milka1619
28.12.14,09:54
Zamestnávame dohodárov evidovaných na ÚP. Do ZP ich nahlasujem na reálne odpracované dni kódom 2D-Z a 2D-K. Mám ešte nejakú nahlasovaciu povinnosť voči ZP pre týchto dohodárov? ( sú poistencami štátu)
mondes
28.12.14,08:59
Nie, nemáš. V ostatné dni, kedy u Vás nepracujú sa automaticky stávajú poistencami štátu.
milka1619
28.12.14,09:36
Ďakujem.
A ešte dotaz - ÚP ich nahlasuje do ZP?
mondes
28.12.14,09:40
Nie, ÚP ich nenahlasuje. Oni sú poistencami štátu dovtedy, kým ich vy neprihlásite ako dohodárov. Vtedy ZP preruší poistenie štátom a poistné platíte Vy. A ak ich odhlásite, tak sa opäť automaticky stávajú poistencami štátu. Ale to len v prípade, ak sú evidovaní na ÚP.
milka1619
28.12.14,09:47
Nemám s tým skúsenosť, lebo som nebola ešte evidovaná na ÚP - tak sa ešte pýtam, do ZP sa potom evidovaný nezamestnaný prihlasuje sám, ako poistenec štátu?
mondes
28.12.14,09:57
Nie. Prihlasoval by sa sám, ak by nebol evidovaný na ÚP. Ale ak je evidovaný na ÚP, tak je automaticky poistencom štátu, t.j. štát zaňho platí poistné do ZP. Uvediem príklad: Evidovaný na ÚP je poistencom štátu. A bol by ním celý mesiac, ak by ste ho vy neprihlásili na 2 dni v týždni ako dohodára. Čiže tou Vašou prihláškou na konkrétne dni sa prerušuje poistenie štátom a poistné za dni, kedy u Vás dohodár pracuje platíte Vy. Ak ho opätovne odhlásite, tak sa opäť stáva poistencom štátu.
milka1619
28.12.14,10:26
OK.
brčko
29.12.14,20:35
a nie je to tak, že poistencom štátu sú celý mesiac a v dnoch, kedy pracujú na dohodu sú zároven aj poistencami ako zamestnanci? Aj ked teda nič to na veci nemení, čo sa týka povinnosti, ale ked v čase, ked žena nastúpi skôr do práce ako dovršením 3rokov dieťaťa, tj. poberá RP a pracuje, tak je duplicitne zdravotne poistená (duplicita zdr.poistnia je možná myslím od r.2011). Čo sa týka ZP a UP, mne nakázali, že sa mám prihlásiť na ZP sama (som sa teraz evidovala, no až v januári idem pre potvrdenie o zaevidovaní), tak potom zistím na ZP či je aj nejaká automatická evidencia v zp z up pre tých čo ukončili pp (ja som trochu iný prípad, dlhšie nezamestnaná, tj. je možné, že niečo robia aj automaticky, spýtam sa.