tamara
03.05.06,09:49
ahojte, mám otázocku, dostala som zálohovú faktúru s DPH, tovar bude dodaný az v júni, kedy si mam uplatnit DPH? dakujem a poprosím súúrne
evina
03.05.06,08:00
ahojte, mám otázocku, dostala som zálohovú faktúru s DPH, tovar bude dodaný az v júni, kedy si mam uplatnit DPH? dakujem a poprosím súúrne
Ak je faktúra vystavená už na základe prijatej platby, kde deň prijatia platby = daňová povinnosť, tak si uplatníš DPH na základe tohto dátumu. Uvažujem o tuzemsku...
tamara
03.05.06,08:10
ano, ide o tuzemsku faktúru...dakujem
bv_alexandra
03.05.06,14:39
AJ ja mam jednu otázočku ohľadom zálohovej faktúry. Vystavili sme zálohovú faktúru na 1,5mil SK+DPH. V ZoD máme uvedene že záloha sa bude odrátavať z mesačných faktúr. Treba v tomto prípade vystaviť "ostrú" faktúru a potom postupne z mesačných faktúr odrátavať sumu až kým nedosiahne 1,5mil alebo bude stačiť iba sumu postupne odpočítavať. Jedná sa mi o to že mi bolo povedané že ostru faktúru musím vystaviť do 8 dní odo dňa prijatia platby.
Tweety
03.05.06,14:56
AJ ja mam jednu otázočku ohľadom zálohovej faktúry. Vystavili sme zálohovú faktúru na 1,5mil SK+DPH. V ZoD máme uvedene že záloha sa bude odrátavať z mesačných faktúr. Treba v tomto prípade vystaviť "ostrú" faktúru a potom postupne z mesačných faktúr odrátavať sumu až kým nedosiahne 1,5mil alebo bude stačiť iba sumu postupne odpočítavať. Jedná sa mi o to že mi bolo povedané že ostru faktúru musím vystaviť do 8 dní odo dňa prijatia platby. §19 Zákona o dph
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Vystavíš fa k zaplatenému preddavku a ten na faktúre odrátaš.:cool:
bv_alexandra
03.05.06,15:02
takže ak tomu dobre rozumiem ostrú faktúru vystavím kde bude zdaniteľne plnenie máj a potom to budem postupne odrátavať z faktúr za vykonané práce?
Tweety
03.05.06,15:06
takže ak tomu dobre rozumiem ostrú faktúru vystavím kde bude zdaniteľne plnenie máj a potom to budem postupne odrátavať z faktúr za vykonané práce? Ak ju zaplatili napr. 2.5., tak potom bude tento dátum( dátum dodania) na faktúre k zaplatenému preddavku.Ak budeš potom vystavovať faktúry už z dodania práce alebo služby, postupne budeš odratávať aj výšku zálohy, aj faktúru k zaplatenému preddavku.
bv_alexandra
03.05.06,15:20
Ak ju zaplatili napr. 2.5., tak potom bude tento dátum( dátum dodania) na faktúre k zaplatenému preddavku.Ak budeš potom vystavovať faktúry už z dodania práce alebo služby, postupne budeš odratávať aj výšku zálohy, aj faktúru k zaplatenému preddavku.
Už mi to je jasné, ďakujem.
Elen1
10.05.06,16:20
Čaute poraďáci,

tiež by som potrebovala poradiť ohľadom zálohovej faktúry.

Takže 15.04.2006 som vystavila ZF na 25 000,-- + DPH na služby, služba bola dodaná 28.04.2006 len vo výške 7 000,-- + DPH a týmto dátumom bola vystavená ostrá faktúra. 09.05.2006 spoločnosť zaplatila zálohovú faktúru, čiže 25 000,-- + DPH.

Čo mám teraz urobiť???

1. Výstaviť dobropis??? V akej výške???
2. Alebo časť platby započítať s ostrou faktúrou, a ostatné vrátiť???
3. Ako je to s DPH???
Elen1
10.05.06,17:32
Prosím, prosím, neviete niekto poradiť, moc to súri.
Alllena
11.05.06,04:42
Ak je faktúra vystavená už na základe prijatej platby, kde deň prijatia platby = daňová povinnosť, tak si uplatníš DPH na základe tohto dátumu. Uvažujem o tuzemsku...

iba si overujem,zálohová fa došlá ani s rozpisom DPH nieje doklad pre odpočítanie dane.Do 15 dní od zaplatení musím mať vyúčtovaciu faktúru
na poskytnutý preddavok až na základe tohoto dokladu si môžem uplatniť DPH .Alebo to mám popletené?
Zita5
11.05.06,04:57
iba si overujem,zálohová fa došlá ani s rozpisom DPH nieje doklad pre odpočítanie dane.Do 15 dní od zaplatení musím mať vyúčtovaciu faktúru
na poskytnutý preddavok až na základe tohoto dokladu si môžem uplatniť DPH .Alebo to mám popletené?

Najskôr si uhradila zálohu na základe zálohovej resp.preddavkovej fa. Na základe tejto fa nemáš nárok uplatniť si DPH, ak nemáš na uvedenej fa rozpis DPH .

Dodávateľ ak obdrží platbu , je povinný do 15 dní vystaviť faktúru na prijatú platbu a túto fa ak obdržíš Ty, máš nárok na uplatnenie DPH .

Vyučtovacia fa to je ďalší krok , túto dostaneš po zrealizovaní dodávky služby alebo tovaru a vtedy budeš uplatňovať DPH zo zvyšku neuhradenej sumy .
Alllena
11.05.06,08:08
Najskôr si uhradila zálohu na základe zálohovej resp.preddavkovej fa. Na základe tejto fa nemáš nárok uplatniť si DPH, ak nemáš na uvedenej fa rozpis DPH .

Dodávateľ ak obdrží platbu , je povinný do 15 dní vystaviť faktúru na prijatú platbu a túto fa ak obdržíš Ty, máš nárok na uplatnenie DPH .

Vyučtovacia fa to je ďalší krok , túto dostaneš po zrealizovaní dodávky služby alebo tovaru a vtedy budeš uplatňovať DPH zo zvyšku neuhradenej sumy .

Zitka tak ešte raz,
jedná sa o tuzemskú ZF na ktorej mám rozpis základ + DPH=spolu.najprv som takúto zálohovú fa obdržala,potom som ju zaplatila , je to záloha na material ktorý mám aj po zaplatení dodali ,k uvedenej platbe nemám v súčastnej dobe iný doklad.Kedy si prosím môžem nárokovať na vrátenie dane a na základe akého dokladu.Všetko bolo 28.04.2006 Sme mesačný plátci. Informovala som sa telefonicky v Poradcovi a tam mi povedali,že musím počkať na faktúru k prijatej platbe(povinnosť vystaviť do 15 dní) a rozpis DPH na zálohovej fa nieje podstatný ,že niektoré softy tak proste pracujú. Majte prosím so mnou trpezlivosť ja mám radšej mzdy a účtovníctvo robím sama iba krátky čas, mám vás rada.
Zita5
11.05.06,08:24
Zitka tak ešte raz,
jedná sa o tuzemskú ZF na ktorej mám rozpis základ + DPH=spolu.najprv som takúto zálohovú fa obdržala,potom som ju zaplatila , je to záloha na material ktorý mám aj po zaplatení dodali ,k uvedenej platbe nemám v súčastnej dobe iný doklad.Kedy si prosím môžem nárokovať na vrátenie dane a na základe akého dokladu.Všetko bolo 28.04.2006 Sme mesačný plátci. Informovala som sa telefonicky v Poradcovi a tam mi povedali,že musím počkať na faktúru k prijatej platbe(povinnosť vystaviť do 15 dní) a rozpis DPH na zálohovej fa nieje podstatný ,že niektoré softy tak proste pracujú. Majte prosím so mnou trpezlivosť ja mám radšej mzdy a účtovníctvo robím sama iba krátky čas, mám vás rada.

Ale však Ti odpovedali správne .


1/Dostaneš zálohovú fa bez vyčíslenia DPH na 1190,- Sk

Túto fa uhradíš a DPH neuplatňuješ
2/ Na základe prijatej platby dodávateľ vystaví fa na sumu 1000,- Sk bez DPH ....190,- Sk DPH

V tomto prípade uplatňuješ odpočet DPH vo výške 190 Sk

3/ Dostaneš vyučtovaciu fa s odpočítaním uhradenej zálohy a ak máte niečo ešte doplatiť tak na vyučtovacej fa máš uvedenú čiastku DPH ktorú si budeš nárokovať na odpočet DPH

Ak je k úhrade O ....vo vyúčtovacej tak už neuplatňuješ nič .

Odpočet DPH nárokuješ dňom obdržania faktúry .


Neviem či ma chápeš ,ak nie tak píš;)
Zita5
11.05.06,08:32
Zitka tak ešte raz,
jedná sa o tuzemskú ZF na ktorej mám rozpis základ + DPH=spolu.najprv som takúto zálohovú fa obdržala,potom som ju zaplatila , je to záloha na material ktorý mám aj po zaplatení dodali ,k uvedenej platbe nemám v súčastnej dobe iný doklad.Kedy si prosím môžem nárokovať na vrátenie dane a na základe akého dokladu.Všetko bolo 28.04.2006 Sme mesačný plátci. Informovala som sa telefonicky v Poradcovi a tam mi povedali,že musím počkať na faktúru k prijatej platbe(povinnosť vystaviť do 15 dní) a rozpis DPH na zálohovej fa nieje podstatný ,že niektoré softy tak proste pracujú. Majte prosím so mnou trpezlivosť ja mám radšej mzdy a účtovníctvo robím sama iba krátky čas, mám vás rada.


Ešte raz sa vraciam k téme ...ty si obdržala zálohovú fa hneď s rozpisom DPH a v deň úhrady ste aj obdržali tovar ?
Všetko prebehlo toho 28.4.2004 ? A čo je písané v texte ak to pomenovávame zálohovou fa ?
Alllena
12.05.06,04:44
Ešte raz sa vraciam k téme ...ty si obdržala zálohovú fa hneď s rozpisom DPH a v deň úhrady ste aj obdržali tovar ?
Všetko prebehlo toho 28.4.2004 ? A čo je písané v texte ak to pomenovávame zálohovou fa ?

Dobré ráno,
skorej som nemohla takže zálohovú fa bola vystavená 26.04.2006, doručená 28.04.2006 a aj v temto deň zaplatená áno doklad je pomenovaný zálohová fa na ktorej je rozpis základ + DPH spolu. Iný doklad nemám iba tento. Na tejto zálohovej fa je napísané dodanie tovaru 08.05.2006.Po preverení som zistila,že material bol na stavbu dodaný skutočne až v 15.05.2006.Podľa poradcov z Poradca si nemôžem uplatniť DPH v 04/06 z tejto zálohovej fa a je jedno či je tam rozpis DPH alebo nie proste potrebujem fa na takúto platbu.Je to záloha za material čiastka DPH je vysoká ,sme mesačný plátci rada by som si nárokovala v 04/06,
Podľa mňa to asi pôjde keď budem mať faktúru k uskutočnenej platbe s takýmito údajmi . Datum vystavenia napr.10.05.2006 Dátum dodania 28.05.2006 (deň zapletnia zálohovej fa).Poz. zálohy nemám rada.
evina
12.05.06,04:56
Dobré ráno,
skorej som nemohla takže zálohovú fa bola vystavená 26.04.2006, doručená 28.04.2006 a aj v temto deň zaplatená áno doklad je pomenovaný zálohová fa na ktorej je rozpis základ + DPH spolu. Iný doklad nemám iba tento. Na tejto zálohovej fa je napísané dodanie tovaru 08.05.2006.Po preverení som zistila,že material bol na stavbu dodaný skutočne až v 08.05.2006.Podľa poradcov z Poradca si nemôžem uplatniť DPH v 04/06 z tejto zálohovej fa a je jedno či je tam rozpis DPH alebo nie proste potrebujem fa na takúto platbu.Je to záloha za material čiastka DPH je vysoká ,sme mesačný plátci rada by som si nárokovala v 04/06,
Podľa mňa to asi pôjde keď budem mať faktúru k uskutočnenej platbe s takýmito údajmi . Datum vystavenia napr.10.05.2006 Dátum dodania 28.05.2006 (deň zapletnia zálohovej fa).Poz. zálohy nemám rada.
Tvoj dodávateľ vystavil nesprávne faktúru.
Nebudem sa už k tomu vracať, že zálohová faktúra ako podklad pre zaplatenie DPH má byť bez rozpisu DPH /(viď vyššie.
28.4. ste zálohu zaplatili, t.j. deň, resp. deň po, kedy dodávateľ prijal platbu mal byť uvedený na faktúre vystavenej do 15 dní ako daňová povinnosť, alebo deň prijatia platby /faktúra vystavená najneskôr do 11.-12.5/. Z takéhoto dokladu máte nárok na odpočet DPH.

Konečná /ostrá/ faktúra , nakoľko platba a dodanie tovau sa neuskutočnili v tom istom mesiaci má byť vystavená s dátumom dodania 8.5., vystavená najneskôr do 22.5. a na tejto faktúre má byť urobený odpočet uhradenej zálohy v čllenení ntto a DPH. Ak je suma výslednej faktúry identická s prijatou zálohou, táto faktúra už nevchádza do DPH.

P.s. Predpokladám, že v dátume úhrady zálohy 28.5 máš preklep a platí to, čo si uviedla vyššie 28.4.
Alllena
12.05.06,05:31
Tvoj dodávateľ vystavil nesprávne faktúru.
Nebudem sa už k tomu vracať, že zálohová faktúra ako podklad pre zaplatenie DPH má byť bez rozpisu DPH /(viď vyššie.
28.4. ste zálohu zaplatili, t.j. deň, resp. deň po, kedy dodávateľ prijal platbu mal byť uvedený na faktúre vystavenej do 15 dní ako daňová povinnosť, alebo deň prijatia platby /faktúra vystavená najneskôr do 11.-12.5/. Z takéhoto dokladu máte nárok na odpočet DPH.

Konečná /ostrá/ faktúra , nakoľko platba a dodanie tovau sa neuskutočnili v tom istom mesiaci má byť vystavená s dátumom dodania 8.5., vystavená najneskôr do 22.5. a na tejto faktúre má byť urobený odpočet uhradenej zálohy v čllenení ntto a DPH. Ak je suma výslednej faktúry identická s prijatou zálohou, táto faktúra už nevchádza do DPH.

P.s. Predpokladám, že v dátume úhrady zálohy 28.5 máš preklep a platí to, čo si uviedla vyššie 28.4.

tak už mám jasno, V predošlom príspevku som sa opravila tovar bude dodaný až 15.05.2006 .Takže som volala dodavateľovi aby vystavil faktúru k preddavku lebo do 15 dní od zaplatenia nedošlo k dodaniu materialu . Kde dátum dodania bude 28.04.2006 a dátum vystavenie 12.05.2006 a na základe takto vystaveného dokladu si môžem uplatniť odpočet DPH za 04/06. No a ešte to všetko pekne zaúčtovať ak nebudem vedieť tak sa ozvem .( poz. ano mala som preklep nie 28.05.06 ale 28.04.06). A ešte vážne niektoré softy uvádzajú na zálohových fa rozpis DPH a to ma poplietlo,zneistilo lebo čo ja viem .Prajem Vám príjemný deň.
alex1
18.05.06,07:06
Firma nám už vykonala určité práce, ktoré bude ešte dorábať a poslala nám faktúru, kde nám faktúruje: Zálohová Fa za.... je tam základ dane+ DPH. Mám to považovať za normálny daňový doklad a DPH si uplatniť?
alex1
18.05.06,09:17
Firma nám už vykonala určité práce, ktoré bude ešte dorábať a poslala nám faktúru, kde nám faktúruje: Zálohová Fa za.... je tam základ dane+ DPH. Mám to považovať za normálny daňový doklad a DPH si uplatniť?

Nikto neskúsi?
Zuzka
18.05.06,09:24
Nepíšeš, že či ste zaplatili zálohu za tie práce. Keď si prečítaš príspevok 18, tak nájdeš odpoveď.

Zálohová faktúra ako podklad pre zaplatenie DPH má byť bez rozpisu DPH.
Ak ste zálohu zaplatili, tak deň kedy dodávateľ prijal platbu má byť uvedený na faktúre vystavenej do 15 dní ako daňová povinnosť, alebo deň prijatia platby a až potom si môžeš DPH uplatniť.
alex1
18.05.06,09:31
Zálohovú faktúru sme nemali. Vykonali nám časť prác, ktoré sme sa dohodli, že teraz zaplatíme a zbytok, keď dokončia práce. Len na faktúre v texte napísali ....faktúrujeme Vám: Zálohovú fa za....
Zuzka
18.05.06,09:41
Tak vám zle napísali faktúru. Treba ich požiadať, aby ju opravili. Až po zaplatení vám majú vystaviť zálohovú faktúru rozpísanú na ZD + DPH.
Túto faktúru, o ktorej píšeš, si nemôžeš uplatniť pre odpočet DPH v daň. priznaní.
Alllena
18.05.06,09:43
Firma nám už vykonala určité práce, ktoré bude ešte dorábať a poslala nám faktúru, kde nám faktúruje: Zálohová Fa za.... je tam základ dane+ DPH. Mám to považovať za normálny daňový doklad a DPH si uplatniť?

Asi Vám iba firma poslala oneskorene ZF na práce, ktoré už vykonala,neviem aký dátum máš na ZF ale podľa mňa to nieje doklad na odpočet DPH musíš počkať na FAKTÚRU K PRIJATÉMU PREDDAVKU.
(teraz asi len zaplatíte ZF a do 15 dní by si mala obdržať faktúru)
alex1
18.05.06,09:57
A keby som to brala tak, že vykonali nám práce - vystavia fa, vykonajú ďalšie práce vystavia fa, lebo tak to teraz bolo, neplatím teraz za niečo čo nám ešte dorobia. Keby mi len zmenili text na faktúrujeme Vám: to a to...
Alllena
18.05.06,10:04
A keby som to brala tak, že vykonali nám práce - vystavia fa, vykonajú ďalšie práce vystavia fa, lebo tak to teraz bolo, neplatím teraz za niečo čo nám ešte dorobia. Keby mi len zmenili text na faktúrujeme Vám: to a to...
no to už sa musíš s tou firmou dohodnúť bolo by to logickejšie ak ste nezaplatili za niečo vopred Zmenený text ti nepomôže aj v hlaviče dokladu musí byt jasné že je to faktúra( musí mať všetky náležitisti) a nie zálohová fa.
alex1
18.05.06,10:07
Veď práve, ja mám v hlavičke FAKTURA a v texte Faktúrujeme Vám: Zálohová faktúra za... Takže stačí, keď mi to v texte prepíšu a môžem to brať ako daňový doklad a DPH si uplatniť?
Alllena
18.05.06,10:16
Veď práve, ja mám v hlavičke FAKTURA a v texte Faktúrujeme Vám: Zálohová faktúra za... Takže stačí, keď mi to v texte prepíšu a môžem to brať ako daňový doklad a DPH si uplatniť?

To je na tvojom rozhodnutí ty máč pred sebou tú mrchavú Faktúru či tam tereba iba z textu vyhodiť ,že zálohovo
Alllena
22.05.06,12:00
tak už mám jasno, V predošlom príspevku som sa opravila tovar bude dodaný až 15.05.2006 .Takže som volala dodavateľovi aby vystavil faktúru k preddavku lebo do 15 dní od zaplatenia nedošlo k dodaniu materialu . Kde dátum dodania bude 28.04.2006 a dátum vystavenie 12.05.2006 a na základe takto vystaveného dokladu si môžem uplatniť odpočet DPH za 04/06. No a ešte to všetko pekne zaúčtovať ak nebudem vedieť tak sa ozvem .( poz. ano mala som preklep nie 28.05.06 ale 28.04.06). A ešte vážne niektoré softy uvádzajú na zálohových fa rozpis DPH a to ma poplietlo,zneistilo lebo čo ja viem .Prajem Vám príjemný deň.

Dodrý deň poraďáci,

už je to tady musím celé zaúčtovať pozerala som poradu, ale ja som sa rozhodla nasledovne a prosím Vás o konzultáciu.Zmenili sa okolnosti v uplatnení DPH , chcem si DPH uplatniť odpočet až v 05/06 čo aj môžem mám možnosť voľby(mám doklad do dátumu 25.05) a teraz to účtovanie:
vytvorila som si an.na 31406 Pred zdanením a 31407 po zdanení.
1. Preddavková Fa úhrada 31406/221
2.Fa k preddavku 31407/31406 (účtujem na základe ID)
343
3.Došlá Fa po dodávke materialu 111/321
odúčtovanie zálohy 321/31407
zálohova platba bola do výšky 100%

prosím Vás ešte raz o konzultáciu.