info. Zvolil som si dvojodbor a nemal som potuchy, aké to bude...
Ale ďakujem za odpovede.
Luttmerding
26.12.14,20:11
Ďakujem, avalik.
Luttmerding
26.12.14,20:13
ivka70, niekde sa písalo že DENNÉ bc. štúdiu trvá 3 až 4 roky.
buchač
26.12.14,20:16
Veronka

Posledná veta o tej debate je asi aj najsprávnejšia.
-----------------------------------------------------------
Ono...ja som dosť zásadový v určitých veciach. Ale ak niekto špekuluje, tak ma to srdí.
Nevraviac už o tom, že ak niekto zadarmo vyštuduje a ide okamžite za hranice, za lepším platom...tak to považuješ za spravodlivé ?

Prirovnal by som to tomu bezplatnému cestovaniu vlakmi...

Nič nie je totiž zadarmo a niekto to zaplatí.
avalik
26.12.14,20:25
pozri zákon o vysokých školách, tam to je všetko uvedené - doplnila som link do odpovede
buchač
26.12.14,20:31
Vieš Luttmerding, to máš tak.

Chcel si jasnú a pravdivú odpoveď...ja som dal síce názor, no jasný a aj úprimný.

Zákon si nie je problém vyhľadať, to by som mal za chvílenku... ;)
----------------------------------------------

Čo sa týka tej voľby štúdia,aj by som bol zvedavý, čo je to za odbor,keď ste len dvaja a že ho vôbec otvorili...
Ale v podstate je to aj vedľajšie.
ivka70
26.12.14,20:44
Keby tvoje nové bc štúdium trvalo 4 roky štandardne, platiť budeš za ten štvrtý