Eszter Pálmay
26.12.14,20:09
Ako začínajúca účtovníčka by som potrebovala radu ohľadom archivácie účtovných dokladov. Spôsob archivácie našej predchádzajúcej účtovníčky sa mi zdá trocha chaotický,nevyhovuje mi, avšak ja s tým nemám žiadne skùsenosti, toto bude moja prvá účtovná závierka. Vedel by mi niekto napísať svoj systèm, prípadne objasniť, či neexistujú nejakè pravidlá, ktorè treba dodrziavať? Ďakujem !
(Ùčtujem v sùstave JÚ, platiteľa DPH)
veronikasad
26.12.14,19:27
aký bol "systém" predchádzajúcej účtovníčky ?
Eszter Pálmay
26.12.14,20:35
Ona ukladala doklady v tom poradi, ako boli zapísanè v peňažnom denniku, neuhradene faktury dala na koniec. Nepaci sa mi na tom to, ze sa miesaju faktury a VPD, a ze sa v tom tazko hlada, pretoze faktury nie su zotriedene podla poradoveho cisla ale podla datumu zaplatenia
veronikasad
26.12.14,20:38
V niektorých firmách mám aj ja tento systém, že fa (došlé aj vyšlé( prikladám priamo k pokladničným dokladom alebo bankovým výpisom. Kontrolori DU nemali žiadne výhrady, niektorým sa to zdalo prehladnejšie ako faktury v samostatnom šanone. Na konci roka tlačím knihu pohľadávok a záväzkov, kde je uvedený dátum úhrady a číslo dokladu.
marjankaj
26.12.14,20:49
Veronika, ale kontrola na DPH by asi nadšená nebola.
veronikasad
26.12.14,20:57
Sú to klienti, ktorí platia načas, veľmi málo faktpr sa presúva do ďalšieho mesiaca. Nemali výhrady ani u platitela DPH. (ale nebola to vyslovene kontrola na DPH)
Eszter Pálmay
26.12.14,20:59
Takze si mozem ukladat zvlast faktury, zvlast blocky s VPD a k tomu si vytlacim penazny dennik?
veronikasad
26.12.14,21:02
U klientov kde to takto robím (DF a VF v samostatných šanonoch) k PPD a VPD prikladám aj prefotenú kopiu fa, na bankový pýpis píšem interné číslo fa
Eszter Pálmay
26.12.14,21:07
Dakujem pekne!
Aknazuz
27.12.14,18:07
ja ukladám doklady podľa druhu, osobitne fa vystavené, fa prijaté, pokladničné doklady,interné doklady.
Kama50
28.12.14,15:21
ja taktiež
mondes
28.12.14,15:29
Ja ukladám taktiež najprv vystavené faktúry, došlé faktúry, pokl. doklady, k nim vytlačím pokl. knihu a invent. pokladníc, bank. výpisy, k nim zase vytlačím knihu účet v banke, potom interné doklady. A takto mám každý kvartál zvlášť. V poslednom mám vytlačený aj peňažný denník a celkovú uzávierku.
fortunka
28.12.14,17:52
Tiež takto... ale mám to delené po mesiacoch (veľa dokladov), interné doklady mám osve šanon s uzávierkovým šanonom, kde dávam aj CD so všetkými výstupmi a zálohami a daňové priznanie v el.podobe aj podanie papierové (ak je), lebo to často potrebujem aj keď sú už zarchivované ostatné doklady :)
fortunka
28.12.14,17:53
tak ja by som nechcela k bv alebo pokladni prefocovat vsetky faktury, ale pre kontroly je to prehladnejsie.. inak skoncia na stole s 3 sanonmi naraz.. ja z toho dovodu mam mesiac po kope
Eszter Pálmay
30.12.14,08:59
A ako archivujete dlhodobý majetok? Stačí zoznam majetku, alebo mám vytlačiť každú kartu zvlášť?
fortunka
30.12.14,15:39
Na dlhodoby majetok mam zvlast sanon (tenky :P) a tam mam normalne na kazdy kus kartu s odpisovym planom atd. Mám pri tom aj kópie faktúr a úhrad a pod. Aby sme to nemuseli v archive hladať dozadu... Drobný majetok nijak, akurat sa chystám urobiť iba "zoznam", pre pokoj v duši.