uplnynovacik
27.12.14,20:11
Dobrý večer, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom zdaňovania príjmu z POUŽITIA diela (Zakon o Dani z prijmov, par. 6 ods. 4). V článku na stránke finančnej správy som si prečítala nasledovné:

https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=097258&title=Pr%C3%ADjmy-z-pou%C5%BEitia-diela-a-umeleck%C3%A9ho-v%C3%BDkonu

Upozornenie:
Možnosť uzavretia písomnej dohody s platiteľom dane o nezrazení dane, nie je možné využiť v prípade licenčných zmlúv, t.j. zmlúv o použití diela upravenej v § 43 ods. 14 zákona o dani z príjmov. V takýchto prípadoch je vždy platiteľ dane povinný daň zraziť....

Z toho mi vyplýva, že tento príjem je možné len zdaniť zrážkovou daňou.
A paušálne výdavky teda nie je možné použiť alebo ako to je ? Povedzme že by bol príjem vyplatený spoločnosťou s r. o. pre fyzickú osobu podla tohto paragrafu v sume 7000 Eur.

Pritom v Zakone je napisane nasledovné:
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.


Vopred ďakujem za Vaše rady.
marjankaj
27.12.14,19:18
O čo ti ide? Ten príjem ti zdaní platiteľ podľa § 43/14 a ty ho chceš zdaniť ešte raz?
uplnynovacik
27.12.14,19:52
Samozrejme že mi nejde o to aby bol príjem druhýkrat zdanený, ale aby bola právaže využitá možnosť ponížiť príjem o paušálne výdavky...ide mi o to sa uistiť, či je alebo nie je možnosť využiť tieto paušálne výdavky pri tomto type príjmu alebo ci proste platiteľ zrazí dan a do danoveho priznania sa tento príjem uz neuvedie. Neviem ako to pri takomto príjme chodí, preto sa radšej chcem poradiť.
marjankaj
27.12.14,19:56
No ak ti to platiteľ zdaní, tak zákon ti predsa nezakazuje zdaniť to ešte raz, aby si "využil" paušálne výdavky. A ten platiteľ ti to zdaniť musí, či sa ti to páči alebo nie.
Predsa jedine ty sa rozhoduješ, či to zdaníš druhýkrát.
veronikasad
27.12.14,19:58