Dzuraj
28.12.14,13:11
Podľa dostupných informácií je to takto:

Kvarky sú podľa štandardného modelu časticovej fyziky elementárne častice, z ktorých sa skladajú hadróny (teda napríklad protóny a neutróny).

Kvantum alebo kvant je najmenšie možné (teda už nedeliteľné) množstvo energie, hmoty (elementárna častica) alebo poznatku, resp. najmenšia možná hodnota fyzikálnej veličiny.

Obe sú teda elementárne častice. Nikde som nenašiel ich porovnanie. Ide o to isté, alebo sú to dve rôzne teórie?
Mária27
29.12.14,08:35
velmi laicky, polopatisticky vysvetlene

castice ako protony a elektrony sa delia na kvarky (akoby stvrtky)

kvantum: je akoby zakladna jednotka energie, podla kvantovej teorie sa energia prenasa po kvantach, po urcitych mnozstvach

su to neporovnatelne veci, v tom zmysle, ze nie je to rovnaky typ fyzikalneho pojmu
ako provnavat elektrony - castice s energetickou schopnostou roztocit motor
na roztocenie potrebujes dodoat urcitu energiu.

spojenie je asi v tom, ze tu energiu dodavas elektricku (napriklad) a elektrony su cast elektriny
......
tak elektoron sa sklada /da rozlozit ako zakladna castica na kvarky
a energia, ktoru je elektron schopny preniest je kvantum , to z kvantovej teorie


...a aby som ta uplne zmiatala , elektorn moze byt aj castica aj vlna :D:D:D:D
ako castica ma naboj, ako vlna skor suvisi s tymi kvantami
Dzuraj
29.12.14,08:50
Aha, super :) takže kvarky sú elementárnymi časticami hmoty a kvantá elementárnymi časticami energie? Trochu ma zmiatlo to, že v definícii kvánt bolo, že sú elementárnymi časticami hmoty. A nakoniec, keďže sa hovorieva že hmota ako taká neexistuje a všetko je to len energia, tak som v tom mal hokej :D

To s tým elektrónom je sranda no, to som vedel. Záleží na tom či ho pozorujeme :D
marjankaj
29.12.14,09:07
No tej wikipédii never úplne všetko. Za 100 rokov to môže byť úplne inak.

Kvantum alebo kvant je najmenšie možné (teda už nedeliteľné) množstvo energie, hmoty (elementárna častica) alebo poznatku, resp. najmenšia možná hodnota fyzikálnej veličiny. Čo je „najmenšie možné“ samozrejme vždy závisí od stavu pokroku.

Teda otázka pre teba.
Aký je rozdiel medzi kilogramom a kilojoulom?
Dzuraj
29.12.14,10:47
Jasné :) len nikde inde som to nenašiel. V knihe o fyzike to bolo ešte stručnejšie, teda iba že to je najmenšia častica, pričom som dovtedy za najmenšie častice považoval kvarky.

no hmotnosť a energia. či je to nejaký chyták?
marjankaj
29.12.14,10:55
No to je predsa jasné. Ale povedz aký je medzi tým rozdiel. Potom možno pochopíš aj to, čo si sa pýtal.
Dzuraj
29.12.14,11:00
Ja už to chápem :) sú to dve rôzne jednotky, jedno sa týka hmoty a druhé energie.
marjankaj
29.12.14,11:03
No vidíš ty Einstein. Dúfam, že nepracuješ v CERNe.:D
Mishok
29.12.14,12:17
kvark je druh častice
kvantum je merná jednotka - kt sa používa lebo niektore fyz. veliciny sa nemenia spojito ale skokom