Dzuraj
28.12.14,11:50
Zdravím, chcel by som sa spýtať, či externý študent, ktorý dosiahne 26 rokov a tým pádom už ďalej nemá nárok na to, aby mu zdravotné poistenie platil štát, musí túto skutočnosť oznámiť v zdravotnej poisťovni, alebo toto odhlásenie na základe veku prebehne automaticky a zmení sa platiteľ poistného zo štátu na študenta?

Ak to treba oznámiť, treba tam niečo dokladovať alebo sa stačí prísť zapísať? A čo v sociálnej?

Ďakujem, Juraj
Mila123
28.12.14,10:54
Dzuraj
28.12.14,11:01
Takže je to až do 30 rokov? A potom čo, prebehne to automaticky alebo nie?
Anika61
28.12.14,11:24
Mozes pozriet aj....povinnosti studentov po ukonceni studia
Dzuraj
28.12.14,11:28
Ďakujem, to tiež nie je odpoveď na moju otázku. Štúdium nebude ukončené do 26 rokov. Teda štúdium bude pokračovať, ale zanikne povinnosť štátu platiť poistné.
Anika61
28.12.14,11:32
Tak priamo zatelefonuj do ZP a oni Ti povedia,ze ako mas postupovat a co vyzaduju.
Anika61
28.12.14,11:39
Tam je uvedene...do 30r-okrem externej formy studia
Dzuraj
28.12.14,11:46
Dobre, viem. Už som upresnil otázku. Každopádne ma zaujíma ako to bude prebiehať potom, nie do koľko to je rokov. Prosím Ťa, komentuj a raď keď vieš odpoveď, tvoje príspevky nikomu nepomôžu. Ďakujem
Anika61
28.12.14,11:47
Prepac-zle som pochopila,myslela som,ze studium ukoncis v 26r.
Rea L.
28.12.14,12:18
Ahoj,
pokiaľ sa nemýlim tak platba zdravotného poistenia je povinná. V prípade, kedˇ spĺňaš podmienky na to, aby poistenie uhrádzal štát, tak ho štát uhrádza.

Ak od určitého momentu za teba štát nebude uhrádzať poistenie, budeš ho musieť uhrádzať sám, resp. pokiaľ tak neurobíš, bude ti narastať v poisťovni dlh, nakoľko platba poistenia je povinná.

Zdokladovať je potrebné najmä návštevu školy v období, keď za teba štát platil zdravotné poistenie.

Do poisťovne nemusíš ísť, ak na to nemáš dôvod. Pokiaľ si nezamestnaný, bude dobré sa registrovať na úrade práce a v tom prípade bude za teba ďalej platiť poistenie štát. Po registrácii na ÚPSVaR obdržíš potvrdenie o evidencii, ktoré doručíš do tvojej poisťovne.

V prípade, že si zamestnaný, nemusíš robiť v tomto smere vôbec nič.
Rea L.
28.12.14,12:21
Áno, v poisťovni to interpretujú že: do 26 rokov sa forma štúdia neskúma. Do 30 uhrádza štát poistné len za denných študentov.
avalik
28.12.14,12:50
Zákon o zdravotnom poistení

§ 23
Oznamovacie povinnosti

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,

b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,

c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,

d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné podľa § 11 ods. 7 písm. g), j), k), l), r) a v),

e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k), l) a r), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(17) Poistenec a platiteľ poistného si môžu oznamovaciu povinnosť splniť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe, a to aj prostredníctvom elektronickej podateľne, ak ju má zdravotná poisťovňa zriadenú. Na plnenie oznamovacej povinnosti v elektronickej podobe sa nevyžaduje zaručený elektronický podpis.53baa)
veronikasad
04.01.15,15:25
Štát je platitelom zdr.poistenia aj u osôb poberajúcich dávku v hmotnej núdzi. Od veku 25 rokov sa už posudzuješ samostatne, informuj sa na Úrade práce a v prípade priznania dávky v HN treba to oznámiť prísl. zdr.poisťovni.
Tým sa vyhneš plateniu ZP ako samoplatitel