matthew_tv
27.12.14,11:28
Dobrý deň.
Po mnohých konfliktoch s matkou som včera dostal do rúk papiere (zmluvy o pôžičkách) od poštovej banky (matka s otcom brali pôžičku, po otcovej smrti som ako jedno z detí-dedičov, zdedil aj tento dlh) a providentu.
Matka povedala "posielaj mi 50€ na účet a ja budem platiť tvoju časť dlhu poštovej banke". Ak som žiadal číslo zmluvy, resp. som si ho chcel opísať do mobilu aby som kontaktoval banku a informoval sa o skutočnej výške splátky a dlhu, vytrhla mi papier a odmietla mi ho dať. Povedal som, že si vezmem svoje posledné veci, ktoré som doma nechával, s nimi aj rodný list a vysvedčenie, to mi však odmietla dať takisto. Vraj až uvidí na svojom účte pohyby a ochotu platiť (z mojej strany), dostanem svoje papiere. Je to smiešne, no je to skutočne na dlho, rád však dostanem do obrazu niekoho, kto by sa o to chcel viac zaujímať.
Dlh voči Providentu som nezdedil, ten "som" nadobudol podpisom zmluvy ešte pred mnohými mesiacmi, keď matka vyplakávala, že nemá peniaze a na seba už ďalšiu pôžičku vziať nemohla. Splácala to do určitej doby, teraz však odmieta, pretože ja odmietam platiť jej dlh (na moje meno) v Poštovej banke. Na dlh z Poštovej banky je založený byt, v ktorom ona býva (a vymenila tam aj zámok, aj keď som tretinovým majiteľom ja, ostatní majitelia bytu sú súrodenci, matka má právo dožiť). Zmluva s Providentom sa spisovala keď som nebol doma, mne bolo iba oznámené, že je už dotyčná pani u nás doma, nech to prídem podpísať. Fajn, veď ak si to matka bude platiť, dám jej ten podpis. Taká bola dohoda. Teraz však platiť odmieta a ja to platiť takisto nechcem. Na zmluve sú falošné údaje...napr. telefón do zamestnania bolo moje druhé súkromné číslo. Výška mzdy, ktorú som údajne dostával (aby mi schválili pôžičku) tiež nesedí, výplatné pásky som v tom čase nedostával žiadne, keďže som pracoval na dohodu, no v zmluve o pôžičke je uvedené, že osoba z Providentu videla tri výplatné pásky. Je tam teda množstvo údajov, ktoré nesedia so skutočnosťou.
Matka včera zavelila, že ak nebudem platiť, dá ma na súd (chce, aby som jej zaplatil Poštovú banku za niekoľko posledných mesiacov). Ja to platiť odmietam, v byte nebývam, takže ak to nebude platiť ona, byt jej vezmú. Prípadne sa vzdám aj dedičstva, teda nároku na byt, nech s ňou mám pokoj.
Provident takisto odmietam platiť a chcem zmluvu napadnúť.
Otázkou zostáva...musím platiť túto pôžičku ja? Matke chcem oznámiť, aby si to platila sama a až s tým má problém, súdnou cestou sa to určite zariadiť dá. Pracovníčka Providentu by musela priznať, že peniaze dostala do rúk moja matka, že číslo na "zamestnávateľa" uvedené v zmluve bolo moje, že žiadne výplatné pásky nevidela. Nie je to len trvrdenie proti tvrdeniu, sú to fakty, ktoré sú na papieri, takže by nemohla trebárs krivo vypovedať.
Je tu niekto, kto má s niečím podobným skúsenosť a vedel by poradiť?
Dlh v providente je dosť vysoký na to, aby som si povedal "vyplatím to naraz a mám od toho pokoj".
(Viem, je v tomto texte riadny neporiadok, no píšem to len z mobilu narýchlo, na Slovensku som len pár dní a chcem vyriešiť čo sa dá čo najrýchlejšie).
Ďakujem.
fortunka
27.12.14,12:24
"Povedal som, že si vezmem svoje posledné veci, ktoré som doma nechával, s nimi aj rodný list a vysvedčenie, to mi však odmietla dať takisto. " Rodny list a vysvedcenia su tvojim majetkom, nema ti to co zadrziavat.. dalsia vec, su to dost dolezite veci niekde ich este nechavat.. ale to je jedno.
Myslim, ze toto je priamo na poradu s pravnikom, ty by si mal platit dlhy, ktore su na teba pisane, vedel si o nich a nezabranil si tomu, aby bol ten uver schvaleni a poskytnuty. V pripade, ze by si to co tvrdis malo davat zmysel, musel by si po zisteni, ze niekto na teba zobral uver s nespravnymi udajmi podat trestne oznamenie za uverovy podvod a uver neplatit. Ale to si nerobil. Suhlasil si s tym, podpisal si to. Koniec koncov to by si mohol urobit vzdy ale neviem ako sa na to bude sud pozerat, nie je to uplne jednoznacne. Aby to nedopadlo, tak ze teba obvinia ze si podal zle udaje a informacie, pani z providentu tiez bude mat zle, ale tvoja mama nic ... Splacat uvery cudzich nemusis, ale svoje ano. Inak by sa kazdy mohol takto nahnevat na niekoho a prestat platit hocico. Medziludske vztahy s matkou idu mimo to.
To je taky moj osobny nazor.. jasne nemusi byt 100%, mozno sa tu niekto objavi s cerstvymi udajmi.
Anika61
27.12.14,12:45
Nechcem Ta este aj ja rozculit,ale neda sa mi neopytat-''na kieho dasa ''si podpisoval niecie dlhy/ked aj vlastnej matky/...a naozaj sa Ti chce podstupit vsetky tie natahovacky''s Providentom-ved si to podpisal,ako pises-Vedel si,ze je to v podstate podvod!...Tiez pises -splatcala matka do doby ,kym si Ty odmietol splatcat....tak mi povedz uprimne chces aby matka prisla o byt-ved na prieky si mozte robit aj inak....Ja by som Ti radila platit tych 50€,potom matka bude platit to co ma,ale rozhodnut sa musis sam,zvaz to!
jelalim
27.12.14,14:27
1. zmluva s providentom je na tvoje meno, tam je to jednoznacne tvoj uver v tvojom mene. V zmluve je napisane, ze je bezucelovy, provident nezaujma ci peniaze rozhiris sam, alebo ich darujes mame. Jeho zaujma aby si TY splacal. Ak napadnes zmluvu, ze su tam nepresne udaje, provident napadne teba, ze si do ziadosti o uver uviedol nepresne udaje s cielom aby bol uver schvaleny. Mozes byt trestne rieseny - uverovy podvod.

2. neviem kto brat uver od postovky, ten kde je zalozeny byt. Banky splavidla nejdu hned po predmete zalozenia (nie je cielom banky predavat byt), banky najprv vymahaju pohladavku mimosudnou cestou, potom sudnou cestou, potom exekuciou... Banka ide po byte uplne v poslednom rade. Ak je tento uver zdedeny, vzdy sa moze najst niekto z dedicov, kto nejake uspory ma a tie mu zablokuje a zoberie exekutor pre banku. Tu je tiez otazka, ci sa nevzdat dedictva.

3. Rodny list si za €1,50 vybav novy, o vysvedcenie poziadaj skolu. Toto nie je problem.
Katy a R
27.12.14,14:41
Ak pozriem tvoje predchádzajúce príspevky ... zrejme ten súd by bol pre vás najlepším riešením. Lebo vzťahy sú dávno v...... háji . a ktovie, či píšeš aj ty všetko - lebo neviem prečo by si podpisoval úver v takejto situácii ??
Aj byt aj dlhy sú oficiálne tvoje ... (aj súrodencov) - treba to riešiť! a to, že matka sľúbila splácať - je len vo hviezdach, či naozaj!
a to, že nemáš doklady - to sú fakt len výhovorky .
keby si našiel niekoho, kto kúpi byt aj s "ťarchou" - to by bolo riešením? a dlhy by si zaplatil. :)
Katy a R
27.12.14,14:42
info o starom úvere v PB nájdeš v jeho staršom príspevku ...
arizona
27.12.14,14:51
Zmluva je na tvoje meno,ty si povinny ju splacat. Nikoho nezaujimaju okolnosti tvojho osobneho zivota a sporu s matkou,ani to,pre koho si si uver bral.
Ine ti nezostava,iba splacat...
matthew_tv
27.12.14,18:06
2. Úver brali rodičia, po otcovej smrti sa byt prepísal na deti, tým pádom sme zdedili aj dlh.
Tiež som uvažoval nad tým, že by som sa toho vzdal. Platiť 50 eur 8 rokov teda nemienim.

3. Rodný list ale vybavím len na matrike, na ktorej mi ho vydali, aj to len osobne. Ak sa mýlim, rád sa nechám opraviť.
Ďakujem za reakciu.
matthew_tv
27.12.14,18:11
Ona mi to ale zadržiava, do bytu sa nemám ako dostať ani v jej neprítomnosti, keďže vymenila zámok.

Ak nebudem platiť provident, pôjdu po majetku, nie? Matka to platiť tiež nebude, čiže uškodí len sebe, keďže tam býva.
matthew_tv
27.12.14,18:26
Pretože mi vyplakávala, že nemá z čoho žiť. A bral som to tak, že aj keď sú vzťahy v rodine aké sú, bude platiť svoj dlh.
No praveze sa mi nechce podstupovat žiadne natahovacky, avsak matka je osoba, s ktorou sa nedá racionálne rozpravat, nikdy nikoho nepustí k slovu a nenecha ho dohovoriť.
Po poslednom pol roku mi je jedno, či by matka prišla o ten byt, nakoľko je to konflikt "kto z koho". Ona bola prvá, kto sa rozhodol to takto riešiť a nerobit kompromisy.
marjankaj
27.12.14,18:33
Ty si dlžník, teda pôjdu po tebe. Načo by im bola tvoja 1/3 bytu? Budú ti to strhávať zo mzdy. To im bude jednoduchšie ako predávať 1/3 bytu. Oni(provident) na rozdiel od teba z jahody nespadli.:confused:
marjankaj
27.12.14,18:35
Nemýliš sa. Rodný list ti v zelovoci nepredajú.:confused:
matthew_tv
27.12.14,18:40
To si myslím aj ja. Ide o skutočne veľké peniaze a ja som nemal nič z peňazí, ktoré využívala matka, aj napriek tomu, že vracať ich mám ja. Pôžičku v providente som matke podpisoval ešte v čase, keď sme spolu už síce veľmi nevychádzali a dochádzalo k častým hádkam, no bolo mi ľúto ju nechať vyplakávať.
Ja ale byt predať sám nemôžem, tretinovými vlastníkmi sú aj súrodenci, o ktorých viem, že by s predajom nesúhlasili.
matthew_tv
27.12.14,18:44
Pracujem v zahraničí... Môžu mať na moju mzdu dosah aj v inej krajine? Nie je jednoduchšie ísť po majetku?
marjankaj
27.12.14,18:48
Veď sa ich opýtaj.
Anika61
27.12.14,18:50
Prave som si citala Tvoje prispevky,podla nich som usudila,ze to v rodine nemate velmi ruzove'',si mlady chlapec a tieto problem y co mas su pre Teba dost zlozite/pre viacerych by boli/...ved preto som pisala,aby si to zvazil-a aj to ''kto z koho''...s mamou sa asi nedohodnes,podla toho co pises?
Anika61
27.12.14,18:56
Kedze je byt na Teba a surodencov-nemozes sa dohodnut s nimi?
matthew_tv
27.12.14,19:20
Nie, nemáme sa už ako dohodnúť. Ona chce, aby deti platili dlhy, ktoré narobila ona. Na nete som našiel veľmi podobnú situáciu. Ja tiež od bytu kľúče nemám, matka ani nie je ochotna mi dať papiere, ktoré som od nej chcel. ."Tým, že Vaša sestra užíva dom, ktorého ste podielovou spoluvlastníčkou, bezdôvodne sa na Váš úkor obohacuje. Z tohto dôvodu môžete na súd podať návrh, aby bola Vašej sestre uložená povinnosť vyplatiť Vám určitú peňažnú sumu. Ak v tomto dome žije aj Vaša matka, musíte však takýto návrh podať aj proti nej. Inak môžete na súd podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s tým, že sa budete dožadovať, aby bol Váš spoluvlastnícky podiel určený Vašej sestre s tým, že jej bude uložená povinnosť Vás z tohto podielu vyplatiť. Ak medzi Vami nie je možná žiadna dohoda, mali by ste takýto návrh podať čo najskôr."
ak by ma vyplatili, nech si nechaju byt, ja vyplatim provident a skoncil som s touto castou "rodiny".
marjankaj
27.12.14,19:27
Čo to tu splietaš?
Dlh je tvoj, tak ho budeš splácať ty. A byt je tak isto tvoj(teda 1/3). Ak by tú 1/3 od teba kúpili, tak bude ich. Nemusia si ho nechávať. Ale nemôžeš nikoho nútiť, aby kúpil niečo, čo nechce.
Anika61
27.12.14,19:28
Nie som pravnik,ak je to mozne a si rozhodnuty tak skus.
sosak
28.12.14,05:50
Tvoj podpis na zmluve o pôžičke znamená, že súhlasíš zo všetkým, čo je v nej napísané. Odvolávať sa na falošné údaje napísané v zmluve je zbytočné, pretože si ich svojim podpisom potvrdil ! Pôžička na tvoje meno je platná a musíš ju splatiť.
fortunka
28.12.14,13:10
Ty si to velmi lahko predstavujes. Ak ta nepusti do vlastneho bytu zavolaj si na pomoc policiu :)))) Ved je tvoj... a ako pisu, oni pojdu po peniazoch, im je jedno z kade... a ak mas znameho zamestnavatela jednoducho mu exekutor posle postou list na uhradu a bude vybavene... aj do zahranicia.
matthew_tv
30.12.14,06:37
Ak nemáš v úmysle poskytnúť žiadnu radu, odhlás sa z porady a choď robiť niečo užitočnejšie. Na tieto tvoje blbosti nie je nikto zvedavý.