silviča
28.12.14,18:16
Dobry den, mam otazku ohladne odvodov do zdravotnej poistovne a ich danoveho uplatnenia. podnikatel - FO - platitel DPH, vedie jednoduche uctovnictvo. Nakolko by sa ale nechcel dostat do straty, zvazuje ze si danovo neuplatni do vydavkov uhradene zdravotne odvody. Moze to urobit? Resp. nepojde o nejake skreslovanie udajov v danovom priznani? Dakujem za odpoved.
Mila123
28.12.14,18:19
príjem sa musí priznať, výdavky iba môžu,t.j. nemusia....
silviča
28.12.14,18:20
dakujem pekne.
marjankaj
28.12.14,18:35
No pokiaľ ide o výdavky, tak nie som istý, či sa nemusia priznať(viď. zákon o účtovníctve), ale nemusia sa uplatniť - §19/2.
Teda účtovať by o výdavkoch mala, ale zaradí ich do VNZD.
Xanti
28.12.14,20:05
A ako sa porieši posledná strana DP, z ktorej čerpá info SP, a ZP ak si neuplatní výdavky na zaplatené poistné na ZP ... pri tom bordeli čo tam vládne by som sa potom dva krát nečudovala ak by vyrátali nedoplatok na RZZP .
Vždy sa toho bojím neuvádzať odvody zaplatené do ZP do výdavkov ...
a zase aby sa nezhodovala strana 2(3) s poslednou stranou no neviem.
marjankaj
28.12.14,20:20
Gabika, škoda sa rozčuľovať nad takýmto platiteľom DPH.
Xanti
28.12.14,20:25
Janko ale fakt ma to zaujíma, ako na také čosi zareaguje ZP pri RZZP, ak vo výdavkoch nie je zaplatené poistné .. nemáš s tým skúsenosť?
marjankaj
28.12.14,20:33
To teda nemám. Ja odvody uplatňujem vždy. Presne z toho dôvodu ako si uviedla. V tomto prípade odvody do ZP také vysoké nebudú, aby sa to nedalo nahradiť iným. Ale pri DPH to asi môže byť problém. Najprv naháňajú výdavky aby platili najmeneh DPH a na konci roka by chceli byť ziskoví, aby dostali úver alebo čo.:confused:
Xanti
28.12.14,21:23
No práve jednoduhšie by sa mi zdalo vyhodiť dáke výdavky iné a nie odvody do ZP ... ale to kvôli DPH asi neurobí.